ÚvodCo chcete dělat?PřírodaPřírodní zajímavosti
Sakurová alej u Chudenic

Přírodní zajímavosti Plzeňský kraj

Poznejte přírodní zajímavosti, unikáty a rarity, které Česko nabízí! V bohaté přehlídce přírodních zajímavostí najdete řadu neobvyklých a jedinečných míst: bludiště skalních měst, vodopády, kaňony, rašeliniště protkaná úzkými chodníčky, kamenné pokličky i strže, kde i v létě objevíte led a sníh.

Přírodní zajímavosti na mapě


Sakurová alej u Chudenic

Sakurová alej na okraji Chudenic každoročně v době květu láká stovky lidí, kteří se tam fotografují a obdivují krásné sakury. Koruny těchto stromů se totiž proměňují v druhé polovině dubna v obrovské růžové pugéty.
Chudenice, Plzeňský kraj

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!
Srní, Plzeňský kraj

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.
Srní, Plzeňský kraj

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.
Třemošná, Plzeňský kraj

CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena chráněná krajinná oblast Český les, dále je zde několik menších chráněných území.
Přimda, Plzeňský kraj

Bývalý vápencový lom v Rabí

Lom nedaleko obce Rabí na Šumavě sloužil od středověku k těžbě vápence. Vápno se tu pak vypalovalo v primitivních pecích a jamách. Okolí lomu nabízí nádherné výhledy, vstup do lomu je na vlastní nebezpečí.
Rabí, Plzeňský kraj

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Vodopád Bílá strž – největší šumavský vodopád

Nejvyšší vodopád v české části Šumavy se nachází v hlubokém kaňonovitém údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Vodopád uzavírá tři kilometry dlouhou rokli Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.
Modrava, Plzeňský kraj

Přírodní park Ždírecká Zoo u Blovic

Ždírecká zoo je tematický park s krásnými dřevěnými a kovovými sochami zvířat v klidné části obce Ždírce-Myť u Blovic na Plzeňsku.
Ždírec, Plzeňský kraj