ÚvodČeská nejOsobnostKarel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy
Osobnost

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (13. února 1848 Haag am Hausruck, – 16. července 1923 Štěkeň). Narodil se v Horním Rakousku, v obci Haag am Hausruck. Koncem května 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. O svém radostném dětství na břehu Otavy píše Klostermann v knize Červánky mého mládí.
V dospělosti se stal Klostermann učitelem na německé reálcePlzni, kde vyučoval němčinu a francouzštinu až do roku 1908. Oženil se roku 1875 s Marií Carmineovou, ale 1898 ovdověl. Téhož roku se však oženil podruhé, a to s Betty Juránkovou, vdovou po bohatém továrníkovi, což Karla zabezpečilo do konce života. Potom se mohl naplno věnovat jen psaní. Ve svém díle zachytil tradice, životní styl a obživu svérázných obyvatel Šumavy.
 
Často se ve svých románech vracel k roku 1870, kdy Šumavu zasáhl ničivý orkán a navždy pozměnil její tvář. Vichřice porazila cca 20 000 ha lesa, prakticky celou centrální Šumavu. Zbytek smrčin v této části Šumavy zničil kůrovec. Šumavský prales přestal být pralesem. Vichřice smetla také většinu Boubínského pralesa, z původních 140 ha zbylo pouhých 47 ha. Lesmistra, který prosazoval zachování pralesa Josefa Johna, ranila mrtvice. Dílo zkázy dokonal v dalších letech kůrovec. Toto období je označováno jako období „zlatého broučka“ (chudým obyvatelům těžba dřeva přinesla nebývalou prosperitu) a Klostermann jej zachytil především v románu "V ráji Šumavském" a v dalších prózách (Šumavské črty, Povídky ze Šumavy i konec románu Ze světa lesních samot).
 
Klostermann psal jak německy, tak česky a celý život se hlásil se k české národnosti. K Šumavě měl kladný vztah nejen díky idylickému dětství, ale také proto, že jeho maminka pocházela ze šumavské sklářské rodiny. V době studií (studoval medicínu ve Vídni) trávil každé prázdniny na Šumavě. Když se mu zhoršil zrak, zanechal medicíny a dal se na studium moderních jazyků. Na ty měl na talent, ovládal jich až deset! Kromě němčiny a češtiny mluvil francouzsky, italsky, španělsky, anglicky, rusky, srbochorvatsky i polsky nebo rumunsky… o šumavském německém dialektu nemluvě.

Od roku 1908 trávil čas ve Štěkni u Strakonic. Zdejšího faráře zvěčnil v románu "Ecce Homo". Na štěkeňském zámku pak najdete památný pokoj Karla Klostermanna. Dne 16. července 1923 zde spisovatel ve věku 75 let vydechl naposledy. Pochován je v Plzni na čestném místě na hřbitově sv. Václava.
 

Nejznámější díla Karla Klostermanna

  • V ráji Šumavském – osudy sedláka Podhamerského, jeho dcer a dalších Šumavanů z Kvildy, Zhůří, Rejštejna, Čeňkovy Pily, Srní a okolí, v období „zlatého broučka“.
  • Ze světa lesních samot – o životě revírníka na Březníku, místních vesničanů z Modravy a Filipovy Huti, dřevorubců a lesníků i pytláků na bavorských hranicích.
  • Šumavské črty – povídky o Šumavě před i po kalamitě 1870, o době „zlatého broučka“, zastřelení posledního medvěda i o „turistech“ z města.
  • Šumavské povídky/Povídky ze Šumavy – povídkové příběhy o svérázných Šumavácích, jejich životě a životním stylu napříč Šumavou (např. povídky Čaroděj, Šupák, Vánice, Červené srdce, Bába, Nioba z Malče, Ohnivé snopy nad Hirschensteinem, To byl špás…).
  • Odyssea soudního sluhy – příběh soudního sluhy, který má v obci Stachy (obec tehdy s největší rozlohou na Šumavě, zahrnující nejzapadlejší samoty u Churáňova) vyhledat člověka se jménem tak běžným pro šumavský kraj, že než oběhne všechny zapadlé osady málem přijde o život.
  • Skláři – osobní dramata dvou rodin, které spojuje sklářská profese, vykreslují nejen tvrdý život na staré Šumavě, ale i mnohé skutečné příběhy a postavy ze spisovatelovy rodiny. Středobodem vyprávění je obec Hůrka u Prášil.
  • Bílý samum – líčí těžký život prostých lidí na šumavských Pláních v kontrastu laskavého hejtmana z Prachatic a jeho neduživého syna, který přijde o život stejně tak, jako 26 dětí z okolí Kvildy, které v zimě zmrzly cestou ze školy.
  • Světák z Podlesí – příběhm muže, který se ze světa vrací do rodného Pošumaví a chce zde hospodařit. Je však stíhán nezdarem a odchází znovu do světa.
 

