ÚvodVýletyCesty krajinouPěší nebo běžkařský výlet proti proudu Modravského potoka na Březník

Pěší nebo běžkařský výlet proti proudu Modravského potoka na Březník

Běžkovýlet z Modravy na Březník okolo Modravského potoka je evergreenem v běžkařské nabídce Šumavy. Důvodů je hned několik. Jednak se zde příznivé sněhové podmínky drží, i když jinde už po sněhu není ani památky. Navíc díky menšímu převýšení se jedná o celkem nenáročnou trasu lahodící oku zimním půvabem Modravského potoka a překrásnému otevřenému údolí od Březníku až k Luznému.
modravaModrava byla dříve zapadlou dřevařskou osadou na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka, z nichž vzniká řeka Vydra. Dnes je významným celoročním centrem horské turistiky. Běžky nazujte ideálně až u turistického rozcestníku naproti návštěvnickému centru Dřevák, kde se nachází interaktivní expozice dřevařství. Přestože se stopa upravuje až cca o 300 m dále, je obvykle možné vyrazit na lyžích již odsud. Následujte nejprve levý břeh a zhruba od poloviny cesty na Březník pravý břeh Modravského potoka. Celá trasa prochází hlubokými hvozdy s majestátními smrky s nádhernými divokými vodními scenériemi. Dá-li se některé místo nazvat typickou Šumavou, pak je to právě tady.

modravaNejpůsobivější podívaná však teprve přijde. Kde? No přece na vrcholu! Hustý les znenadání skončí, aby se pohledy mohly stočit do rozlehlého otevřeného prostoru Luzenského údolí. Nebudete vědět, co obdivovat dříve, zda překrásná zákoutí meandrujícího potoka doplněného solitérními oázkami stromků nebo majestátnost protilehlého vrcholu Luzný (1 373 m n. m.) ležícího na bavorské straně. Právě někde v tomto prostoru se nachází známý a hodně diskutovaný Modrý sloup. Existence tohoto hraničního přechodu pod horou Luzný souvisela se vznikem kašperskohorské větve Zlaté stezky. Rušno zde bylo až do konce druhé světové války. Navzdory mnohým snahám je toto území stále zapovězené, neboť je I. zónou NP a chráněnou lokalitou výskytu tetřeva hlušce.

modravaAle zpět do bílé stopy na Březník. Trasa se u rozcestníku a turistického posezení otáčí a vede zpět. Odtud je ve svahu vidět březnická hájenka. Původně se jednalo o dřevěnou stavbu, která byla následně přestavěna na kamennou budovu a později sloužila pohraniční stráži. Na začátku 21. století byla zrekonstruována a stala se vyhledávaným vyhlídkovým místem. Odehrává se tu také děj známého románu Karla Klostermanna “Ze světa lesních samot“. Během letní sezony je zde k dispozici občerstvení, v zimním období je bohužel zavřeno. Z Březníku se trasa vrací 2 km zpět k rozcestí Na Ztraceném, odkud vede do kopce po žluté turistické značce směrem k Filipově Huti. Po 2,5 km u rozcestníku Černohorská nádrž ale odbočí vlevo na červenou turistickou značku, po níž příjemně klesá k Modravskému mostu a zpět do Modravy dvoukilometrovým úsekem, kterým začínala.
 

Kam si výlet prodloužit?

modravaNelze se divit, proč je trasa Modrava – Březník naprostou klasikou. Nabízí vše, co by správný výlet měl mít – divočinu Šumavy, zurčení vody a nádherný vrchol s líbivými pohledy. To vše v optimální pohodové délce i nastoupaných výškových metrech, kdy náročnější část trasy do kopce je na začátku a zpět se příjemně klesá.

Pokud dostanete chuť prodloužit si výlet, možnosti jsou. Záleží pouze na vás, jestli zvolíte lehčí variantu přes Filipovu Huť nebo si dáte do těla, vyšlápnete vydatnější stoupání na Černou horu a pak se vydáte zpět okolo pramenu Vltavy.