ÚvodČeská nejKulturníAlois Jirásek – zakladatel českého historického románu
Kulturní

Alois Jirásek – zakladatel českého historického románu

Alois Jirásek (23. srpna 1851, Hronov – 12. března 1930, Praha) nebyl jen spisovatel, považovaný za zakladatele českého historického románu, ale také autor řady divadelních her a středoškolský učitel. Celý život pracoval jako učitel dějepisu na gymnáziu, nejprve v Litomyšli, poté v Praze.
Krajem Aloise Jiráska je okolí tří měst, Náchoda, Police nad Metují a Hronova, kde se roku 1851 narodil v rodině rolníka a pekaře. Studoval v Broumově a v Hradci Králové, kde také roku 1871 maturoval. Měl talent pro malířství, nakonec si ale vybral studium dějin na pražské Karlově univerzitě.

V Praze se seznámil a poté udržoval celoživotní přátelství s řadou osobností, například s Mikolášem Alšem, Josefem Václavem Sládkem, Josefem Thomayerem, Karlem Václavem Raisem, Josefem Václavem Myslbekem, Františkem Ženíškem či Antonínem Wiehlem. Po dokončení studií nastoupil jako profesor dějepisu a zeměpisu na gymnázium v Litomyšli. Tady vznikl například román Na dvoře vévodském a historická novela Filosofská historie, pro kterou ho inspirovala právě Litomyšl.

Roku 1888 se Jirásek s manželkou Marií a rozrůstající se rodinou – měli syna a sedm dcer – přestěhoval do Prahy, kde nastoupil jako profesor dějepisu na gymnázium v Žitné ulici. Od roku 1903 žili Jiráskovi v domě na rohu Resslovy ulice a nábřeží Vltavy na dnešním Jiráskově náměstí. Dnes tam stojí Jiráskův pomník, jeho jméno připomíná také Jiráskův most.

V roce 1909 Jirásek odešel do penze, ale dál psal a také působil ve veřejném životě. Dokončil své paměti, koupil vilu v Hronově, kde strávil značnou část zbývajících let života, a v roce 1917 jako první podepsal Manifest českých spisovatelů za hájení českých národních zájmů. V dubnu 1918 přednesl v Obecním domě národní přísahu, byl opakovaně navržen na udělení Nobelovy ceny za literaturu.

V samostatné Československé republice pět let působil jako člen senátu za národně demokratickou stranu, než mu roku 1925 v další politické i literární činnosti zabránila nemoc. Zemřel v březnu 1930 v Praze a urna s jeho popelem byla uložena na hronovském hřbitově.

Slavného spisovatele připomíná mimo jiné Jiráskova turistická chata na Dobrošově, Jiráskova stezka vedoucí po hlavním hřebenu Orlických hor anebo divadelní festival Jiráskův Hronov.
 
Nejznámější díla Aloise Jiráska
  • Staré pověsti české
  • Husitské romány Mezi proudy, Proti všem, Bratrstvo a další
  • Historické romány V cizích službách, Z Čech až na konec světa, Psohlavci, Temno, Skaláci, Skály, F. L. Věk, U nás a další
  • Divadelní hry Jan Hus, Lucerna, Vojnarka a další
Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Jiráskův rodný dům v Hronově Kultura

Jiráskův rodný dům v Hronově

Expozice Muzea Náchodska v Jiráskově rodném domku vám představí ukázku tradiční lidové architektury.

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!

Kam na výlet po stopách Starých pověstí českých?

Kam na výlet po stopách Starých pověstí českých?

Alois Jirásek napsal nejen celou řadu známých historických románů, ale zabýval se i mlhavější českou historií. Líbí se vám příběhy příběhy o praotci Čechovi, Krokovi a jeho dcerách, Přemyslovi i Libušiných proroctvích, o staré Praze nebo kouscích kouzelníka Žita či životě Kutnohorských havířů? Vydejte se spolu s námi po místech, která se k těmto příběhům váží – od příchodu praotce Čecha, přes proroctví kněžny Libuše po zprávy o čekání Blanických rytířů.

Jiráskovo muzeum Kultura

Jiráskovo muzeum

Jiráskovo muzeum je umístěno v budově Jiráskova divadla na hronovském náměstí. Jedná se o jednu z osmi expozic Muzea Náchodska.

