Lenora

Někdejší sklářskou osadu na Šumavě dobře znají vodáci, kteří se odtud vydávají na letní putování po Teplé Vltavě. Prohlédnout si můžete sklářské muzeum, krytý dřevěný most a také historickou obecní pec, která se roztápí vždy poslední sobotu v měsíci a pečou se v ní placky, housky a chleba.

Lenora a paní Eleonora

Sklářská osada jižně od Vimperka na soutoku Teplé Vltavy a Řasnice vznikla v roce 1834 u vyhlášené huti, pojmenované po kněžně Eleonoře, manželce tehdejšího majitele panství Jana Adolfa ze Schwarzenberku. Tabulové a křišťálové sklo zdobené barevnou malbou a výbrusem putovalo ze Šumavy do celého světa, dnes ovšem ze sklárny zbyly jen ruiny a slavnou historii připomíná jen Sklářské muzeum v budově obecního úřadu. Bývalý zámeček rodiny Kraliků z Meyrwaldu, majitelů lenorských skláren, dnes slouží jako hotel.
 

Chleba, který nekoupíte

Turistickou atrakcí je obecní pec. Lenorští si ji postavili v první polovině 19. století, aby společným pečením chleba ušetřili palivo. Každou poslední sobotu v měsíci od dubna do konce prosince se tu veřejně peče chleba, koláče, housky a česnekem potírané lenorské placky; pečivo se zásadně neprodává, ale rozdává se zdarma. Další kuriozitou je krytý dřevěný most přes Teplou Vltavu, takzvané rechle; sloužil k zadržování a postupnému vypouštění plaveného dřeva z boubínských lesů.
 

Z Lenory lodí, na kole i pěšky

Lenora je důležitým turistickým centrem. Kolem informačního střediska Idina Pila vede nejkratší cesta na Boubín k tamní rozhledně. Vodáci se odtud mohou vydat se na letní splouvání Vltavy (je-li dost vody), Lenorou rovněž prochází šumavská cyklomagistrála ze Železné Rudy do Vyššího Brodu a zastavuje tu i šumavský cyklobus. Pěšky nebo vlakem se snadno dostanete k Soumarskému mostu, kde se můžete projít Soumarským rašeliništěm a podívat se na ně z výšky z vyhlídkové věže.

Aktivity v obci Lenora

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.
Lenora, Jihočeský kraj

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.
Lenora, Jihočeský kraj

Šumavská cyklomagistrála Železná Ruda – Vyšší Brod

Cyklostezka Gerlova Huť – Nová Hůrka – Prášily – Srní, tzv. Šumavská cyklomagistrála, která je jedinou cyklostezkou v Národním parku Šumava, je od října 2015 dokončena. Celá cyklostezka je dlouhá 25 kilometrů.
Lenora, Jihočeský kraj

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.
Lenora, Jihočeský kraj

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec vznikla v Lenoře v I. polovině 19. století. Svému účelu sloužila ještě několik let po II. světové válce. Roku 1998 byla opravena, užívá se k veřejnému pečení každou poslední sobotu v letních měsících.
Lenora, Jihočeský kraj

Informační středisko Idina Pila na Šumavě

V Chráněné krajinné oblasti Šumava nedaleko od Kaplice u Zátoně můžete navštívit nově zrekonstruované sezónní informační středisko Idina Pila. Středisko je zaměřené především na Boubínský prales a patří k nejnavštěvovanějším na Šumavě.
Lenora, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Lenora

Kemp pod Boubínem

Ubytování v chatkách, prostor pro stanování a karavany v blízkosti Boubínského pralesa a Teplé Vltavy v Horní Vltavici v Zátoni nabízí Kemp pod Boubínem.
Lenora, Jihočeský kraj

Chalupa U Hřiba v Houžné u Lenory na Šumavě

Chalupu U Hřiba najdete v obci Houžná nedaleko Lenory. Jedná se o polosamotu u lesa s velkou oplocenou zahradou. K chalupě vede udržovaná asfaltová silnice – vyjma ubytovaných je zde zákaz vjezdu.
Lenora, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Výlet na hrad Klenová za Kryštofem Harantem

Osud si s panem Harantem krutě zahrál: zatímco okolnosti jeho smrti a přesné datum i s řadou znepokojujících detailů známe dokonale, o jeho narození nevíme kromě letopočtu 1564 nic. Známe však místo: hrad Klenová poblíž Klatov, místo s jedinečným výhledem na Šumavu a zároveň sídlo Galerie Klatovy / Klenová, kde se doslova na každém kroku setkáte s moderním výtvarným uměním.
Klenová a okolí, Na hrady a zámky

Světem lesních samot v okolí Modravy na kole

Udělejte si příjemný cyklistický výlet v okolí Modravy, nádhernou přírodou Národního parku Šumava, který vás zavede k odlehlé samotě na Březníku, mezi šumavské slatě i k pramenu Vltavy. Objevíte tak nádherná zapomenutá místa, která ve svých dílech poeticky líčí "básník Šumavy" Karel Klostermann. Místa, kam se člověk nedostane každý den.

Jeďte se ochladit na Horskou Kvildu

Horská Kvilda patří k nejkrásnějším místům Šumavy. Najdeme tady typické horské chalupy, hluboké lesy, i travnaté pláně. Se svou nadmořskou výškou okolo 1070 m. n. m. je jednou z nejvýše položených obcí v České republice. Pokud sem jedete na podzim nebo v zimě, přibalte si velmi teplé oblečení. Teploty tu dosahují rekordně hluboko pod bod mrazu.

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.