ÚvodVýletyPěšky po ČeskuPo stopách šlechtických rodů: výlet malou Paříží aneb s rodem Clary-Aldringenů do Teplic

Po stopách šlechtických rodů: výlet malou Paříží aneb s rodem Clary-Aldringenů do Teplic

Do Paříže nemusíte cestovat stovky kilometrů, stačí se vypravit do Teplic. Clary-Aldringenové, kteří měli na teplickém zámku své sídlo od roku 1634 až do konce druhé světové války, tu vybudovali první kamenné lázeňské domy a hotely, dostavěli zámek a založili půvabnou zahradu a parky. Díky jejich eleganci a kráse se městu říkalo Salon Evropy nebo malá Paříž. Pojďte se po Teplicích projít s portálem Kudy z nudy!
lázně teplice jaroV roce 1550 Teplice coby město s nejdelší lázeňskou tradicí ve střední Evropě poprvé navštívil vévoda a saský kurfiřt Mořic Saský. Návštěva byla se vším nadmíru spokojena a od toho roku rodina saských králů jezdila do Teplic pravidelně. Za časů císaře Rudolfa II. tak už Teplice měly prošlapanou cestu do nejvyšších vrstev společnosti, o další zvelebení se postaraly investice šlechtického rodu Clary-Aldringenů. Nejvýraznějším počinem byla smlouva s Matyášem Bernardem Braunem. Nejslavnější český sochař na jejím základě vytvořil jedno ze svých nejkrásnějších děl: úchvatný, dvacet metrů vysoký morový sloup Nejsvětější Trojice. Stojí na Zámeckém náměstí, stejně jako zámek s muzeem a bělostným kostelem sv. Jana Křtitele s vyhlídkovou věží. Ta je přístupná, takže jako na dlani uvidíte centrum lázeňského města i řadu zdejších památek.
 

Královská galerie hostů a Pravřídlo

Jen pár kroků od kostela objevíte ve zdi domu Pravřídlo, nejstarší a nejsilnější teplický pramen. Vytéká z reliéfu ve tvaru prasečí hlavy a připomíná tak starou legendu, podle níž prý prvním klientem teplických lázní bylo prasátko: rochnilo se v horkém bahně blízko pramene a vyléčilo si tak kulhající kopýtko.

Když odbočíte do Lázeňské uličky, projdete kolem několika pamětních desek připomínajících slavné návštěvníky lázní. Ty nejvýznamnější vám představí Královská galerie hostů. Je tu česká královna Judita Durynská, která založila zdejší klášter, a desítky dalších králů, královen, císařů a císařoven a členů jejich rodin.

V roce 1712, když do Teplic přijel ruský car Petr I. Veliký, už Teplice patřily mezi nejmódnější lázně Evropy. Jezdili sem umělci, panovníci, vojáci, politici i šlechtici: tady se potkávali, zamilovávali, domlouvali sňatky i vojenská spojenectví. Zatímco Petr I. Veliký si přijel léčit řadu chronických onemocnění, jeho doprovod doufal, že teplické lázně budou mít blahodárný vliv i na jeho cholerickou povahu. Protože panovníkovi pobyt v českých lázních poskytl značnou úlevu, po návratu do Ruska jeho podřízení dostali nelehký úkol: nalézt minerální prameny v Rusku a postavit pro jeho veličenstvo první ruské lázně.
 

Procházka Malou Paříží

Část ženského kláštera benediktinek si můžete prohlédnout dodnes, jde o románské křídlo teplického zámku, v němž sídlí Regionální muzeum. Expozice vás provede po stopách zaniklého kláštera i osudech jeho zakladatelky.

Nedaleko se nachází rozlehlý Zámecký park se zookoutkem a dětským hřištěm, protkaný sítí cest a cestiček. Zvláštní kouzlo mu dávají romantické stavby, od secesního dřevěného Labutího domku přes empírový Apollonův chrámek až po hudební pavilonek a barokní Zahradní dům. V 18. století jej nechal postavit hrabě František Karel Clary-Aldringen jako reprezentativní místo pro plesy, zahradní slavnosti a setkávání významných lázeňských hostů.

Na počátku 19. století už se Teplicím přezdívalo Malá Paříž a docházelo tu k jedinečným setkáním, třeba Beethovena s Goethem. Ve zdejších salónech se řešila evropská politika na nejvyšší úrovni. Kousky tehdejší atmosféry zůstaly zakleté v teplických ulicích, náměstích a zahradách dodnes. Poznejte to na vlastní oči – třeba při procházce k hrádku Letná a do pozoruhodné botanické zahrady; tu podle pověsti také založili Clary-Aldringenové. Pokračovat můžete třeba na Doubravskou horu: pseudogotickou imitaci hradu, kde například byla výletní restaurace, rovněž nechal vybudovat kníže Clary-Aldringen.

Nezapomeňte se zastavit také v Thermaliulázeňském domě Beethoven nebo v Aquacentru a vyzkoušet lázeňské procedury. Protože výlet do Teplic znamená nechat se opečovávat a rozmazlovat!