ÚvodČeská nejOsobnostJoachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem
Osobnost

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) nebyl jen paleontolog, ale také inženýr, přírodovědec a geolog. Celosvětově se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.
Joachim Barrande byl absolvent pařížské polytechniky, inženýr zeměměřičství a vychovatel prince Jindřicha z Chambordu, vnuka krále Karla X. Když v roce 1830 francouzského panovníka svrhla revoluce, emigroval Barrande společně s rodinou Bourbonů a přes Anglii a Skotsko se dostal do Čech.

Bylo mu třiatřicet, zabydlel se v Praze na Malé Straně, naučil se česky a záhy se zařadil do vzdělaných kruhů české společnosti. Býval častým hostem ve Šternberském paláci u hraběte Kašpara Šternberka. Když Barranda požádal o posouzení možnosti prodloužení Lánské koněspřežky údolím Berounky a přes uhelné pánve u Radnic do Plzně, francouzský inženýr se nakrátko vrátil k původní profesi. Při mapování terénu pro železniční trať ale narazil na půl miliardy let staré zkamenělé zbytky trilobitů. Obyvatele dávných pramoří znal ze Skotska i z Francie, ale v okolí Skryjí a Týřova objevil opravdu výjimečné naleziště. Prvohorám věnoval zbytek svého života; kromě středních Čech navštěvoval prvohorní oblasti ve Francii, Španělsku, Anglii, Německu a Skandinávii. Výsledky svého bádání shrnul ve 22 svazcích práce nazvané Silurský systém středních Čech. Dílo mělo šest tisíc stran, zahrnovalo 1 160 obrazových tabulí a popisovalo 3 557 většinou do té doby naprosto neznámých živočišných druhů. Jedná se o dosud největší vědeckou studii sepsanou jedním člověkem.

V poslední vůli Barrande odkázal své sbírky a knihovnu včetně 10 000 zlatých, určených na dokončení jeho díla, Národnímu muzeu v Praze. Pouhý rok po badatelově smrti po něm byly pojmenovány Barrandovské skály, v Praze rovněž najdete městskou část Barrandov a Barrandovský most. Celou oblast, kde Joachim Barrande podnikal své výzkumy, dnes odborníci označují jako Národní geopark Barrandien, ve Skryjích můžete navštívit Památník Joachima Barranda a projít se po speciální naučné stezce.
Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy Příroda

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Památník Joachima Barranda Kultura

Památník Joachima Barranda

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce Příroda

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla Příroda

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Znáte naše geoparky?

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Různorodost neživé přírody – pestrost tvarů, půd, hornin a procesů, které je utvářejí, připomíná každoročně 6. října Mezinárodní den geodiverzity.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Návštěvnická karta Berounska Zážitky

Návštěvnická karta Berounska

Návštěvnická karta turistické oblasti Berounsko umožňuje čerpání slev a výhod ve vybraných turistických místech středních Čech. Kartu lze zakoupit v Městském informačním centru v Berouně na Husově náměstí 69, nebo ji získáte při zakoupení vstupenky do muzea, či pro pobytu v zapojeném zařízení.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Výlety do pravěku: pravěká dálnice, mohyla a místa připomínají slavnou dobu Keltů

Výlety do pravěku: pravěká dálnice, mohyla a místa připomínají slavnou dobu Keltů

Nabízíme vám malé nahlédnutí do pravěku, do doby vybuchujících sopek a na dno pradávných moří. Zastavíme se v berounském Geoparku a u Keltů, projdeme se po pravěké dálnici a pozveme vás do několika pravěkých a keltských skanzenů.

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na deset takových míst.