Dřívější německé názvy obcí a míst Šumavy

Při čtení Klostermannových románů a povídek mohou neznalého čtenáře překvapit německé názvy tehdejších obcí a míst Šumavy. Například Mádr je Modrava, Pürstling Březník, Rehberg Srní, Ferchehaid Borová Lada, Glöckelberg Zvonková, Eisenstein Železná Ruda, Stubenbach Prášily, Fürstenhund Knížecí Pláně, Gunthersberg Březník (hora), Ahornberg Javorník, Plöckenstein Plechý, Seefilz Jezení slať, Haidl Zhůří, Rachelbach Roklanský potok nebo Thierbach Vydří potok. Nakonec zmiňme ještě Ranklov, mýtinu u Horské Kvildy, které se dodnes tak říká.
Krajem Karla Klostermanna

Krajem Karla Klostermanna

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stachů, Kašperských Hor, Srním a Modravou. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.

Klostermannův most spojil oba břehy Vydry

Klostermannův most spojil oba břehy Vydry

Národní park Šumava slavnostně otevřel nový most, který vede přes řeku Vydru nedaleko Turnerovy chaty u Srní. Most, který je dlouhý třicet metrů a široký dva metry, má sloužit především turistům.

Socha Karla Klostermanna v Javorníku Památky

Socha Karla Klostermanna v Javorníku

Život a dílo spisovatele Karla Klostermanna (1848-1923) jsou neodmyslitelně spjaty se šumavskou krajinou. Všímal si života místních lidí, obdivoval drsnou krásu zdejší přírody a vše vylíčil ve svých románech a povídkách.

Klostermannova chata na Modravě Gurmánská turistika

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Naučná stezka Karla Klostermanna Příroda

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Klostermannova vyhlídka u Srní Příroda

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Luzenské údolí na Šumavě Příroda

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě Příroda

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Zajímavý skalní útvar zvaný Dračí skály (789 m.n.m.) se nachází jihozápadně od Rejštejna a zvedají se nad silnicí vedoucí na Modravu a na pravém břehu řeky Otavy.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec Ubytování

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec

Hotel byl nově rekonstruován v roce 2004. Stojí na základech usedlosti se staletou historií, známé také jako Pollaufův hostinec.

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě Památky

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě

Horskokvildský řezbář pan Pavel vytvořil podle fotografie dřevěnou sochu Rankla Seppa v životní velikosti, můžete ji vidět v Horské Kvildě na zahradě pana Ladislava Pavla.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou Památky

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Zámek Štěkeň – Domov Panny Marie Ubytování

Zámek Štěkeň – Domov Panny Marie

V jednoduchých zámeckých pokojích můžete prožít ubytování v atmosféře Svaté rodiny. Prohlédnout si můžete také celý zámek s průvodcem.

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy Příroda

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Objevte Šumavu tak, jak ji znají jen ti, co tu žijí. Jděte tam, kam davy nechodí a pochopte ji v souvislostech. V malých skupinkách – s osobním doprovodem – o krajině, zvířatech, stromech, lidech a jejich příbězích – cestou necestou, starými lesy.

Bývalá osada Hůrka u Prášil Památky

Bývalá osada Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).

Vánoční prohlídka města Kašperské Hory

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na komentovanou vánoční prohlídku městem s šálkem horkého nápoje.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Vánoční prohlídka města s šálkem horkého moštu

Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory vás zve na komentovanou vánoční prohlídku městem s šálkem horkého nápoje.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Ručně malovaný hasičský betlém na Šumavě

Přijeďte se podívat na Dolejší Těšov a podpořit výrobu 1. hasičského ručně malovaného betlému. Betlém bude 6. 12. slavnostně odhalen, vysvěcen a přivítán dětským vystoupením. Betlém bude možné navštěvovat po celé svátky až do Tří králů.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Jaromír Rybák – aktuality

V pořadí již šestá výstava v rámci filantropického projektu SKLO-GLASS přináší na Šumavu ukázku z díla akademického malíře, sochaře a především skláře Jaromíra Rybáka.
Sušice, Plzeňský kraj

Podzim se sušickým betlémem

Podzimní turistická soutěž, která vás provede zajímavými místy, která jsou znázorněna v jednom z největších pohyblivých betlémů v ČR – v sušickém mechanickém betlému. Ten v letošním roce slaví 20 let existence (27.11. to bude přesně 20 let od jeho představení veřejnosti)
Sušice, Plzeňský kraj

