ÚvodČeská nejPřírodníCooksonia barrandei – nejstarší suchozemská cévnatá rostlina
Přírodní

Cooksonia barrandei – nejstarší suchozemská cévnatá rostlina

V depozitářích Národního muzea v Praze se již 150 let ukrýval světový unikát: zkamenělina šesticentimetrového stonku suchozemské rostliny, kterou našel Joachim Barrande. Podle vědců je nejstarším makroskopickým rostlinným zbytkem na světě.
Větévka nejstarší suchozemské rostliny uvízla v sopečném popelu před 432 miliony lety. Nejstarší známá suchozemská cévnatá rostlina Cooksonia barrandei dokazuje, že tehdejší suchozemská flóra už byla schopna produkovat kyslík a musela proto být zelená. Kuriozní je i svým dvojitým objevem. Zkamenělinu původně našel ve skalách u Loděnice v oblasti Český kras – Křivoklátsko věhlasný francouzský paleontolog Joachim Barrande. Po jeho smrti se sbírky dostaly do Národního muzea v Praze. Exponátu ale nikdo nevěnoval velkou pozornost, byl označen jako fosilní řasa nejasného zařazení a uložen ve sklepním depozitáři. K vědcům se cooksonia barrandei dostala v roce 2011, kdy paleontologové před rekonstrukcí historické budovy muzea stěhovali sbírkové předměty do depozitářů v Horních Počernicích. Při jejich třídění paleontolog Vojtěch Turek v domnělé řase rozeznal suchozemskou fosilní rostlinu a předal fosilii k dalšímu zpracování kolegům specialistům. Ti se vydali na Barrandem označené místo nálezu, takzvané Barrandovy jámy u Loděnic, a našli množství dalších cooksonií. Žádná ale nedosahovala kvality Barrandova nálezu. Ze svrchního siluru Barrandienu byly popsány ještě Cooksonia bohemica a Cooksonia hemisphaerica. Všechny však byly menší než Cooksonia barrandei.

Příběh s sebou nese důležité poselství: je třeba uchovávat i exempláře, kterým dnes nerozumíme, protože i dlouhý čas čekání na pokrok ve vědeckém výzkumu pak může zásadně obohatit naše poznání. Podle vědců je objev zajímavý nejen kvůli svému stáří, ale i své velikosti. Dosud známé nejstarší rostlinné zbytky měřily jen několik milimetrů, a ani další nálezy z prvohorního siluru z Velké Británie nebo Brazílie nepřesahovaly 2,5 centimetru. Jak uvedlo Národní muzeum, předpokládalo se, že tak malá rostlina v sobě nemohla mít pletiva podpůrná, vodivá, a ještě k tomu fotosyntetická. Český nález, který má zhruba šest centimetrů, tuto teorii vyvrací. Velikost stonku nově popsaného exempláře jednoznačně potvrzuje, že cooksonia rozhodně měla dostatek objemu k tomu, aby dokázala zajistit základní funkce cévnaté rostliny včetně fotosyntézy, rozvodu vody a živin a byla tak schopna samostatné existence. Dnes je znovu nalezená zkamenělina vystavena ve stálé expozici Národního muzea v Praze.
Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) nebyl jen paleontolog, ale také inženýr, přírodovědec a geolog. Celosvětově se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Muzeum od sklepa po půdu

Nová výstava nabízí pohled do života Národního muzea jakožto instituce, historického objektu, místa pro uchování předmětů nevyčíslitelné hodnoty i prostoru spjatého s množstvím zajímavých osobností a návštěvníka doslova provede historickou budovou od sklepa po půdu.
Praha 1, Praha

Má vlast – výstava k 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Národní muzeum zve od 6. listopadu 2024 do 31. října 2025 na výstavu Má vlast, k 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a Roku české hudby.
Praha 1, Praha

