ÚvodČeská nejDopravníKoněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice
Dopravní

Koněspřežka České Budějovice – Linec – nejstarší železniční trať v České republice

Nejstarší železniční tratí byla koněspřežná železnice spojující již od roku 1832 České Budějovice s Lincem. Trať byla postavena především pro dopravu zboží (hlavně soli), ale také osob. Dodnes se z železnice moc nedochovalo, protože dnešní trať z Českých Budějovic do Lince z větší časti kopíruje dráhu koňky.
Pouze několik staničních budov koněspřežné železnice a zbytek trati jsou chráněny jako technické památky, na rakouské straně je část trati v provozu jako turistická atrakce. Na trati jezdily rychlostí koňského potahu nákladní vlaky nazývané „transporty“ a od roku 1836 i osobní vlaky nazývané „trainy“ pohybující se rychlostí poklusu koňského potahu. Hlavním důvodem pro stavbu železnice z Lince do Českých Budějovic byla přeprava soli z rakouské Solné komory do Čech.

Vlaky jezdily podle jízdního řádu, přičemž celoročně jezdily nákladní vlaky a osobní pouze od dubna do října. Osobní vyjížděly každý den v 5 hodin ráno. Vždy jeden z Lince a druhý z Budějovic. Potkaly se v poledne ve stanici Kerschbaum. Do cílové stanice dorazily v 19 hodin. Cesta trvala včetně přestávky 14 hodin.

Posléze byla železnice přebudována na parní provoz. Přestavba začala v roce 1868, provoz byl zahájen v roce 1872. Původní objekty, pokud je nepřevzala nová železnice, většinou zchátraly. Dodnes je část budějovicko-linecké dráhy vedena v trase původní koňské železnice a nedaleko hranic – kde dnes už vlaky jezdí jinudy – existuje také krátký obnovený úsek „koňky“, kde se pořádají muzejní jízdy.
 

Pozůstatky bývalé dráhy

Podél trati byly rozmístěny strážní domky železničních strážníků, a to vždy u křižovatek železnice se silnicí nebo v těžko přehledných úsecích. Celkem jich bylo 52.
  • České Budějovice – domek č. 1 se zachoval v Mánesově ulici č. 10. Od něho vedla trasa k. ž. dále do města přes Krumlovský rybník, původně po více než 400 m dlouhém mostu, který ve 30. letech 19. století nahradil zemní násep. Po Železném mostě vedla trať k. ž. do Biskupské ulice a dále Radniční ulicí do České ulice. Zde stála budova solního skladu (č. 66) a na rohu Piaristické ulice v Nisslově domě byla osobní pokladna, kanceláře a před ním nástupiště. Ve 30. letech byla k. ž. prodloužena k hostinci U Zelené ratolesti v Husově třídě.
  • Holkov - staniční budova s koňskou stájí. V Holkově bývala první přepřahací stanice směrem od Českých Budějovic.
  • Velešín - nedaleko Velešína u osady Holkov naleznete zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi. Přes něj vede kolej, která je kopií původního železničního svršku z roku 1828.
  • Bujanov - bývalá staniční budova, tzv. "Koláčová stanice"
  • Pšenice - strážní domek a zbytky drážního tělesa
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici Kultura

Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici

V jihočeském Římově objevíte v původní roubené budově, která je jednou z nejstarších v obci, expozici modelů vláčků. Má připomínat bývalou koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince a jejího projektanta Františka Antonína Gerstnera, který míval na římovském zámku projekční kancelář.

Naučná stezka Koňská dráha u Dolního Dvořiště Příroda

Naučná stezka Koňská dráha u Dolního Dvořiště

Naučná stezka Koňská dráha se nachází v příhraniční oblasti mezi Horním a Dolním Dvořištěm a kopíruje malou část trasy bývalé koněspřežné železnice České Budějovice-Linec. Najdete zde také zrekonstruovanou polovinu mostního pilíře, mohutný násep a zbytky strážního domku.

Pražsko – lánská koněspřežní dráha Památky

Pražsko – lánská koněspřežní dráha

Jednalo se o druhou úzkorozchodnou koněspřežní železnici na evropské pevnině. Trať měla vést z Prahy až do Plzně, ale skončila po 62 kilometrech v lese u Brejle. Dráha sloužila původně k transportu dřeva z Křivoklátska, později byla dopravní tepnou zásobující Prahu kladenským černým uhlím.

Naučná stezka Koněspřežní železnice v okolí města Velešína Příroda

Naučná stezka Koněspřežní železnice v okolí města Velešína

Trasa o délce 14 km začíná poblíž železniční zastávky Velešín město, pokračuje přes pozůstatky bývalé koněspřežky, příjemnou polní a lesní cestou zpět do Velešína. Turistům nabízí nejen pěknou procházku, ale také krásný výhled na vodní nádrž Římov.

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích Kultura

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

První železnice s veřejným provozem na evropské pevnině (protože ta úplně první byla v Británii, tedy na ostrovech), v době svého vzniku nejdelší evropská železnice a zároveň základ budoucí moderní evropské železniční sítě: tím vším byla koněspřežná železnice, která od roku 1832 spojovala České Budějovice s Lincem.

