Slapy

Slapy leží doslova nad Vltavou, i když dnes již ne tak vysoko, jako tomu bylo před postavením Slapské přehrady. Jsou centrem rozsáhlé rekreační oblasti, vodní nádrž pak nabízí skvělé podmínky k rekreaci, sportu i zábavě a také nespočet krásných přírodních zákoutí.

Oblíbené v obci

Co musíte vidět ve Slapech

V centru obce stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla s mohutnou kopulí, další památkou je slapský zámek. V letech 1928–1930 si sídlo v pseudobarokním stylu nechala postavit průmyslnická rodina Bondyů, dnes je prázdný a slouží především k natáčení filmů a příležitostným společenským akcím. Východně od Slap stojí kaple Na Rovínku; kdysi podobně jako zámek Orlík shlížela do údolí Vltavy z výšky padesáti metrů, dnes jí však Slapská přehrada téměř omývá základy.
 

Přehrada Slapy

Slapská přehrada je jedním z devíti vodních děl na Vltavě, označovaných jako Vltavská kaskáda. Během druhé světové války byla postavena Štěchovická přehrada, pod jejíž hladinou zmizel oblíbený cíl pražských turistů, slavné Svatojánské proudy.

V padesátých letech se stavěly Slapy, dnes vyhlášené místo pro letní rekreaci. Přehrada zároveň chrání krajinu před záplavami; první zatěžkávací zkoušku prodělala již v červenci 1954 při napouštění, kdy zachránila Prahu před povodní.
 

Golf, jachty a střed Království českého

Kolem Slap objevíte celou řadu míst, kde si můžete půjčit jachty, motorové čluny nebo šlapadla. Všem milovníkům golfu je určeno golfové hřiště Golf Park Slapy sv. Jan. První devítka nese název Rabyňská hora, druhá se jmenuje Tři kříže, a to podle údajného geografického středu Království českého. K místu ve strmém svahu nad přehradou nevede turistická značka a ke skutečnému středu dnešního Česka má hodně daleko, ale má své kouzlo a rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

Aktivity v obci Slapy

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.
Slapy, Středočeský kraj

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.
Slapy, Středočeský kraj

Zámek Slapy

Zámek v obci Slapy (v dolní části u silnice Slapy – Buš ) je vlastně původní klášterní opevněný dvůr patřící dlouhá léta k majetku zbraslavského kláštera. První zmínka o něm, a zároveň i o Slapech, pochází z roku 1292. V současnosti je objekt nepřístupný.
Slapy, Středočeský kraj

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.
Slapy, Středočeský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla Slapy

Nejvýznamnější stavební památkou Slap je bezpochyby kostel svatého Petra a Pavla. Kostel byl postaven za zbraslavského opata Wolfganga Šváchy, který zastával svůj úřad v letech 1684 – 1716. Jeho autorem je Jan Santini, velká postava architektury té doby.
Slapy, Středočeský kraj

Plavby lodí Slapy – Nová Živohošť a zpět

Vydejte se na plavbu parníkem po přehradní nádrži Slapy. Velmi oblíbená výletní linka na Slapech jezdí každý rok v letní sezóně. Doba trvání plavby je něco málo přes hodinu a můžete pro nástup a výstup využít jakoukoliv z deseti zastávek na trase.
Slapy, Středočeský kraj

Projížďka na jachtě po Slapské přehradě

Nebaví vás již stereotypní akce? Chcete se odreagovat a vyčistit si hlavu? Ať už jste milovníky relaxace, či pořádných adrenalinových zážitků zajisté si zde přijdete na své! Ve slunných dnech si užijete koupání, naopak ve větrných si můžete vyzkoušet váš talent na řízení lodě na plachty!
Slapy, Středočeský kraj

Slapy Marine – půjčovna šlapadel a motorových člunů na Slapech

Kotvení lodí na Slapech, BAR na vodě, půjčovna paddleboárdů, šlapadel, motorových člunů.
Slapy, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Slapy

Autokemp Ždáň

Autokemp Žďáň se nachází u nádherné zalesněné oblasti Slapské vodní nádrže asi 35Km na jih od Prahy. Můžete u zde stanovat, kempovat, bydlet v chatě o různé velikosti.
Slapy, Středočeský kraj

Penzion a restaurace Ztracený mlýn

Zažijte pohodu a klid na Slapské přehradě. Jen 35 km za Prahou vás čeká příroda, která láká na procházky či vyjížďky na kolech.
Slapy, Středočeský kraj

Restaurace U Fousatýho dítěte na Slapech

Restaurace na Slapech, která má provoz jen v létě. Nabízí kvalitní jídlo a pití.
Slapy, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Posázaví


Z Prahy všemi směry: Posázavským Pacifikem za zlatem do Jílového u Prahy

Daleké výhledy, prohlídka několika štol, kde se v kdysi skutečně dolovalo zlato, a městečko Jílové s muzeem a expozicí zaměřenou na zlato a skutečným zlatým pokladem: to je pozvánka na další výlet za Prahu. K tomu vás ještě čeká jízda Posázavským Pacifikem, rozhledna a jeden neobyčejný železniční viadukt. Vydejte se s Kudy z nudy za zážitky do Posázaví!
pěší výlet za zlatem do Jílového u Prahy, Výpravy za kuriozitami

Z Prahy všemi směry: oppidum Závist, rozhledna, Keltové a Dolní Břežany

Baví vás krátké výlety do přírody, historie a Keltové? Vraťte se s Kudy z nudy v čase o dva tisíce let zpět, kdy žili na našem území. Příjemná procházka za Prahu povede na největší keltské oppidum na Závisti nad Zbraslaví a do Keltského parku v Dolních Břežanech.
Výlet na největší keltské oppidum Závist, Výpravy za kuriozitami

Cyklovýlet na Zbraslav a do Davle za Vladislavem Vančurou

Markéta Lazarová, Rozmarné léto, Konec starých časů, Útěk do Budína a Kubula a Kuba Kubikula, to je pětice nejznámějších próz spisovatele Vladislava Vančury. V červnu si připomínáme 125 let od jeho narození. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat kde žil a která místa na něj zapůsobila.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.