Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.
Hrad pro návštěvníky připravil prohlídky zaměřené na každodenní život na hradě i speciální prohlídky pro děti. Lákadlem je i velký model středověkého astrologického přístroje astrolábu.
Na soutěživé a odvážné na nádvoří čeká zkušený lučištník, který vás v létě denně a o některých víkendech naučí střílet na terč z opravdového luku nebo kuše! Vyzkoušet si můžete také chůzi na chůdách, anebo příjemně posedět s jídlem a pitím z našeho občerstvení na hradním nádvoří.
Prohlídky pro děti
Připravené jsou i speciální prohlídky pro rodiče s dětmi – Staň se purkrabím nebo hradní paní. Program prohlídky je zaměřen na výchovu mladého rytíře a mladé hradní dámy. Interaktivní prohlídka hradu, při níž děti sami okusí život svých vrstevníků – mladého rytíře a mladé dámy. Děti si vyzkouší předměty, které se běžně používaly při životě na hradech v době středověku a také se naučí vybranému dvorskému chování. Děti například použijí cvičnou rytířskou výzbroj a výstroj, dále středověké pomůcky k výuce psaní, středověké hračky nebo si třeba v historických kostýmech zatančí na historickou hudbu. Příkladem je především výchova mladého Karla IV. ve Francii a další dochované dobové prameny k výchově a přípravě na budoucí poslání dětí významných středověkých osobností.
Život na hradě
Prohlídkový okruh Život na hradě . Atraktivním a netradičním způsobem vám pomocí speciální projekce na hradě poodhalí podobu každodenního života v době vrcholného středověku a přiblíží i způsoby, jakými se informace získávají.
Rekonstrukce západní věže
Hrad Kašperk se v září 2024 pustil do nákladné opravy rozpadlé střechy jedné z věží ještě pamatuje Karla IV. Takzvaná helmice kryje torzo původní cihelné střechy západní věže hradu. Avšak po více než 660 letech "v provozu" byl materiál za hranicí své životnosti a vzácné střeše tak hrozil zánik. Střecha věže je vystavena extrémním povětrnostním podmínkám ve výšce přes 900 metrů a přesto přežila ničivé středověké požáry, orkány i stovky šumavských zim. Záchranné práce zahrnují kompletní zastřešení střechy torza cihelné hlavice na věži. S nákladnou rekonstrukcí se však hrad Kašperk obrací na veřejnost s prosbou o finanční pomoc formou veřejné sbírky. Chcete-li podpořit záchranu cihelné helmice, můžete hradu věnovat libovolnou částku prostřednictvím platformy Donio.
Z historie hradu a vycházka na Pustý hrádek
Hrad Kašperk nechal v roce 1356 založit český král a římský císař Karel IV. V prvé řadě proto, že potřeboval zajistit ostrahu zemské hranice se sousedním Bavorskem. Dalším důvodem byla panovníkova snaha ochránit zlatonosnou oblast Kašperských hor a zabezpečit nově zřízenou obchodní cestu nazvanou Zlatá stezka. Hrad je situován uprostřed nádherné šumavské přírody. Obě hradní věže nabízejí krásné výhledy do blízkého i dalekého okolí. Se svou nadmořskou výškou 886 m nad mořem představuje Kašperk nejvýše položený královský hrad v Čechách.
Pěkná procházka je i na nedaleký Pustý hrádek, odkud můžete z nově zbudované vyhlídkové plošiny obdivovat jedinečný pohled na hrad Kašperk i do širokého okolí.