ÚvodCo chcete dělat?PamátkyCírkevní památky
Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Církevní památky Moravskoslezský kraj

Navštivte unikátní kostely a katedrály, kláštery i areály, poutní místa, chrámy, kapličky i klidná místa k rozjímání. Seznámíme vás s příběhy o dávných zázracích, ukážeme vám tajuplná přírodní zákoutí a nabídneme i prohlídky, jaké jinde nezažijete.

Církevní památky na mapě


Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple se sousoším věrozvěstů Cyrila a Metoděje postavená v roce 1898 v byzantském slohu, kteří toto místo podle staré pověsti navštívili. Před kaplí stojí bronzové sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška z roku 1931.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Skála Panny Marie

Poutní místo Panny Marie ve skále leží v překrásném, hlubokém a lesními stráněmi obklopeném údolí, v severní části území městečka Spálov, v těsné blízkosti řeky Odry, která zde tvoří starou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.
Spálov, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné

V místě centra původního města Karviná, dnes Doly, najdeme kostel postavený v roce 1736 v barokním slohu, který je zasvěcený sv. Petru z Alkantary. Kostel je známý také pod pojmem "šikmý" kostel v Karviné.
Karviná, Moravskoslezský kraj

Kaplička v Hájku – zázračné místo v lesích u Frýdku-Místku

Lidé, kteří se účastnili procesí k Panně Marii Frýdecké, většinou neopominuli navštívit Hájek. Místo dostalo jméno podle bývalého arcivévodského lesa.
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Kaple sv. Cyrila a Metoděje s pramenem Cyrilka v Čeladné

Kaple sv.Cyrila a Metoděje na Horní Čeladné leží u cesty na Podolánky, přímo pod kopcem Kozincem, na kterém stával čeladenský hrádek.
Čeladná, Moravskoslezský kraj

Poutní místo Cvilín u Krnova

Na tzv. Předním cvilínském kopci, nad Krnovem, se majestátně tyčí dvojvěžový červenobílý barokní poutní kostel Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné. Mnoho návštěvníků sem každoročně přijíždí na pravidelné církevní poutě.
Krnov, Moravskoslezský kraj

Kozubová v Beskydech – kaple s vyhlídkovou věží

Rozhledna na Kozubové (982 m n. m.) v Moravskoslezských Beskydech je součástí kaple sv. Anny ležící v katastru obce Milíkov.
Milíkov, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje v Hrčavě

Nejmladší z dřevěných kostelů na Severní Moravě a ve Slezsku se nachází v nejvýchodnější obci republiy, v těsné blízkosti trojmezí tří státu České republiky, Slovenska a Polska, Hrčavě.
Hrčava, Moravskoslezský kraj

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.
Kunín, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Prokopa a sv. Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem

V severní části obce Kunčice pod Ondřejníkem stojí dřevěný kostelík svatého Prokopa a Barbory z konce 17. století. Kostelík stával na Podkarpatské Rusi v obci Hliňanec a je typickou ukázkou podkarpatskoruské kostelní architektury a jeho inventář zase dokladem řeckokatolického vysvěcení.
Kunčice pod Ondřejníkem, Moravskoslezský kraj

Dřevěný kostelík v Gutech

V Gutech, městské části města Třince, stával dřevěný katolický kostel Božího těla z roku 1563 s katolickým hřbitovem. V noci z 1. na 2. srpna 2017 kostelík zničil požár. Od jara do podzimu 2020 se na místě shořelého kostelíka stavěla přesná replika, dokončena byla v květnu 2021.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Zámecký vrch s bývalým hradištěm v Českém Těšíně

Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, nyní památné místo v polské části Těšína. Dnes se zde nachází Park na Andělské Zámkové hoře, odkud je pěkný výhled na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj