ÚvodVýletyZa památkami UNESCOLázeňský trojúhelník všemi smysly

Lázeňský trojúhelník všemi smysly

V celé České republice nenajdete oblast s tak bohatým výskytem minerálních a termálních pramenů jako právě v nejzápadnějším cípu země. Tři nejznámější lázeňská města, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, byla dokonce díky své jedinečnosti v červenci 2021 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Vypravte se tedy za Vřídlem do Karlových Varů, Zpívající fontánou do Mariánek či soškou Františka ve Františkových Lázních. Dopřejte dovolenou všem svým smyslům a vydejte se do lázeňského trojúhelníku!

Tajemství radonové vody odhalíte v Jáchymově

JáchymovTrasu můžete začít například v Jáchymově, v prvních radonových lázní na světě, s bohatou hornickou minulostí. Že se zde těžilo stříbro a uran, není třeba nijak zvlášť vysvětlovat – připomínek na tuto dobu zde naleznete víc než dost. Místní důl Svornost vznikl již roku 1518 a na jeho dvanáctém patře, v hloubce 500 m pod zemí, se nalézají prameny radonové vody pojmenované např. po akademiku Běhounkovi nebo Marii Curii – Sklodowské.

Léčebné lázně Jáchymov mají výjimečné postavení v léčbě chorob pohybového aparátu právě díky unikátním radonovým minerálním vodám, které jsou zdrojem měkkého alfa záření, které mají celkový intenzivní účinek na lidský organismus. Jestliže máte vodu rádi, můžete zde vyzkoušet plavecké dráhy, finskou saunu, tobogán či kneippův chodních Aquacentra Agricola.
 

Za Vřídlem i Becherovkou do Karlových Varů

karlovy varyO pár kilometrů dále vás jíž čeká výstavní lázeňské městoKarlovy Vary. Zde nesmíte vynechat jejich symbol – pramen Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Pod podlahou kolonády se nalézá místo pro čerpání, rozvod a tepelnou regulaci vřídelní vody. Jsou zde i prostory kde vřídlovcem "obrůstají" známé karlovarské suvenýry "kamenné růže". Ve staré části vřídelního podzemí je zpřístupněna exkurzní trasa Podzemí Vřídla. Až se projdete hlavními kolonádami (Tržní, Zámecká, Mlýnská) a ochutnáte všech 12 pramenů, je čas okusit ten třináctý – Becherovku. Nakonec se nezapomeňte zastavit ve sklářské huti Moser.

BečovCetou do Mariánských Lázní se zastavte v nádherném zámku Bečov nad Teplou, kde si můžete prohlédnout unikátní relikviář sv. Maura nebo se projít v rozsáhlé botanické zahradě. Další zastávkou by mohl být klášter v Teplé, na jehož přestavbě se na přelomu 17. a 18. století podílel K. Dienzenhofer. Při jeho prohlídce vás určitě nadchne klášterní knihovna se 100 000 svazky, kde jsou uchovány vzácné rukopisy, 45 středověkých kodexů, prvotisky, paleotypy a staré listiny ve všech světových jazycích.
 

Od Zpívající fontány ke sbírce kuriozit

Mariánské LázněV Mariánských Lázních si obdiv zaslouží litinová novobarokní kolonáda z konce 19. století, zakončená nádhernou Zpívající fontánou. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač. V nejbližším okolí Mariánských Lázníc vyvěrá přes 100 minerálních pramenů, ve městě samotném kolem 40. Kolonády a altány zastřešující jednotlivé prameny dokreslují malebnou lázeňskou atmosféru. Zdejší studené prameny můžete ochutnat například na kolonádě Křížového pramene. Oblíbeným cílem výletů je v Mariánských Lázních park miniatur Boheminium, Goethova světnička v domě U Zlatého hroznu nebo Pohádkový sochařský ráj.

Nedaleko Mariánských Lázní se nalézá zámek Kynžvart s velmi zajímavou expozicí 4000 kuriozit z celého světa, včetně několika egypstkých sarkofágů. Mimo to prohlídková trasa zahrnuje interiéry, vybavené empírovým nábytkem a dobovými portréty nebo zámeckou zbrojnici.
 

Do časů empíru i k rašeliništi Soos

Františkovy LázněVe Františkových Lázních se ocitnete v docela jiném světě. Příjemné lázeňské městečko s řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků na vás dýchne atmosférou z přelomu 18. a 19. století. Město bylo založeno v roce 1793 císařem Františkem I. jako první slatinné lázně na světě. Vodu z místních pramenů používali nejen zdejší obyvatelé, ale byla prodávána i po celém Německu. Je doloženo, že v roce 1700 v Německu prodej františkolázeňské vody převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní. Symbolem lázní je socha malého chlapce s rybou (symbol plodnosti). Milovníky vodních radovánek zde potěší Aquaforum, komplex ve stylu římských lázní s wellness centrem.

Okolí Františkových Lázní láká k výletům, krásná ej například přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s jezírky, minerálními prameny, naučnou stezkou, geologickým parkem a muzeem pravěkých zvířat.