Buštěhradská dráha Zážitky

Buštěhradská dráha

Rozvoj těžby uhlí na Kladensku v 19. století vyvolal požadavek nahradit koněspřežnou dráhu výkonnějším dopravním prostředkem. Proto byla roku 1852 založena Buštěhradská železniční společnost, která od 1. ledna 1855 obdržela koncesi k provozování parostrojní železnice.

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec Památky

Koněspřežní železnice České Budějovice – Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově Kultura

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Muzeum koněspřežné dráhy, která vedla z Českých Budějovic do Lince naleznete v objektu bývalého strážního domku v Bujanově. Dozvíte se zde o historii této unikátní technické památky, která byla první svého druhu na evropském kontinentě.

Mistrovství světa v ledním hokeji žen 2025

Premiérové Mistrovství světa v hokeji žen v Česku budou hostit České Budějovice.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Festival francouzského filmu 2024

27. ročník Festivalu francouzského filmu uvede 21. – 27. listopadu francouzské snímky promítané v české distribuci. Koná se nejen v Praze, ale i v Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Brně.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Noc na Karlštejně – jak to bylo doopravdy

Víte, kdo byl Petr, král Cyperský a proč ve skutečnosti navštívil Karla IV.? Víte, kde se nachází a k čemu původně sloužil hrádek Karlík?
České Budějovice, Jihočeský kraj

Krajinářský park v Červeném Dvoře

Zámecký areál v Červeném Dvoře byl již od renesance využíván jako oblíbené letovisko význačných českokrumlovských šlechtických rodů – Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Výtvarná a literární soutěž pro děti a mládež Příběhy města Českých Budějovic aneb To bylo tenkrát, když…

Ztvárnění příběhů nejen z dějin města Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vánoční hody na jihu Čech

Neodmyslitelnou součástí Vánoc v naší kultuře bylo a dosud je dobré jídlo. Týká se nejen štědrovečerní večeře, ale i hodování během následujících svátečních dnů. Jihočeské muzeum vás zve na vánoční výstavu s doprovodným programem.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hmyzí tváře

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích chystá od 13. 12. 2024 do 31. 8. 2025 unikátní výstavu detailních snímků hlav hmyzu, které nafotili vědci z Biologického centra Akademie věd ČR pomocí nejmodernějších elektronových a optických mikroskopů v České republice.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kachna na prameni – šifrovací hra v Českých Budějovicích

Umíte si ale představit, že by zmizela voda? To je tématem nové hry s vodní tématikou, kterou si nově můžete zahrát v Českých Budějovicích. Přenese vás do ne příliš vzdálené budoucnosti. Do dne, kdy obyvatelé Českých Budějovic otočili vodovodním kohoutkem a vůbec nic se nestalo...
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka

Evropsky významná lokalita Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka byla vyhlášena v rámci soustavy Natura 2000 na podzim 2023. Nachází se jižně od Dražic u Tábora a jedná se o jednu z druhově nejpestřejších oblastí v tomto regionu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Zimní stadion České Budějovice – Budvar aréna

V areálu Zimního stadionu jsou provozovány dvě samostatné kryté haly s ledovou plochou a potřebným šatnovým a sociálním vybavením. V prostorách zimního stadionu je restaurace a denní bufet. Areál Zimního stadionu se nachází 500 m od historického centra Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Socha Čevava u Vodárenské věže v Českých Budějovicích

Plastika v zahradě zrekonstruovaného areálu Vodárenské věže je dílem sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové. Původně se jmenovala „Zvíře“, ovšem hlasování českobudějovické veřejnosti bylo její jméno změněno na Čevavu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy

Projekt Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy se zaměřuje na zpřístupnění a propagaci gotického kulturního dědictví a gotického umění široké veřejnosti. Na obou stranách hranice se nachází množství velmi vzácných, ale mnohdy opomíjených nebo doposud nepříliš objevených gotických památek.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Háječek 1925

V Českých Budějovicích najdete originální kavárničku v bývalém hudebním pavilonu v parku Háječek. Altánek se z chátrající stavbičky proměnil v moderní kavárnu s vnitřním i venkovním posezením.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel v Centru

Hotel v Centru se nachází v Českých Budějovicích, jen 100 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.,
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Metropol v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná restaurace Metropol působí elegantně a láká na kvalitní českou kuchyni s výborným servisem. Pochutnat si můžete na zvěřině, kachně, steaku nebo “obyčejném” vepřovém mase či kuřeti.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Grandhotel Zvon České Budějovice

Grandhotel Zvon s nádherným výhledem na historické náměstí Českých Budějovic nabízí komfortní ubytování.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Ubytování v historickém centru města Českých Buděojvic, přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Využít zde můžete podzemní garáže, ubytovat se lze také v rodinných mezonetových pokojích. Snídaně se podává formou švédských stolů.
České Budějovice, Jihočeský kraj