ÚvodVýletyZa památkami UNESCOHřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem a Pardubice, hlavní město koní

Hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem a Pardubice, hlavní město koní

Velkou pardubickou coby nejtěžší závod kontinentální Evropy zná snad každý, ale víte, že v roce 2020 Pardubice ponesou putovní titul Evropské město koní? Zveme vás na dostihy, na projížďky i na prohlídky hřebčína v Kladrubech nad Labem, do domova starokladrubských koní.
Krajina proslavená chovem koní s několika historickými hřebčíny, plná listnatých lesů, luk, polí a historických vodních kanálů: to je Pardubicko. Jeho srdcem jsou Pardubice, které coby člen asociace koňských měst Euro Equus v roce 2020 získalo titul Evropské město koní.
 

Pardubice a Velká pardubická

Velká PardubickáKoně jsou živým klenotem Pardubicka již od poloviny 16. století. Chovají se tu přes půl tisíciletí, v polovině 19. století se připojily dostihové tradice. Každoročně druhou říjnovou neděli se na pardubickém závodišti běží Velká pardubická steaplechase, nejtěžší a nejstarší dostih kontinentální Evropy s nezaměnitelnou atmosférou. Nejznámější a nejpověstnější z desítek náročných překážek je pět metrů dlouhý a metr hluboký Taxisův příkop. Víte, že koně jej překonávají pouze při samotném dostihu, nikoliv při tréninku?

Tradiční podzimní akcí je  Velká pardubická. Dostihové závodiště zve pravidelně na  komentované prohlídky i projížďky kočárem po stopách Velké pardubic, pro děti je nachystané hřiště a miniaturní překážky v podobě „malé pardubické“.
 

Akce, zámek Pardubice a hrad Kunětická hora

Zámek PardubiceMalou a Velkou pardubickou rozhodně návštěva Pardubic nekončí! Město pořádá každý rok řadu akcí, od výstavy o koních a lidech Koně v akci a Evropského dne koní přes závod motocyklů na ploché dráze Zlatá přilba až po Slavnosti perníku oblíbenou Aviatickou pouť. Vypravit se můžete také na některou z městských slavností, kterých se pravidelně účastní zámek Pardubice, goticko-renesanční perla s expozicemi Východočeského muzea a Východočeské galerie.

Po nejzajímavějších místech ve městě vás provede stezka Viléma z Pernštejna, na výlet do okolí se můžete vydat třeba po Labské cyklostezce anebo po stovkách kilometrů hipostezek. Nejhezčí výhled do okolí, do krajiny připomínající anglický park, se otevírá z ochozu Zelené brány , která je pozůstatkem městského opevnění z počátku 16. století. Za vyhlídkou se můžete vypravit i na nedaleký hrad Kunětická hora. Stával tu už v druhé polovině 14. století a koná se tu řada výstav a divadelních, hudebních a historicky laděných akcí.
 

Hřebčíny v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech

Hřebčín KladrubyKdo se o koních chce dozvědět něco navíc, ten nesmí vynechat návštěvu jednoho z nejstarších hřebčínů na světě v Kladrubech nad Labem. Byl založen císařem Rudolfem II. roku 1579 a starokladrubští koně tak představují nejstarší původní české plemeno koní. Zřejmě jako jediné plemeno na světě byli vyšlechtěni speciálně pro tažení kočárů císařů a králů. Pro ceremoniální účely císařského dvora se využívali bělouši, vraníci sloužili také církevním hodnostářům.

V Kladrubech nad Labem se projdete stájemi, zjistíte, čím vším musí projít novorozená hříbata, než se z nich stanou chovné klisny nebo plemenní hřebci, v kočárovně a postrojovně prozkoumáte kočár císaře Ferdinanda V., státní kočár T. G. Masaryka i dokonalý model císařského osmispřežní. Nechybí ani muzeum, kde se vydáte na výpravu více než pětisetletou historií chovu koní, a zámek se stylově zařízenými interiéry. Pro zvídavé je určen unikátní simulátor jízdy v kočáře, kde se vydáte na virtuální projížďku okolní krajinou, na areál hřebčína se pak můžete podívat z rozhledny, vybudované na bývalé vodárenské věži.

Černý kůň SlatiňanyTečkou za výletem na Pardubicko může být prohlídka stájí ve Slatiňanech, domova starokladrubských vraníků. Podíváte se do stájí hřebců a klisen, kde jsou na jaře k vidění nejmladší hříbata, do kočárovny a historické sedlovny rodu Auerspergů. Víte, že letním sídlem této rodiny býval romantický zámek ve Slatiňanech s upraveným anglickým parkem? V interiérech uvidíte, jak se žilo na pohodlném knížecím sídle na přelomu 19. a 20. století, k vidění je i unikátní kuchyně, umývárna a další historické technické provozy.