Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

Podzemí Celá ČR

Temné podzemní prostory nepřitahují jen dobrodruhy, kteří milují tajemno a přízraky. Pozveme vás do řádně zpřístupněných historických sklepů a podzemí řady měst, poradíme vám, kde si užijete adrenalinové programy, a nevynecháme ani důlní štoly, katakomby a kostnice.

Chodby pod dlažbou měst

Z různých podzemních chodeb pod ulicemi a náměstími větších měst je nejrozsáhlejší podzemí ve Znojmě, měří prý téměř 30 kilometrů a kromě klasické prohlídky si tu můžete vychutnat i několik adrenalinových tras. Hodně členité jsou úzké podzemní chodby ve Slavonicích, v labyrintu pod Zelným trhem v Brně projdete vězením, středověkou krčmou, alchymistickou laboratoří i vinným sklepem, v jihlavském podzemí zase objevíte tajemnou světélkující chodbu. A už jste navštívili Mělnické podzemí s unikátní studnou, Táborské podzemí či Plzeňské podzemí?
 

Kostnice a katakomby

Zvláštní kouzlo mají pro řadu cestovatelů kostnice a katakomby – třeba legendární kostnice pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory anebo klatovské katakomby, kde kromě slavných mumií odhalíte i příběh barokních jezuitských Klatov. Další známá kostnice se nachází v podzemí kostela sv. Petra a PavlaMělníce. V Brně láká k prohlídce jak druhá největší kostnice v Evropě, tak kapucínská hrobka a také kasematy na hradě Špilberk.
 

Rarity a kuriozity

Zvláštní kapitolou mezi podzemními prostorami jsou kryty; v Ústí nad Labem zřídili v krytu z roku 1942 Muzeum civilní obrany, pravidelně bývá otevřený také bunkr FolimankaPraze a kryt civilní obranyLiberci. Do rozsáhlých a unikátních podzemních prostor nahlédnete také v Pekelných dolech na Českolipsku, v kasematech pod pražským Vyšehradem anebo v areálu bývalého koncentračního tábora Rabštejn s podzemní továrnou; najdete jej v Janské poblíž České Kamenice.
 

Poznejte další místa hluboko pod povrchem země...

Zobrazit více

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!
Velenice, Liberecký kraj

Skalní hrad a poustevna Sloup

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup. Koná se zde řada kulturních akcí a hrad je vyhledávaný také díky nabídce konání svateb.
Sloup v Čechách, Liberecký kraj

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.
Příbram, Středočeský kraj

Grafitový důl pod Českým Krumlovem

Prohlídka grafitového dolu v hloubce 70 m pod povrchem nabízí ukázku těžby i svezení důlním vláčkem. Před tím, než se vydáte na prohlídku, vás vybaví ochranou přilbou, důlní lampou a holinami. Následně vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.
Brno, Jihomoravský kraj

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.
Tábor, Jihočeský kraj

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.
Brno, Jihomoravský kraj

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m.
Pec pod Sněžkou, Královéhradecký kraj

Kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku – bývalý hlubinný důl na kaolin

V Nevřeni na Plzeňsku se v červnu 2019 otevřel pro návstěvníky bývalý hlubinný důl na kaolin, který znáte z pohádky Čertí brko. Důl má v hloubce několika desítek metrů pod zemí až 1 300 metrů podzemních chodeb, zpřístupněno je asi 700 metrů. Některé chodby jsou až deset metrů široké.
Nevřeň, Plzeňský kraj

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.
Náchod, Královéhradecký kraj