Výlet do Skryjí a do Berouna za badatelem Joachimem Barrandem

Výlet do Skryjí a do Berouna za badatelem Joachimem Barrandem

Joachim Barrande [žoakim barand] (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) byl inženýr, přírodovědec, geolog a paleontolog. Do Čech přišel ve třiatřiceti letech a už je nikdy neopustil. Stal se celosvětově známým vědcem svým průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Národní geopark Barrandien Příroda

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích Příroda

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích

Naučná stezka Po stopě trilobita začíná ve Skryjích u Památníku Joachima Barranda a na svých dvanácti zastávkách přibližuje mnohdy netradičním způsobem např. prostřednictvím komiksu zajímavosti zdejšího naleziště zkamenělin Skryjsko-týřovického kambria. Je na ní i spousta herních prvků.

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin Příroda

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní

Jeskyňářství je dnes možná jedním z posledních koníčků či povolání, kdy je ještě stále možné objevit nový kus světa, na kterém nikdo před vámi nestanul. U nás se to sice stává už jenom zřídka, protože naše jeskyně jsou velmi dobře zmapovány, ale stát se to může. Právě ta možnost neznámého, co se ukrývá ve tmě, tajemství prostor, o nichž nic nevíme, dělá z jeskyní vyhledávaný cíl výletů, jak rodin s dětmi, tak mladých. V jeskyni bydleli naši předkové a v jeskyni se ukrývají přírodní i naloupené poklady… Je to jeskyně, kterou popisuje Platón ve svém podobenství. Je kolem nich cosi, co nás přitahuje. Tak se nechte pozvat do těch nejkrásnějších z nich.

Čtrnáct českých geoparků zve na trilobity, pravěká moře a unikátní horniny

Čtrnáct českých geoparků zve na trilobity, pravěká moře a unikátní horniny

Fascinující geologické útvary, zajímavé naučné stezky, stopy dávných horníků a příběhy Země, to jsou národní geoparky. V Česku jich je v současné době čtrnáct, poslední novinkou je geopark Krajina břidlice. Vydejte se za objevováním pravěkých moří, starých lomů a dalších přírodních zajímavostí, které souvisejí s geologií a paleontologií.

Jince

Jince

Jince jsou ideálním výchozím místem pro poznávání Brd – samozřejmě pokud vynecháte dosud funkční posádkové cvičiště. I tak ale v okolí objevíte spousty zajímavých míst, od brdského Olympu Plešivce přes zříceninu hradu Valdek až po zámek v nedalekých Hořovicích.

Skryje

Skryje

Křivoklátsko není jen krajem Oty Pavla, zamiloval si je také francouzský přírodovědec, geolog a paleontolog Joachim Barrande. S jeho jménem jsou spojené zejména Skryje, kde kromě paleontologického muzea můžete navštívit třeba zříceninu hradu Týřov anebo půvabná Skryjská jezírka.

Zbiroh

Zbiroh

Romantické letovisko leží na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Jeho dominantou je impozantní zámek, který kromě prohlídek nabízí ubytování v dobových interiérech i gastronomické speciality ve středověké krčmě.

Radnice

Radnice

Radnice leží uprostřed kouzelné krajiny plné lesů na západním okraji Křivoklátské vrchoviny; jen málokdo by uvěřil, že se tu kdysi hojně těžilo uhlí. Do Rokycan je to jen dvanáct kilometrů, ale přesto se o Radnicích mluví a píše jako o odlehlém městě, kde se zastavil čas.

Naleziště trilobitů ve Skryjích Příroda

Naleziště trilobitů ve Skryjích

Skryje jsou neodlučitelně spjaty s osobností vědce Joachima Barranda. Ten se proslavil díky výzkumu zkamenělin, který zde prováděl. Je známo několik lokalit, kde můžete zkusit na hromadě břidlice své štěstí a přivézt si tak domů zajímavý suvenýr.

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

72 jmen na fasádě Národního muzea – největší přehlídka osobností českého národa

Při pozorném pohledu objevíte na fasádě Národního muzea v Praze řadu skvostů. Rekonstrukce jí vrátila světlejší barvu, jakou měla na konci 19. století, zlato rozzářilo dvě zadní kopule, na jejichž pozlacení našim předkům chyběly finance. Vrátily se také vlajkové stožáry, které musely ustoupit stavbě metra. Podobně jako kdysi je i nyní do opraveného pláště budovy zlatým písmem vepsáno 72 jmen osobností české historie.