Olympijské příběhy

Národní muzeum spolu s Českým olympijským výborem připravilo výstavu plnou poutavých příběhů z české olympijské historie. Výstava Olympijské příběhy v Nové budově Národního muzea bude otevřena od 16. října 2024 do 30. září 2025.
Praha 1, Praha

Nejkrásnější české knihy roku 2023

Přijďte se do Historické budovy Národního muzea seznámit s kolekcí nominovaných a oceněných českých knih již 59. ročníku soutěže o nejkrásnější českou knihu.
Praha, Praha

Tajemná Núbie

Přijďte si do Historické budovy Národního muzea prohlédnout unikátní zachráněné předměty z historického území Núbie.
Praha 1, Praha

Dny otevřených dveří Národního muzea

Národní muzeum, největší instituce svého druhu v ČR, uchovává víc než 20 milionů sbírkových předmětů a spravuje 16 pražských i mimopražských muzejních objektů. Národní muzeum pro návštěvníky připravilo vstup zdarma do všech svých muzejních objektů v Praze i mimo hlavní město.
Praha, Praha

Dny evropského dědictví 2025

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 6. do 14. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.
Praha 1, Praha

Gaetano Donizetti – Nápoj lásky

Komedie Nápoj lásky o zázračném elixíru, který vůbec zázračný není, a přesto splní svůj úkol, baví diváky na celém světě už víc než 190 let.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.
Praha 1, Praha

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
Praha, Praha

Myšárium – odpočinková zóna v Národním muzeu

Odpočinková zóna inspirovaná knihou Dlouhá noc muzejní myši skýtá možnost oddychu a her. Společně s myší Elvírou a holubem Emilem se nejmenší návštěvníci mohou přenést do světa fantazie a užít si čas plný zábavy a zajímavých informací. 
Praha 1, Praha

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.
Praha 1, Praha

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2018 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.
Praha 1, Praha

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.
Praha 1, Praha

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha 1, Praha

Hapimag Praha

Hapimag Resort Prague poskytuje ubytování v centru metropole, přímo na Václavském náměstí. Disponuje 48 kompletně vybavenými apartmány a barem.
Praha 1, Praha

Popeyes fast-food

Americký fast-food řetězec Popeyes otevřel v Čechách svou první pobočku a to na Václavském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Kavárna Oliver’s Coffee Cup na Václavském náměstí

Útulná kavárna na Václavském náměstí, kde se můžete v klidu zastavit na šálek výběrové kávy. Nachází se v prvním patře Domu módy. Prosvětlený a pohodlný podnik s pěkným výhledem použijte jako základnu pro naplánování procházky v centru nebo si tu alespoň na chvíli odpočiňte.
Praha 1, Praha

Restaurace Výtopna na Václavském náměstí v Praze

Restaurace Výtopna je konečnou stanicí nejen pro všechny železniční nadšence, ale také pro milovníky dobrého jídla. Tento gastronomický unikát dokáže proměnit i obyčejné posezení u piva na netradiční zážitek.
Praha 1, Praha

Restaurace Čestr – steakhouse z rodiny Ambiente

Pečlivě vybrané hovězí maso v mnoha labužnických úpravách, Plzeň z tanku a příjemné stylové nekuřácké prostředí – to je steakhouse Čestr.
Praha 1, Praha

Boutique hotel Jalta – výjimečný hotel s protiatomovým krytem

Boutique hotel Jalta je výjimečný svou exkluzivní polohou přímo v historickém centru Prahy na Václavském náměstí, ale i svou 50letou historií a designem budovy. Kuriozitou hotelu Jalta je v minulosti utajovaný protiatomový kryt v druhém podzemním podlaží.
Praha 1, Praha

Craft Bistro Yalta

Dát si fine diningové jídlo z prvotřídních surovin od nejlepších kuchařů za cenu craft bistra? Navíc pod koněm na Václaváku? Jasně! To je Yalta Craf Bistro pod vedením kreativního šéfa Marka Šády.
Praha 1, Praha