Kout na Šumavě

Navzdory jménu neleží Kout na Šumavě, ale na Chodsku, a to mezi Kdyní a Domažlicemi. K místním lákadlům patří pivovar a gloriet zvaný Klobouk, kuriózní romantická stavba v polích severně od obce, která má výletníkům připomenout bitvu u Domažlic v roce 1431.

Oblíbené v obci

Kout na Šumavě a Všerubský průsmyk

Obec v kotlině obklopené věncem vrchů vznikla jako samostatný dvůr, který patřil pánům z Rýzmberka. Dodnes tu stojí stará tvrz, kostel sv. Jiří a pivovar, založený v roce 1736. Koutskou desítku, dvanáctku a tmavé speciály čepují v několika desítkách restaurací, hlavně v Plzni a v Praze.

hradu Rýzmberk vede značená trasa, z upravené vyhlídkové věže je překrásný pohled na Všerubský průsmyk. Ten tvoří přirozenou hranici mezi Šumavou a Českým lesem, v jehož podhůří leží také Kout.
 

Klobouk kardinála Cesariniho

Když v roce 1431 kardinál Giuliano Cesarini prchal po prohrané bitvě křižáků s husity u Domažlic, při útěku ztratil šaty, šperky i kardinálský klobouk. Kardinála nechali husité běžet, zato klobouk přivezli jako vzácnou trofej do Prahy a spolu s ukořistěnými křižáckými prapory jej vystavili v Týnském chrámu. Dodnes jej připomíná výletní altán, jehož střecha má tvar kardinálského klobouku. Drobnou romantickou stavbu hrabě Stadion začlenil do parkově upravené krajiny v první polovině 19. století.
 

Za památnými stromy do Kouta na Šumavě

V okolí Kouta objevíte řadu chráněných památných stromů. Na břehu Novodvorského rybníka v místě nazývaném U Krysálů stojí už 300 let lípa velkolistá, dál při cestě směrem k jihu minete přibližně 350 let starý dub a asi 300 let starý javor klen, jehož kmen má úctyhodný obvod 530 centimetrů. K pozoruhodným místům v okolí patří podvodní pozorovací kabina v lomu u Mrákova, milovníky vodních radovánek přitahuje Centrum vodní zábavy s wellness centrem ve Kdyni.

Aktivity v obci Kout na Šumavě

Klobouk u Kouta na Šumavě

Tato malá pozoruhodná stavba se nachází na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě při polní cestě ke Spáňovu. Dnešní gloriet byl v roce 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s krásným výhledem. Místo je doplněno lavičkami a informační tabulí.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jiří v Koutu na Šumavě

Kostel sv. Jiří v Koutě na Šumavě stojí na místě původní kaple z roku 1702. Ta byla později rozšířena přistavbou chrámové loďi z iniciativy hraběnky ze Stadionu. Ke dni sv. Jiří se koná každoročně pouť, vždy první neděli po 24. 4., za velké účasti místních i přespolních občanů.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Tvrz Kout na Šumavě

Tvrz je nejstarší stavba v obci a byla postavena na počátku 16. století. Na budově je umístěna busta rodáka obce profesora University Karlovy MUDr. Františka Schambergera.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v obci Kout na Šumavě

Bývalý pivovar Kout na Šumavě

Obec Kout na Šumavě v poslední době proslula svým dokonale zachovaným, ale nepřístupným pivovarem. Od roku 2020 je pivovar v insolvenci.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem