ÚvodVýletyVýlety pro dětiZábavný výlet pro děti: s předškoláky na Lipensko, do Českých Budějovic a na Hlubokou

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Lipensko, do Českých Budějovic a na Hlubokou

Užijte si rodinnou dovolenou v jižních Čechách! Vyberte si nejlepší tipy pro výlety s dětmi děti a aktivity, které budou bavit hlavně ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na předškoláky od dvou do šesti let.
Nevíte, kam s dětmi na výlet? Vyzkoušejte tipy Kudy z nudy – poradíme vám nejenom hezká místa pro výlety do přírody, ale také herny, zábavní centra, tvořivé řemeslnické dílny a další atrakce. Snadno tak naplánujete program pro slunečné i deštivé dny, pro víkend i týdenní volno. Užijte si rodinnou dovolenou naplno – tentokrát na Lipensku, v okolí Českého Krumlova a na Budějovicku.
 

Zábava pro rodiny s dětmi na Lipně

Krásné místo, kde si odpočinete v krásné přírodě, ale můžete se i skvěle bavit: to je Lipensko. Svou dovolenou snů tu každý rok prožívají tisíce rodin, a na Kudy z nudy podle žebříčků nejoblíbenějších míst dobře víme, co je baví. Mezi hlavní atrakce pro rodiny s malými dětmi patří Stezka korunami stromů s tobogánem a blízké Království lesa, lesní zážitkový park. Od hlavních parkovišť v Lipně nad Vltavou se sem dostanete buď lanovkou (i to je pro děti vítaná zábava, navíc je to bezpečná čtyřsedačka), stezkabusem nebo po vyznačené pěší cestě.

Přímo v Lipně také objevíte dvě bobové dráhy, korytovou a horskou. Pro rodiny s dětmi je vhodnější ta horská, a to díky bezpečnostním pásům a automatickým brzdám v závěru dráhy. Děti od 3 do 8 let mohou jezdit jen v doprovodu dospělých, starší děti ale klidně můžete vypustit na korytovou bobovku, od osmi let totiž mohou jezdit samy.

Letní dny lákají k vodě: po Jezerní cyklostezce se pohodlně dostanete téměř kamkoliv a pro relaxaci a odpočinek můžete využít desítky písečných i travnatých pláží kolem Lipna. Zážitkem je i plavba vyhlídkovou lodí anebo přívozem.
 

Kam s dětmi u Lipna, když prší?

Když se slunce schová za mraky, máte aspoň dobrý důvod navštívit některý z krytých aquaparků, tedy Aquaworld Lipno (ve stejné budově najdete i Hopsárium) anebo venkovní i vnitřní aquapark ve Wellness Hotelu Frymburk. Ve Frymburku také s dětmi navštivte akvária: expozice Svět pod hladinou nabízí atraktivní podívanou na sladkovodní i exotické ryby, od maličkých korálových rybek až po žraloka či murénu. Hlavně tu ale je mazlicí a krmicí nádrž – pro malé cachtaly se rozhodně bude hodit suché tričko na převlečení!

Navštívit můžete také stálou výstavu Lega Czech RepuBrick, a to přímo v Lipně nad Vltavou. Ve velké herně si děti mohou stavět vlastní výtvory, užijí si ale i rodiče a prarodiče: u desítek modelů našich známých památek jsou zajímavé informace o množství kostek a času, který byl na stavbu potřeba.

Kouzelnou podívanou zažijete také v motýlím domě Papilonia: ve světě plném motýlů snadno ulovíte krásné fotografie svých nejbližších.
 

Tipy pro rodiny s dětmi v Českém Krumlově

Že je Český Krumlov perla jižních Čech plná památek zřejmě víte, děti to ale bude bavit někde úplně jinde: v grafitovém dole. Před prohlídkou podzemí vyfasujete ochranné kombinézy, přilby, důlní lampy a holínky (ty raději menším dětem vezměte vlastní, a rovnou přibalte i teplejší oblečení a náhradní ponožky). Část trasy – asi 800 metrů – se jde pěšky, část projedete hornickým vláčkem.

Protože patrně neodoláte prohlídce města, cestou se určitě zastavte na hradě a zámku a zamávejte medvědům, to je oblíbená dětská zastávka. S malými dětmi se podívejte třeba do 3D muzea plného optických iluzí, do Zrcadlového labyrintu a do Pohádkového domu se stovkami loutek a pohádkových zákoutí.
 

S dětmi do Českých Budějovic a na Hlubokou

Proč se s dětmi vypravit do Českých Budějovic? Třeba proto, že tu najdete Hopsárium a Hřiště Bezbot, největší zastřešené zábavní parky v jižních Čechách. Na hlavním Náměstí Přemysla Otakara II. můžete zkusit šlápnout na bludný kámen (schválně, jestli pak zabloudíte?), další šlapání a ťapání vás čeká v parku Bosonoha anebo na některém z mnoha dětských hřišť. V LaDílně si společně s dětmi užijete malování na keramiku, na plovárně nebo v plaveckém stadionu vodní radovánky, a na lodi se můžete vypravit na výlet po Vltavě nebo po Malši.

Další lákadla čekají v Hluboké nad Vltavou, kam se svezete třeba lodí anebo na kole po pohodlné cyklostezce. Hluboká zdaleka není jen pohádkový zámek: s menšími dětmi můžete prozkoumat zoologickou zahradu a také Sportovně relaxační areál Hluboká se spoustou atrakcí. Na prcky čekají například obří dětský dřevěný hrad, různé prolézačky a skluzavky, písečná pláž, velké dětské centrum Špuntarium anebo dětský lanáček se síťovým centrem.
 

Tipy na procházky s dětmi

  • Žádná cesta není pro děti dlouhá, když na konci čeká zmrzlina. Naplánujte procházky tak, aby končily třeba v Gelaterii MonnalisaČeském Krumlově nebo v cukrárně Povidloň na Lipně. Povidloň je otevřený od července roku 2021 a v létě 2023 tu prodali zmrzlinu s pořadovým číslem 100 000. Za dva roky si tak návštěvníci Lipna pochutnali na deseti tunách zmrzliny!
  • K oblíbeným místům patří procházka po naučné stezce Olšina po lávkách, můstcích a haťových chodníčcích. Pozor, celkem měří téměř 7,5 kilometru a některá podmáčená místa bývají obtížně schůdná, nutné jsou dobé boty i outdoorové vybavení.
  • Kousek od Českého Krumlova láká k výletům hora Kleť s rozhlednou. Nahoru sice jezdí lanovka, jde ale o starou jednosedačku. Pokud se bojíte mít děti na klíně a zatím nejsou tak velké, aby jely samy, tenhle výlet raději odložte na dobu, až vyrostou. Nahoře si můžete půjčit koloběžku a dojet až do Českého Krumlova anebo do Zlaté Koruny.