Broučkův dům Kultura

Broučkův dům

Broučkův dům je sídlem stálé expozice Muzea Náchodska. Ta vás provede nejstaršími dějinami pravěku, přes středověk a novověk až do současnosti.

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: místa z českých bájí a pověstí

Tentokrát na Kudy z nudy uděláme radost všem fanouškům legend a tajemství. Pozveme vás do míst, kde dodnes ožívají staré báje a pověsti, opředené oparem tajemna. Projdeme všechny kraje Česka a budeme objevovat tajuplná zákoutí staré Prahy, skalních měst i hlubokých lesů. Vypravte se s námi za draky, kamennými pannami, čerty, zázračnými studánkami a dokonce i za Franzem Kafkou!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Náchodsko a do Kladského pomezí

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Náchodsko a do Kladského pomezí

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy Kladského pomezí. Provedeme vás městy i krásnou přírodou, vyšplháme na rozhledny, užijeme si krásné výhledy a radost uděláme i milovníkům vojenských památek a filmů. A protože do Polska je to přes hranice jen kousek, doporučíme vám pár zajímavých míst, která můžete navštívit u sousedů.

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?

Za pokladem hraběte Chamaré na Potštejn

Za pokladem hraběte Chamaré na Potštejn

Hrad Potštejn v podhůří Orlických hor kdysi byl sídlem loupeživého rytíře Mikuláše a dodnes je tu prý zakopán poklad nezměrné hodnoty. Osmatřicet let jej tu marně hledal hrabě Chamaré, Alois Jirásek o něm napsal román Poklad a příběh inspiroval rovněž spisovatelku Elišku Krásnohorskou k sepsání libreta pro operu Bedřicha Smetany Tajemství.

Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Tajná chodba pod klášterem, bezhlavý přízrak na bílém koni a historky o několika pokladech: to je jen pár lákadel pro výlet s dětmi do Broumova. Mimochodem, jeden poklad vám skutečně ukážeme, a také naučíme děti psát brkem v klášterním skriptoriu a pozveme vás na noční prohlídky a křupavé benediktinské oplatky. Jdeme, Broumov čeká!

Zámek Trhanov u Domažlic – po stopách Lomikara Památky

Zámek Trhanov u Domažlic – po stopách Lomikara

Zámek Trhanov nedaleko Domažlic zde postavil syn Wolfa Wiléma Wolf Maxmilián Lamingen (zvaný Lomikar)v letech 1676 – 1677. Původní podoba zámku byla empírově pozměněna v roce 1810 rodem Stadionů. Zdejším slavným rodákem byl mimo jiné věhlasný lékař Josef Thomayer.

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Pestrá kopcovitá krajina u polských hranic nenabízí jen notoricky známá skalní města Adršpach a Broumovské stěny. Najdete zde tiché kouty nádherných přírodních scenérií, kde se budete toulat zapomenutými obchodními stezkami, bludišti skal i nejedním romantickým údolím. Na své si přijdou i obdivovatelé zámeckých interiérů a do svých expozic zvou také muzea či hraniční pevnosti.

Jiráskův jez a vodní elektrárna v Českých Budějovicích Památky

Jiráskův jez a vodní elektrárna v Českých Budějovicích

Mohutný Jiráskův jez byl postaven v roce 1932 jako regulační stupeň řeky s energetickým využitím vody Vltavy a Malše. Vzdouvá hladinu Vltavy o téměř 5 metrů a jeho součástí je vodní elektrárna z roku 1930.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí Památky

Pomník Aloise Jiráska na Jiráskově náměstí

Bronzový pomník Aloise Jiráska vytvořil v roce 1960 Karel Pokorný k 50. výročí jeho úmrtí. Spisovatel je zobrazen jako sedící bronzová postava s perem v pravé ruce, podstavec navrhl Jaroslav Fragner.

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

170 let Aloise Jiráska: znáte místa spojená s jeho životem a dílem?

Pro někoho nejoblíbenější český spisovatel, pro jiné čtenářsky mrtvý autor, který pouhé otvírání dveří dokázal natáhnout na pět stránek. Od narození milovaného i zatracovaného Aloise Jiráska dnes, v pondělí 23. srpna, uplynulo přesně 170 let. Místa, kde žil a tvořil, pro vás zmapoval portál Kudy z nudy.

Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 100 let

Po Jiráskově hřebenovce se putuje již celých 100 let

Nejstarší značená stezka po hřebeni Orlických hor z roku 1921, nesoucí jméno známého spisovatele a průkopníka turistiky v Orlických horách Aloise Jiráska, slouží turistům již celých 100 let. Zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Vydat se po ní můžete jak po hřebeni nebo napříč krajinou Podorlicka třeba až do České Třebové. K pohodovému výletu pak stačí využít víkendové cyklobusy, které jezdí z řady měst a obcí v podhůří, včetně trasy z Hradce Králové či Pardubic, a to až do konce září.

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

100 let: abeceda stovkových výročí roku 2021

Haškův Švejk, český volejbal, Millerův krteček, československé legie, Jiráskova stezka, chata Prašivá, národopisná slavnost Slovácký rok – to je jen malý výběr ze všech stovkových oslavenců. Portál Kudy z nudy všem přeje vše nejlepší a úspěšnou další stovku, ale hlavně nabízí podrobnější seznámení se všemi stovkovými jubilanty. Pojďte se s nimi seznámit do stovkové abecedy!

Zámeček Bischofstein na Broumovsku Zážitky

Zámeček Bischofstein na Broumovsku

Barokní zámeček Bischofstein leží obklopen pískovcovými skalami na východ od adršpašskoteplických skal. Zámeček byl přestavěn na hotel a restauraci. V okolí jsou vynikající podmínky pro horolezectví, turistiku a výlety na horských kolech.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor Příroda

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce Kultura

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce

Zásluhou románu Aloise Jiráska F. L. Věk a stejnojmeného seriálu z roku 1970 s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli získal celorepublikovou popularitu nejen život Františka Heka ale i jeho kupecký dům v Dobrušce.

Vánoce v Jiráskově rodném domku 2024

Tradiční prodejní výstava místních tvůrců se uskuteční v pátek 29. listopadu od 10 do 17 hodin a v sobotu 30. listopadu od 10 do 15 hodin.
Hronov, Královéhradecký kraj

Nezakrytá okna Friedl Dicker Brandeisové

Výstava obrazů jedenácti umělců ve Staré papírně – Čapkově mlýně v Hronově.
Hronov, Královéhradecký kraj

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 2025

Během mezinárodního folklórního festivalu v Červeném Kostelci se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Na festivalu je možné každoročně zhlédnout exotické soubory z daleké Asie, Jižní Ameriky, Afriky či Austrálie.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Beseda na téma – Veterán jako investice? s panem Karlem Lamkou

Máte doma veterána nebo uvažujete o jeho koupi? Co takový nákup a provoz historického stroje obnáší? Pokud vás podobná témata zajímají nebo se chcete dozvědět konkrétní informace, dorazte. Celou besedou provází pan Karel Lamka.
Žďár nad Metují, Královéhradecký kraj

Zimní sporty na Náchodsku

Výstava zaměřená na historii zimních sportů na Náchodsku se uskuteční od 22. listopadu do 19. ledna ve Výstavní síni Muzea Náchodska na rohu Tyršovy a Zámecké ulice.
Náchod, Královéhradecký kraj

Vánoční dílna

Tradiční vánoční dílna Muzea Náchodska.
Náchod, Královéhradecký kraj

Náchod 1254

Výstava o počátcích města Náchoda a jeho zakladateli Hronovi z Náchoda uspořádaná u příležitosti výročí 770 let od první písemné zmínky o městě.
Náchod, Královéhradecký kraj

Vánoce v klášteře v Polici nad Metují

Vánoční výstava v prostorách opatova bytu kláštera v Polici nad Metují.
Police nad Metují, Královéhradecký kraj

Jiráskův rodný dům v Hronově

Expozice Muzea Náchodska v Jiráskově rodném domku vám představí ukázku tradiční lidové architektury.
Hronov, Královéhradecký kraj

Stará papírna – Čapkův mlýn

Expozice Muzea Náchodska zaměřená na významné hronovské rodáky a sourozence Čapkovi.
Hronov, Královéhradecký kraj

