ÚvodVýletyVýlety s příběhemS osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

S osobností na procházku: Prahou po místech, kudy chodil Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), německy píšící pražský spisovatel a autor románů Proces, Zámek a Nezvěstný, patří k nejvýznamnějším osobnostem světové literatury 20. století. Pojďte se projít po místech, která Kafku inspirovala k mnoha povídkám i románům, spletí uliček historického centra i pitoreskních zákoutí, kde tento spisovatel žil a psal.

„Cesty vznikají chůzí,“ napsal Franz Kafka, známý pražský spisovatel začátku 20. století. Prahou se toho nachodil více než dost: od Všeobecné úrazové pojišťovny v ulici Na Poříčí, kde dvanáct let pracoval, přes Prašnou bránu, kde na něj po práci čekával přítel Max Brod až do Pomologického ústavu v Troji, kde se učil pěstovat a prořezávat ovocné stromy. Spisovatel, který kromě řady povídek a novel napsal romány Amerika, Proces a Zámek, zemřel 3. června 1924 v nedožitých jednačtyřiceti letech.
 

Staré Město a Staroměstské náměstí

Karlův mostVětšinu svého krátkého života Kafka strávil na pražském Starém Městě. Rodný dům U věže, v němž se narodil, stával na rohu Maiselovy a Kaprovy ulice. Po asanaci Prahy na přelomu 19. a 20. století z něj však zbyl jen původní kamenný portál a dnes jej připomíná jen pamětní deska. Protože se Kafkovi často stěhovali, na stopy Franze Kafky narazíte na Starém Městě téměř na každém kroku, především kolem Staroměstského náměstí. Například v letech 1889–1896 Kafkovi žili v půvabném domě U minuty s překrásnou sgrafitovou výzdobou v těsné blízkosti Staroměstské radnice. Budoucí spisovatel to odtud měl jen kousek do německého gymnázia v dnešním paláci Kinských, ve stejném objektu v přízemí měl jeho otec Hermann Kafka obchod s galanterním zbožím. V paláci dnes sídlí Národní galerie, navštívit můžete i Kafkovo knihkupectví.

V pátrání po dalších místech skutečné i kafkovské Prahy vám pomůže Společnost Franze Kafky, která se věnuje jeho životu a tvorbě. Její součástí je knihkupectví; společně sídlí v Široké ulici, mezi úzkou Maiselovou ulicí a luxusní Pařížskou třídou. Knihkupectví téměř sousedí s Maiselovou synagogou a na dohled má synagogy Vysokou a Staronovou. Další viditelnou připomínkou je pomník mezi kostelem sv. Ducha a Španělskou synagogou v Dušní ulici, kam Kafka chodil do školy.
 

Za Kafkou do muzea a na Hrad

Pražské mostyV dílech slavného spisovatele ožívá jen někdejší pražské ghetto, ale také Malá Strana, Pražský hrad a další místa.

S Kafkovým světem a jeho rodným městem vás do nejmenších detailů seznámí Franz Kafka Museum. Pozoruhodná expozice vznikla po Dublinu Ira Jamese Joyce a Lisabonu Portugalce Fernanda Pessoy jako třetí ze série výstav měst světových spisovatelů. V letech 2002–2003 byla k vidění v Židovském muzeu v New Yorku, od roku 2005 je umístěna v Hergetově cihelně na Malé Straně, jen pár kroků od Karlova mostu. Součástí muzea je obchod s kompletní nabídkou Kafkovy tvorby a biografickými knihami.

Starý židovský hřbitovCesty milovníků Kafkových románů často míří také na Pražský hrad. Přestože se často uvádí, že jedním z míst, kde žil a tvořil, je miniaturní domek č. 22 ve Zlaté uličce, patří tato informace do světa legend. Dům patřil jeho sestře a Kafka jej občas využíval jako útočiště před rušným centrem města, kde se nedokázal soustředit na psaní. Povídky z tohoto období byly později vydány pod názvem Venkovský lékař, ale Kafka tu prý nikdy ani nepřespal. V roce 1917 onemocněl plicní tuberkulózou, a tak poslední léta svého života trávil většinou v zotavovnách a léčebných ústavech v Čechách i zahraničí. Zemřel v rakouském sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu. Místem jeho posledního odpočinku se stala rodinná hrobka na Novém židovském hřbitově v Praze-Strašnicích.