Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.
Klášter cisterciáků ve
Zlaté Koruně je dnes pokládán za jeden z
nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Díky své poloze v hlubokém
vltavském údolí si udržel mnoho z původní atmosféry i po odchodu řádu.
Prohlídkové okruhy
Sakrální trasa (základní okruh)
Komentovaná prohlídka zahrnuje tři hlavní duchovní prostory kláštera. Začíná v soukromé opatské kapli, kde návštěvníci uvidí gotický obraz Zlatokorunské madony. Pokračuje přes budovu malého konventu s náhrobky opatů do jedinečné patrové kaple Andělů strážných, zahrady, křížové chodby a kapitulní síně. Je zakončena v největším kostele jižních Čech – chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Okruh není bezbariérový.
Klášter s barokní lékárnou (základní okruh)
Komentovaná prohlídka je zaměřena na klášterní život v 18. století. Začíná v přízemí velkého konventu, který je hlavní klášterní budovou. Návštěvníci si prohlédnou knihovnu, mnišskou celu, pracovnu, latríny, ohřívárnu, jídelnu a křížovou chodbu s výhledem do rajského dvora. V knihovní chodbě je vystaveno několik vzácných výukových obrazů z cyklu tzv. Zlatokorunské školy, která byla založena posledním opatem pro děti místních poddaných. Vrcholem prohlídky je unikátní barokní lékárna v prostorách bývalé klášterní kuchyně. Okruh je v přízemí kláštera, dá se absolvovat s kočárkem i invalidním vozíkem (k dispozici jsou nájezdové rampy, ale nutná asistence na přejezdy do místností s různou úrovní podlahy).
Z historie kláštera:
Do kláštera
Svatá trnová koruna (Sancta Spinea Corona) povolal cisterciáky z rakouského kláštera Heiligenkreuz
český král Přemysl Otakar II. roku 1263. Podle legendy založil klášter ze zbožných pohnutek. Král měl totiž před důležitou
bitvou u Kressenbrunnu roku 1260 proti uherskému králi Bélovi IV. učinit zbožný slib, že za své vítězství nechá založit klášter. Po vítězném boji pak své slovo skutečně splnil.
Důvody pro založení kláštera však byly zároveň i politické. Nový klášter měl
zamezit případné rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký
Český Krumlov. V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou.
Cestování bez bariér:
Do areálu kláštera je bezbariérový přístup. Nabízí
částečně bezbariérovou prohlídkovou trasu (klášter s barokní lékárnou), která obsahuje nejvýznamnější interiéry a expozice kláštera. V objektu je k dispozici bezbariérové WC.
Poznejte klášter Zlatá Koruna s unikátní gotickou architekturou a barokní lékárnou nedaleko Českého Krumlova, obklopen poklidnou atmosférou.
Klášter Zlatá Koruna je charakteristický gotickou architekturou.
V klášteře panuje zvláštní poklidná atmosféra, odlišná od hektického tempa dnešního světa.
Návštěvníci uvidí opatskou kapli s gotickým obrazem Zlatokorunské madony, náhrobky opatů, patrovou kapli Andělů strážných, křížovou chodbu a kapitulní síň, a zakončení je v chrámu Nanebevzetí Panny Marie.
Hlavním objektem prohlídky je velký konvent s knihovnou, mnišskou celou, pracovnou a unikátní barokní lékárna.
Mezi vzácné expoziční prvky patří výukové obrazy z cyklu Zlatokorunské školy a gotický obraz Zlatokorunské madony.
Klášter Zlatá Koruna založil český král Přemysl Otakar II. v roce 1263.
Klášter byl založen z náboženských pohnutek a jako politický strategický krok proti rozpínavosti rodu Vítkovců.
Areál kláštera je přístupný bez bariér a nabízí částečně bezbariérovou prohlídku s nájezdovými rampami a bezbariérové WC.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.