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci Zážitky

Vydejte se Cestou do Barrandienu s netradičními průvodci

Geopark Joachima Barranda rozprostírající se od západního okraje Prahy ku Berounu a ještě dále vás zve k výletům, na kterých poznáte něco víc, než tradiční Karlštejn či Koněpruské jeskyně. Na vybraných místech si zdarma vyzvedněte originální putovní knížku a nechte se unášet příběhem...

#světovéČesko a národní geopark Barrandien: putování po dně ztracených moří nejenom za trilobity

#světovéČesko a národní geopark Barrandien: putování po dně ztracených moří nejenom za trilobity

Vydat se na procházku po dně pravěkých moří je jednodušší, než by se mohlo zdát: stačí si jako cíl vybrat národní geopark Barrandien. Je klenotem české geologie a paleontologie, nabízí příběhy českých dějin i rozvoje průmyslu. Ostatně bohatá naleziště zkamenělin objevil Joachim Barrande při plánování koněspřežné dráhy údolím Berounky. Na železnici nikdy nedošlo, ale zkamenělým pravěkým živočichům se Barrande věnoval po zbytek svého života.

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze Příroda

Dívčí hrady a přírodní památka Ctirad v Praze

Praha 5 je tepající moderní městská část, ale je tady také spousta zelených ploch, které zchvácenému Pražanovi umožní zažít město bez stresu, hluku a smogu. Jedním z nich jsou Dívčí hrady, známé z pověstí A. Jiráska, které vás okouzlí nádherným výhledem na Prahu.

Advent na hradě Točník

Přijeďte prožít vánoční dobovou atmosféru na hrad Točník. 30.11-1.12.2024 se budeme moc těšit na vaši návštěvu na první adventní víkend. Čeká vás dobové tržiště,vánoční koncert v kapli a zábava po celý adventní víkend.
Točník, Středočeský kraj

Slunovrat – Vánoce – přirozené tajemství

Vánoce na Krakovci.
Krakovec, Středočeský kraj

Advent na hradě Křivoklát

Čekat tu na vás bude kouzelná vánoční výzdoba, tradiční adventní trhy a k tomu sladká vůně vánočního cukroví a punče.
Křivoklát, Středočeský kraj

Advent na hradě Křivoklát

Čekat tu na vás bude kouzelná vánoční výzdoba, tradiční adventní trhy a k tomu sladká vůně vánočního cukroví a punče.
Křivoklát, Středočeský kraj

Vánoční koncert na Křivoklátě

Koncert.
Křivoklát, Středočeský kraj

Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech od 10 do 14 hodin a po vánočních svátcích každý den od 27. do 31. prosince od 10 do 15 hodin.
Křivoklát, Středočeský kraj

Zimní prohlídky na Křivoklátě

V listopadu a prosinci je hrad otevřen o víkendech od 10 do 14 hodin a po vánočních svátcích každý den od 27. do 31. prosince od 10 do 15 hodin.
Křivoklát, Středočeský kraj

Festival minipivovarů Zbiroh

Ochutnejte ten nejlepší výběr piv z malých pivovarů a nenechte si ujít ani street food speciality či jídla hodící se k pivům, a to v sobotu 24. května 2025 ve Zbirohu.
Zbiroh, Plzeňský kraj

Naučná stezka Po stopě trilobita ve Skryjích

Naučná stezka Po stopě trilobita začíná ve Skryjích u Památníku Joachima Barranda a na svých dvanácti zastávkách přibližuje mnohdy netradičním způsobem např. prostřednictvím komiksu zajímavosti zdejšího naleziště zkamenělin Skryjsko-týřovického kambria. Je na ní i spousta herních prvků.
Skryje, Středočeský kraj

