Srní

Jedno z oblíbených a celoročně využívaných horských středisek leží v centru národního parku Šumava. Srní dostalo jméno podle hojného výskytu srnčí zvěře, ale kvůli zvířatům se sem jezdí i dnes. U Srní totiž vznikl unikátní přírodní vlčí výběh, kde můžete vlky pozorovat z dřevěné lávky.

Co musíte vidět v Srní

Pláně s horskými roubenými chalupami, kolem dokola lesy, kostel Nejsvětější Trojice a kolem něj penziony, hotely a kavárny, tak vypadá Srní. Říká se mu též šumavské Lurdy, to podle Hauswaldské kaple, která do roku 1957 stávala ve stráni nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem. Dnes z ní zbyly jen základy, v okolí můžete vidět jedinečný vodní a skleněný památník, kam přitéká voda z lesního pramene v ručně tesaných vantrokách uložených na bludných kamenech.
 

Klostermann a vlci

Obec Srní je proslavená romány spisovatele Karla Klostermanna, značený Srnský okruh vás dovede ke Klostermannově vyhlídce, opačným směrem k Antýglu a do Povydří míří Klostermannova naučná stezka. Současnou celebritou jsou ovšem vlci, kteří žijí v přírodním výběhu o rozloze 3 hektary, jímž vede 300 metrů dlouhá visutá pozorovací lávka. Naučnou vlčí stezku a speciální výběh, v němž Národní park Šumava zakládá novou generaci původních obyvatel Šumavy, najdete jihovýchodně od Srní.
 

Jeleni, Vydra, slatě a vyhlídky

Kromě vlků můžete na několika místech Šumavy ze speciálních srubů volně pozorovat jeleny; pozorovatelny jsou v Srní, Borové Ladě a na Jeleních Vrších. Srní je také skvělým místem pro výlet do nejhezčích partií kolem řeky Vydry, značené trasy vás dovedou k Tříjezerní slati nebo k vyhlídce z vrchu hory Oblík. Všechna tato místa v zimních měsících křižuje hustá síť upravovaných lyžařských stop.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!
Srní, Plzeňský kraj

Návštěvnické centrum Srní – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.
Srní, Plzeňský kraj

Hauswaldská kaple poblíž Srní

Prožijte zajímavý víkend nebo jen výlet za poznáním starého poutního místa zvaného Hauswaldská kaple poblíž šumavského letoviska Srní.
Srní, Plzeňský kraj

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.
Srní, Plzeňský kraj

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.
Srní, Plzeňský kraj

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.
Srní, Plzeňský kraj

Vodní zámek Sedlo u Srní

Vodní zámek tzv. vyrovnávací komora se nachází nedaleko osady Sedlo pod Sedelským vrchem. Tato technická stavba slouží k regulaci přítoku vody pro vodní elektrárnu Vydra.
Srní, Plzeňský kraj

Naučná stezka Okolo Kostelního vrchu

Nenáročná zážitková trasa Okolo Kostelního vrchu vás zavede do míst, kde stávala Hauswaldská kaple. Od ní se vydáte na 2,6 kilometrů dlouhý okruh, který vás zavede na celkem 5 zastavení. Tato zastavení se věnují jedinému: citátům spisovatele Karla Klostermanna.
Srní, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v obci Srní

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.
Srní, Plzeňský kraj

Hotel Srní

Hotel Srní, Šumava, to je nejen komfortní ubytování, ale i bezkonkurenční poloha přímo uprostřed Národního parku Šumava v překrásné šumavské přírodě. Ideální výchozí bod turistických, cyklistických a běžeckých tras v regionu.
Srní, Plzeňský kraj

Pivovar a penzion U Zlatého srnce v Srní

Penzion nabízí celoroční ubytování na Srní, nedaleko půvabné říčky Vydry. Součástí penzionu je restaurace a malý pivovar.
Srní, Plzeňský kraj

Ubytování v apartmánu v Srní

Apartmán se nachází v klidné části obce Srní, v panelovém domě, který je postaven v těsné blízkosti lesa.
Srní, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.
na Šumavu s dětmi, Výlety pro děti

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.

Karavanem od jara do zimy: pěšky, na běžky i sjezdovky zimní Šumavou

Rádi si užíváte pohledy na zasněženou Šumavu a rozlehlé louky a rašeliniště pod bílou peřinou? Spojte to s cestou obytňákem. Zimní Šumava nabízí spousty zajímavých možností: s karavanem totiž můžete nocovat přímo v horských střediscích a ráno pak vyrazit rovnou na běžky, sjezdovky nebo procházky do kouzelné přírody.
Výlet zasněženou Šumavou, Cesty pro zdraví