Šardice

Prozkoumejte obec Šardice ležící nedaleko od Kyjova, v malebném kraji Moravského Slovácka a nabídku turistických atraktivit. Obec je významnou vinařskou obcí, prochází tudy Mutěnická vinařská stezka. V průběhu 19. a 20. století se zde těžil lignit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, v tomto kraji zpěvu, vína, folklóru a dobrých lidí určitě najdete něco pro sebe.
Obec se nachází v turistické oblasti Slovácko. Viniční trati v obci jsou písemně doloženy již ve 13. století. Vinařská tématika je součástí jak historicky doložených pečetí, nejmladší z r. 1622, tak současného obecního znaku. Nejvýznamnější nemovitou kulturní památkou v obci je Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů. V Rezidenci mimo jiné přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky a významný pokrokový opat Cyril Napp.

Významnou památou lidové architektury je slovácká chalúpka čp. 97. Pro Šardice je význačný vlastní kroj. Lidová kultura je zde stále živá. V katastru obce se nachází významný krajinný prvek – Stráňa.

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Odpočinkovým místem je vyhlídka Soudek u Šardic. Místní kraj je rájem pro fotografy, ne nadarmo je pro svou fotogeničnost oblast nazávana Moravské Toskánsko. Za návštěvu stojí také přírodní památka Čejkovické Špidláky a rozhledna Vyšicko u Mutěnic. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Šardice

Vyhlídka Soudek u Šardic

Vyhlídka Soudek stojí nedaleko Šardic mezi vinicemi v trati Požární čtvrtě ve výšce 252m nad mořem. Je z něj krásný výhled do okolí.
Šardice, Jihomoravský kraj

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích

V Šardicích na Slovácku naleznete významnou památku lidové architektury Chalúpku čp. 97. Jedná se o jeden z nejstarších památkových domků – existence domku je doložena od roku 1656.
Šardice, Jihomoravský kraj

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.
Šardice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Šardice

Mendelův vinařský spolek Šardice

Vinařství v obci je doloženo již od 13. století. V kronice obce jsou v 16. Století zaznamenány vinařské trati Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století Šumperky, Červenice, Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle.
Šardice, Jihomoravský kraj

Augustiánský sklep – Vinařství Neoklas Šardice

Pěstujeme odrůdy Rulandské bílé a šedé, Muškát moravský, Modrý Portugal, Veltlínské zelené, Müller Thurgau, André a další.
Šardice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.