Památník Joachima Barranda

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.
Skryje, Středočeský kraj

Naleziště trilobitů ve Skryjích

Skryje jsou neodlučitelně spjaty s osobností vědce Joachima Barranda. Ten se proslavil díky výzkumu zkamenělin, který zde prováděl. Je známo několik lokalit, kde můžete zkusit na hromadě břidlice své štěstí a přivézt si tak domů zajímavý suvenýr.
Skryje, Středočeský kraj

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.
Skryje, Středočeský kraj

Pivní samoobsluha Šlovice

Občerstvení bez obsluhy, v nabídce lahvové pivo, balené nealko a drobné občerstvení. V provozu je samoobsluha od jara do podzimu o víkendech, o prázdninách nonstop.
Skryje, Středočeský kraj

Půjčovna lodí Berounka

Na řeku Berounku zapůjčíme potřebnou výbavu a zajistíme dopravu veškerého materiálu i osob. Kauci na zapůjčený materiál nevybíráme. Cena za zapůjčení lodě již od 190 Kč/1den. Bezplatné parkování v areálu půjčovny.
Hřebečníky, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.
Karlova Ves, Středočeský kraj

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Skryje, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Čechův Mlýn

Čechův mlýn je ukrytý v panenské přírodě Křivoklátska. Kromě zvířat a rostlin tu najdete i technický skvost – unikátní elektroskanzen. Vypravte se do počátků doby elektrické v Čechách. Čechova elektrárna, jedna z prvních svého druhu u nás vyrábí proud dokonce i dnes.
Slabce, Středočeský kraj

Kemp Zvíkovec U Varských

Kemp U Varských se nachází na levém břehu před mostem přes řeku Berounku, na pokraji CHKO Křivoklátsko, nedaleko obce Zvíkovec, v části zvaná Kalinova ves. V kempu si můžete postavit stan, zaparkovat karavan či se ubytovat v chatkách.
Zbiroh, Plzeňský kraj

Hostinec U Rozvědčíka

Z hospody U Rozvědčíka se stalo oblíbené místo pěších výletníků, cyklistů i vodáků. Psal o ní i Ota Pavel, protože právě sem začali jezdit jeho rodiče na letní byt, než se po dvou letech přestěhovali do převoznického domku na Bránově. Místo můžete navštívit i vy a dát si tu pití i dobré jídlo.
Nezabudice, Středočeský kraj

Pivovar Matuška Broumy

Pivovar Matuška najdete v obci Broumy, která leží v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Svou velikostí se řadí do kategorie minipivovarů. Pivovar založil sládek Martin Matuška, který v pivovarnickém oboru pracuje od roku 1981.
Broumy, Středočeský kraj

Kemp Branov

Kemp Branov (vodácké tábořiště) nabízí prostor pro stany a karavany v nezapomenutelné části Staré řeky Berounky. V kraji Oty Pavla, převozníka Karla Proška a Zlatých úhořů.
Branov, Středočeský kraj

Obžerstvení u kostela

Jsme malé rodinné bistro, které se rozhodlo změnit stravování na Berounce a nabídnout hostům poctivá, čerstvá a originální jídla. Najdete nás na louce vedle kostela sv. Petra a Pavla v Dolanech u Hlinců – jednoho z nejstarších a nejkrásnějších kostelů v Čechách.
Hlince, Plzeňský kraj

Pivovar Chříč

Od středověku až do druhé světové války se v chříčském pivovaru vařilo pivo. K obnovení došlo v roce 2015.
Chříč, Plzeňský kraj

Chatová osada a kemp Višňová-Hájek

Kemp Višňová-Hájek je obklopený krásnou přírodou křivoklátských lesů, lemovaný řekou Berounkou, nedaleko hradu Křivoklát. Jedná se o jeden z největších areálů tohoto charakteru na levém břehu Berounky.
Roztoky, Středočeský kraj