Vánoční koncert na zámku Kněžice

Zveme srdečně na vánoční koncert v sobotu 7. prosince 2024 v 16 hodin.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Objevte Šumavu tak, jak ji znají jen ti, co tu žijí. Jděte tam, kam davy nechodí a pochopte ji v souvislostech. V malých skupinkách – s osobním doprovodem – o krajině, zvířatech, stromech, lidech a jejich příbězích – cestou necestou, starými lesy.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Spaunova vila v Rejštejně

Spaunova vila byla postavena v letech 1903–1904 v Rejštejně na Šumavsku. Vila se skládá ze dvou schodištěm oddělených částí a jejím autorem je vídeňský architekt Leopold Bauer. Vila je postavena v duchu vídeňské geometrické secese.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Bývalá továrna Franze Watzlawicka v Rejštejně

Mezi téměř zapomenuté stránky historie Šumavy podnikatelskému úsilí kašperskohorské rodiny Watzlawicků a jejich podniku Bohemia-Werke. Tato továrna se v první polovině 20. století stala největším průmyslovým podnikem města Kašperských Hor a celého okolí.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Brána nebes – muzeum věnované smrti

V Kašperských Horách na Šumavě vzniklo nové muzeum s názvem Brána nebes. Téměř nevyužívaný a velmi zajímavý kostel sv. Mikuláše, ve kterém se muzeum nachází, se stal jedním se zastávek nové církevní turistické trasy na Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kašperskohorská Zlatá stezka – z Kašperských hor na Kvildu

Horní (Kašperskohorská) Zlatá stezka je nejmladší trasou Zlaté stezky. Vede z Kašperských hor přes Horskou Kvildu, Kvildu, na Freyung a dále do Pasova. Byla vybudována z příkazu krále Karla IV v roce 1356 jako část zamýšlené dálkové obchodní cesty z Čech přes Salzburg až do Benátek.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Středisko environmentální výchovy v Kašperských Horách – prostor pro společné přírodní a kulturní dědictví

Středisko environmentální výchovy se zázemím pro zážitkové programy na téma přírodního a kulturního dědictví Šumavy vzniklo u informačního centra Národního parku Šumava v Kašperských Horách.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion a autokemp Klášterský mlýn

Areál Penzion a autokemp Klášterský mlýn se nachází mezi městy Sušice a Kašperské Hory ve městě Rejštejn, na okraji Šumavského národního parku u řeky Otavy. Kromě ubytování a restaurace nabízí minigolf, tenisový kurt či víceúčelové hřiště.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Perly Šumavy – skvělá dovolená na Šumavě

Nový šumavský hotelový řetězec nabízející 300 lůžek v hotelích a penzionech. Jednotlivá ubytovací zařízení jsou rozmístěna prakticky po celé Šumavě.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kašperskohorský pivovar

Řemeslný pivovar v centru Šumavy v krásném místě Kašperských Hor pod hradem Kašperk, kudy chodil i starý Klostermann. Tento minipivovar patří k nejnovějším na Šumavě, založen byl terpve v roce 2016.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Glamping Aranka na palouku u Kašperských Hor

Stylový galmping Aranka, příbytek na kolečkách našla své místo na palouku u Kašperských Hor. Voní tu smrky, břízy, jedle, olše a topoly, které si na tomto novém místě Aranka vybrala za své tiché společníky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Nebespán boutique hotel – luxusní ubytování a gastronomie na Šumavě

V rodinném hotelu v Kašperských Horách s jedinečnou atmosférou najdete nejen luxusní ubytování, výbornou kávu, špičkovou gastronomii od francouzského šéfkuchaře a skvělé zákusky, ale především vlídnost a profesionalitu. Přijeďte do Nebespána na romantický víkend ve dvou či dovolenou s gastrozážitky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Parkhotel Kašperské Hory – lázeňský hotel

Lázeňský hotel v anglickém stylu v historickém centru Kašperských Hor nabízí širokou nabídku relaxačních a lázeňských procedur. Vyhledávaný je hotelový Energetický a meditační park. Hotel je určený pouze dospělým návštěvníkům – není vhodný pro pobyt rodin s dětmi.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Rósta Kafe – pražírna kávy v Kašperských Horách

Rósta Kafe je malá rodinná pražírna sídlící v Kašperských Horách. Z různých koutů světa pro vás vybírá a praží tu nejkvalitnější kávu. Tuto kávu si můžete dát přímo v pražírně nebo si ji zakoupit a vychutnat v pohodlí svého domova.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Domus Maria v Kašperských Horách

Útulný dům v Kašperských Horách nabízí ubytování jednotlivcům i skupinám, je možné si pronajmout celý dům.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj