ÚvodČeská nejZeměpisnéNejvýše položené sídlo v České republice – Filipova Huť
Zeměpisné

Nejvýše položené sídlo v České republice – Filipova Huť

Filipova Huť leží ve výšce 1093 m n. m. v místní části obce Modrava. Původně sklářská osada byla založena v roce 1785 kolem sklářské huti na duté sklo.
Na jižních svazích hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, ve výšce 1093 m n.m., leží nejvýše položené sídlo v Česku. Filipova Huť vznikla roku 1785 jako osada kolem sklářské huti. Osada byla založena v místech, kudy procházela obchodní stezka z Kašperských Hor do Pasova. Jméno osada nebo tenkráte spíše huť dostala podle tehdejšího majitele Prášilského panství hraběte Filipa Kinského z Vchynic a Tetova. Sklárna stála někde u současného mostku přes Filipohuťský potok při turistické značce.

S příchodem nového pána ze Schwarzenberga na přelomu 18. a 19. století sklárny na panství postupně zastavují provoz – Filipova Huť tak činí už v roce 1800, mimo jiné i proto, že huť nikterak významně neprosperovala. V roce 1820 huť úplně zanikla. Místo toho nastává rozkvět dřevařského průmyslu a tak i z Filipovy Hutě se stává typická dřevařská osada. Největšího rozmachu Filipova Huť dosáhla někdy okolo roku 1880, kdy zde žilo 1 620 obyvatel. Počet domů a obyvatel zde výrazně převyšoval osídlení na Modravě. To bylo zřejmým důvodem pro skutečnost, že úřad obce se nacházel v období první republiky na Filipově Huti.

Po 2. světové válce byli odtud, stejně jako z ostatních pohraničních obcí, vysídleni Němci a opuštěné domy byly zlikvidovány. Z dochovaných staveb byla v roce 1958 prohlášena venkovská usedlost č. p. 2 jako nemovitá kulturní památka, která má pozoruhodný a u nás již málokde dochovaný zvýšený nájezd do stodoly. Z osady se otevírá výhled na bavorskou horu Roklan.

 
Poprvé v bílé stopě? Inspirace, kam na běžky pro začátečníky

Poprvé v bílé stopě? Inspirace, kam na běžky pro začátečníky

Běžky a běžkařské trasy se u nás těší velké oblibě a jejich popularita roste i v poslední době, kdy lidé vyhledávají zdravý pohyb na čerstvém vzduchu. Do bílé stopy se tak dostávají lyžaři s menšími zkušenostmi, kteří hledají vhodné terény, kde by si mohli zalyžovat bez toho, aniž by složitě zdolávali svažité kopce cestou vzhůru a poté zas dojížděli do cíle obaleni sněhem a se spoustou modřin. Kudy z nudy připravilo pro ty, kteří se necítí na horské túry po hřebenech, pohodové tipy na výlety v bílé stopě krajinou okolo vodních toků, přes bílé pláně a klidné úseky běžkařských magistrál. Stačí si vybrat, a pak už vzhůru do stopy!

Černohorský močál u Kvildy Příroda

Černohorský močál u Kvildy

Vrchovištní rašeliniště na rozvodí Vltavy a Otavy, rozprostírající se v mělkém sedle tvořeném severozápadním svahem Černé hory a jižním svahem Čertova vrchu, asi 5 km jižně od Kvildy. Rozsáhlé klečové porosty. Součást prameniště Teplé Vltavy.

Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě

Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě

Na horách leží spousty sněhu a milovníci běžeckého lyžování mohou směle vyrazit do terénu. Krásné trasy zimní krajinou si užijete například v Jizerkách, Krkonoších, na Šumavě, ale i v Jeseníkách či v Beskydech. Vydejte se s námi objevit nejkrásnější běžecké tratě a poznejte tak kouzlo bílé stopy, která vás provede těmi nejhezčími místy tiché zimní přírody!

České rekordy: nejvyšší a nejnižší místa v Česku

České rekordy: nejvyšší a nejnižší místa v Česku

Vítejte v krajině, kde jsou rozhledny skoro zbytečné, protože i tak vidíte až za obzor. Krkonošský velikán Sněžka, drsné vrcholky Jeseníků nebo zapomenuté hřebeny Šumavy – tam všude se dostanete blíž k nebi. Vydejte se s Kudy z nudy za příběhy nejvyšších a nejnižších míst naší republiky, nížin i hor, kam se dostanete jen s pořádnou kondičkou, případně lanovkou. A pokud si myslíte, že nejvyšší bod je vždy jen na horách, máme pro vás pár překvapení!

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu Zimní sporty

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Nejznámější trasy pro milovníky běžeckého lyžování

Nejznámější trasy pro milovníky běžeckého lyžování

Zasněžená krajina, bílá stopa, dechberoucí výhledy a svěží vzduch… sbalte běžky a vydejte se na české a moravské hory do bílé stopy! V horských oblastech se můžete těšit na perfektní podmínky a strojově upravované stopy, takže stačí namazat a vyrážíme do bílé stopy. Aktuální sjízdnost a upravenost jednotlivých tratí můžete jednoduše sledovat online na internetu.