Renesanční zvonice v Hronově

Původní dřevěná zvonice sahala do výšky první římsy. Po požáru ji v roce 1610 nahradila pozdně renesanční zvonice zděná.
Hronov, Královéhradecký kraj

Kostel Všech Svatých v Hronově

První zmínka o kostele pochází z roku 1359. K původnímu hronovskému kostelíku postavenému v gotickém stylu přibyla roku 1610 pozdněrenesanční zvonice. Po požáru v roce 1639 byl kostel téměř zničen. Dochovalo se pouze gotické kněžiště.
Hronov, Královéhradecký kraj

Vodní tvrz v Hronově

Památkově chráněné stavení bývalé vodní tvrze bude v Hronově sloužit jako informační centrum a muzeum lidové architektury a řemesel. Město vodní tvrz plánuje zrekonstruovat.
Hronov, Královéhradecký kraj

Minerální prameny Hronovka a Regnerka

Dva minerální prameny vyvěrají v parku Aloise Jiráska v Hronově, byly navrtány v roce 1943. Oba prameny maji alkalicko-železnatou vodu. Lidově se těmto minerálním vodám říká "Prdlavka". Původně zamýšlené minerální lázně ale nevznikly.
Hronov, Královéhradecký kraj

Jiráskovo muzeum

Jiráskovo muzeum je umístěno v budově Jiráskova divadla na hronovském náměstí. Jedná se o jednu z osmi expozic Muzea Náchodska.
Hronov, Královéhradecký kraj

Jiráskovo divadlo v Hronově

Záměr vybudovat v Hronově divadelní budovu se zrodil po oslavách sedmdesátin Aloise Jiráska v roce 1921. Stavba budovy probíhala v letech 1929 -1930. Slavnostní položení základního kamene proběhlo za účasti Aloise Jiráska.
Hronov, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.
Hronov, Královéhradecký kraj

Pohostinství u Vlčků u Náchoda

Tradiční českou restauraci Pohostinství u Vlčků naleznete v Pavlišově u Náchoda. Kromě posezení vevnitř je možné i venku a je možné si nechat jídlo dovézt.
Náchod, Královéhradecký kraj

Penzion Bor v Kladském pomezí

Rodinný penzion s individuálním přístupem v překrásné turistické oblasti Kladské pomezí. Přijeďte si užít své volno na venkov – do přírody, skal, projeďte se na koni, objevujte historii a památky na Broumovsku a Náchodsku. A to v každém ročním období – u nás sezóna nekončí.
Náchod, Královéhradecký kraj

Hotel Tommy

Hotel Tommy Wellness & Spa nabízí hostům nové pojetí relaxace a odpočinku ve vlastním relaxačním a welness centru. Hotel je situován na Babí – v malebné příměstské části města Náchod.
Náchod, Královéhradecký kraj

Srub Karolínka v Maršově nad Metují

Ubytování ve stylovém srubu nedaleko Adršpašských a Teplických skal. Klidné místo pro rodiny s dětmi. Mnoho turistických stezek i cyklotras. Kapacita srubu je 10 lůžek.
Velké Petrovice, Královéhradecký kraj

Autokemp Brodský u Červeného Kostelce

Kemp Brodský se nachází uprostřed turisticky nejkrásnější a nejzajímavější oblasti České republiky mezi Babiččiným údolím, Červeným Kostelcem a Náchodem. Samotný kemp leží na břehu rybníka Brodský, který je obklopen březovým hájem, velkou travnatou pláží a má písčité, pozvolna klesající dno.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Tábořiště a autokemp Špinka u Olešnice

Veřejné tábořiště na travnatém břehu rybníku Špinka je vhodné pro stanování, pobyt v karavanech a v chatkách – zejména pro rodiny s dětmi a s domácími mazlíčky. Je zde skvělé koupání na upavené travnaté pláži s pozvolným vstupem do vody a písčitým dnem.
Červený Kostelec, Královéhradecký kraj

Chata Hvězda v Broumovských stěnách

Romantická dřevěná chata Hvězda stojí na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Terasa chaty poskytuje překrásné výhledy směrem na Broumovsko a hraniční pásmo Javořích hor.
Police nad Metují, Královéhradecký kraj