Zdroj foto: FB Černovice

Černovice

Černovice jsou idylické městečko na pomezí jižních Čech a Vysočiny, skoro tři století (1322 – 1597) nejvýchodnější výspa Rožmberského panství. Po Rožmbercích se do historie a staveb města nejvíc zapsaly šlechtické rody Paradisů, Kinských, Šternberků a Schönburgů.
ČernoviceMěsto Černovice se nachází v turistické oblasti Pelhřimovsko – Vysočina west, na hranici Vysočiny a Jihočeského kraje. Původně městečko, od poloviny 19. století město, leží na soutoku dvou ramen Černovického potoka, na jižním úpatí hory Svidník (739 m), do níž Alois Jirásek umístil jeden z oddílů svatováclavského vojska. Svahy, obkružující celé město, jsou porostlé nekonečnými pestrými lesy a dosud skýtají všechny druhy lesních plodin. Vedou do nich značené turistické cesty. Na potoce je několik rybníků, bývalých mlýnů a vančurovské rozmarné koupaliště.

Rozlehlé černovické náměstí bylo dějištěm slavných jarmarků a dobytčích trhů. Domy stojí na místech statků, zapsaných v dochované gruntovní knize z roku 1576, kdy měli obec v zástavě páni z Hradce. Náměstí se postupně stávalo křižovatkou šesti silnic od Jindřichova Hradce, Kamenice nad Lipou, Pacova, Pelhřimova, SoběslaviTábora. Černovice trpěly po celá staletí průchody vojsk nepřátel i vlastních, několikrát byly do základu vypáleny v době husitské. Za 250 let od počátku 17. století (1611 – 1857) shořelo nejméně 350 domů při velkých požárech, proto se zde žádné nejstarší hmotné památky, vyjma několika kamenných stavebních prvků v základech novějších budov, nezachovaly.

ČernovicePřesto tu můžete navštívit zajímavé turistické cíle: je zde kostel Povýšení sv. Kříže se zvonicí a sloup se sochou Panny Marie. Zdejší zámek, hostí už téměř století sociální či zdravotní ústavy. Architektonicky je zajímavá také místní sokolovna z roku 1933. Za městečkem se nachází také židovský hřbitov s památníkem obětí holokaustu. Příroda, lesy a vrchy i příhodné klima přispěly k novodobé slávě. Z amerických darů a za osobního přispění prezidentovy dcery Alice Masarykové zde byla po první světové válce vybudována první československá ozdravovna, činná ještě nedávno. K vycházce lákají Černovické vyhlídky, v parném létě se osvěžíte nejlépe na přírodním koupališti u rybníka Klínot. Černovice jsou také jednou ze zastávek úzkokolejné trati JHMD z Jindřichova Hradce do Obrataně.

Aktivity ve městě Černovice

Černovické vyhlídky

Z iniciativy místního patriota Pavla Janečka vzniklo v okolí města Černovice několik upravených míst, vybraných s citem pro zajímavý výhled do okolí.
Černovice, Kraj Vysočina

Památník židů v Černovicích

Pohnutkou k vzniku památníku byla snaha přetnout zapomnění, které po druhé světové válce ve společnosti ve vztahu k Židům panovalo. Památník v obci Černovice u Tábora stojí od roku 2002.
Černovice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace ve městě Černovice

Resort Mlýn

Pohled přes rybník s hrází na Resort Mlýn je vskutku pohádkový. Mlýn z roku 1911 je dnes oblíbeným svatebním místem, ale je známý také díky originálnímu wellness s cedrovými sudy a samozřejmě i famózní kuchyni.
Černovice, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Pelhřimovsko – Vysočina west


Na kole krajem Jaroslava Haška

Nádherná kopcovitá krajina Havlíčkobrodska je doslova prošpikovaná cyklistickými i turistickými stezkami. Vypravte se na kolech z Havlíčkova Brodu až do Lipnice nad Sázavou, malebného městečka plného zajímavých míst, připomínajících osobnost autora světoznámého vojáka Švejka. V místních žulových lomech na vás čeká překvapení v podobě unikátních sochařských výtvorů.

Prozkoumejte tajemné lesy v okolí Světlé nad Sázavou

Tajemné hluboké lesy se zatopenými lomy, kterými se tak rád toulal spisovatel Jaroslav Hašek. Do krajiny okolo Světlé nad Sázavou se na první pohled zamiluje každý, kdo má rád lesy, louky, pole a krásné výhledy na zvlněnou Vysočinu. Vypravte se sem na pár dní a záhy zjistíte, že Havlíčkobrodsko není jen hojně navštěvovaný hrad Lipnice.

Výlet okolím Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou je krásné městečko, které vás mile překvapí. Najdete zde zámek se sbírkami hraček Uměleckoprůmyslového muzea v Praze nebo Muzeum pro všechny smysly. Nechybí ani stařičká lípa v zámecké zahradě nebo krásné arboretum. Až si ve městečku vše prohlédnete, vyrazte do okolí na pěkný výlet – co třeba navštívit Chýnvskou jeskyni, vykoupat se v přehradě Trnávka, prohlédnout si provaznické muzeum anebo se svézt po úzkorozchodné železnici?
Výlet do Kamenice, Cesty krajinou