Objevte šumavskou přírodu na sněžnicích

Objevte šumavskou přírodu na sněžnicích

Láká vás procházka zimní přírodou na sněžnicích? Vyzkoušejte si takový výlet na Šumavě! Pokud zrovna neholdujete jízdě na běžkách a na cestách leží pořádná vrstva sněhu, budou se sněžnice na procházku šumavskými lesy a loukami určitě hodit. A kam se na nich vydat? To vám poradí Kudy z nudy.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice Památky

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Vltava Run 2025

Vltava Run je dvoudenní štafetový závod dvanáctičlenných týmů podél toku Vltavy. Běžci startují kousek od jejího pramene a cílem probíhají na louce za branickým mostem na Praze 4.
Stachy, Jihočeský kraj

Český pohár vodáků Otava 2025

Úvodní závod Českého poháru vodáků na Otavě by se měl uskutečnit 5. dubna 2025 v oblíbeném úseku Čeňkova Pila – Radešov a její organizací byl pověřen vodácký oddíl TJ Union Plzeň výborem Českého svazu kanoistiky. Vše však, jako obvykle, záleží na stavu vody.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Cyklistické závody Prima Cup 2025

Seriál závodů horských kol Prima CUP 2025 spustil registrace a nabízí účastníkům deset bikových příležitostí. Cyklistický podnik odstartuje tradičním dubnovým závodem v Hradci Králové a bude pokračovat až do října.
Stachy, Jihočeský kraj

Úsměvy Zdeňka Trošky s písničkami Simony Klímové

Známý český režisér Zdeněk Troška vypráví nejen o filmech a o pohádkách, které všichni známe, ale i o jídle, dietách, žrádle a dobrotách ve všech podobách. Simona Klímová doprovodí talk show písničkami. Vtip, humor a nadsázka je mottem celého večera. 
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Velikonoční Kašperské Hory

Velikonoční neděle přinese pestrý program. Na náměstí se bude konat řemeslný jarmark a chybět nebudou ani hudební vystoupení, gastro show a oblíbená soutěž o nejlepší velikonoční nádivku.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kašperskohorská pouť Panny Marie Sněžné 2025

O víkendu 2. – 3. 8. 2025 se uskuteční pouť Panny Marie Sněžné. Kromě duchovního programu se můžete také těšit na kolotoče na Žižkově náměstí, nebude chybět ani vystoupení folklorních souborů a hudebních skupin.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Velikonoční svátky na Kašperku

Oslavte svátky jara na Kašperku.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Spolek Kašpar – Vincenc

Spolek Kašpar na jevišti komorní divadelní scény v podsklepení hradního purkrabství.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.
Modrava, Plzeňský kraj

Kamenná panoramatická mapa s lavičkou ve Filipově Huti

Vyhlídkové místo vzniklo ve Filipově Huti na modravsku. Jedná se o několika tunový blok mrákotínské žuly, do něhož ručně vysekaly kamenosochaři ze střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České z Českého Krumlova panoramatickou mapu.
Modrava, Plzeňský kraj

Návštěvnické centrum dřevařství neboli Dřevák na Modravě

Stálá interaktivní expozice, která návštěvníka uvede do tajů vlastností dřeva. Mimo interaktivní expozici nabízí návštěvnické centrum aktivní účast v zážitkové dílně při tvorbě předmětů ze dřeva a levné, ale přitom velmi kvalitní ubytování v jednom apartmánu a dvou pokojích (čtyř a šestilůžkovém).
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – z Modravy k samotě Březník

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.
Modrava, Plzeňský kraj

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Jihočeská část otavské cyklostezky začíná na Modravě a dále pak vede podél řeky Vydry a Otavy, přes Hartmanice, Sušici, Katovice, Strakonice, Písek a Vráž až do Zvíkovského podhradí. Délka celé trasy je 166 km.
Modrava, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – údolím Roklanského potoka

Chystáte se na běžky v okolí Modravy? Pak musíte vyzkoušet krásnou trasu údolím Roklanského potoka. Jedná se o okružní výlet o délce 11 km. Trať je vymezena body: Modrava – Rybárna – Javoří Pila – Tříjezerní slať – Rybárna – Modrava.
Modrava, Plzeňský kraj

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.
Modrava, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

U všech kukaček

Rodinné ubytování a restaurace U Všech kukaček na Modravě je ideální místo, kde strávit s dětmi na Šumavě aktivní dovolenou. Pro zájemce pečlivě sestavujeme menu na polopenze, které se mění podle aktuální sezóny a dostupných surovin.
Modrava, Plzeňský kraj

Pivovar Lyer – Pivovar Modrava

V lednu 2014 byl na Modravě, v samém centru Šumavského národního parku na břehu Roklanského potoka, otevřen nový pivovar s osobitou hospodou a ubytováním. Vyrostl na starých základech hospodářského stavení. Lyer je obchodní značka výčepních piv, ale i ležáků a speciálů, které zde můžete ochutnat.
Modrava, Plzeňský kraj

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.
Modrava, Plzeňský kraj

Apartmány Na Soutoku – ubytování na Modravě

Apartmány Na Soutoku nabízejí příjemné ubytování na Šumavě v nádherných prostorných apartmánech. Po dlouhé výpravě můžete dobít energii v sauně a je zde rovněž vybaveni na dobíjení elektromobilů a elektrokol.
Modrava, Plzeňský kraj

Modrý penzion na Modravě

Modrava je významným turistickým centrem ve všech ročních obdobých. Součástí penzionu je obchod s potravinami, parkoviště, úschovna kol a dětské hřiště.
Modrava, Plzeňský kraj

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Modrava, Plzeňský kraj

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.
Srní, Plzeňský kraj

Pension Helena Honesová

Malý pension se nachází v obci Horská Kvilda mimo hlavní silnici, což zaručuje dokonalý klid pro Vaší dovolenou. Lokalita a samotné pokoje nabízejí krásný výhled do údolí Hamerského potoka a vrch Antýgl. Hosté mají možnost využít altánek s krbem pro večerní posezení a opékání buřtů.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj