ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: 666 let, ďábelské výročí a jeho stopy v Česku
Památky

Věda a historie není nuda: 666 let, ďábelské výročí a jeho stopy v Česku

Poslechněte si audio verzi článku
V Bibli je číslo 666 označováno jako číslo šelmy, symbol Antikrista, zla a ďábla. Už po staletí fascinuje mystiky, numerology, okultisty, ale i umělce a provokatéry. Která místa v Česku slaví svá „ďábelská“ výročí – 666 let od svého založení, první zmínky nebo významné události. Připomeňte si zajímavé historické milníky s Kudy z nudy!
Číslo šelmy, Antikrist, symbol zla – číslo 666 budí respekt i fascinaci už po staletí. V Bibli, v knize Zjevení svatého Jana Nového zákona se objevuje jako záhadný kód: „Zde je třeba moudrosti. Kdo má rozum, ať spočítá číslo šelmy. Je to totiž číslo člověka. A jeho číslo je šest set šedesát šest.“
 
Jde o jeden z nejzáhadnějších a také nejdiskutovanějších biblických úryvků. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat, co tím jeho autor myslel a co to přesně znamená?
 

Číslo 666: strach, provokace i vtip

Podle starověké gematrie, mysticko-symbolické metodě čtení textu vycházející z číselné hodnoty jednotlivých písmen, má jít o skrytý odkaz na římského císaře Nera: jeho jméno dává právě tento součet. Jiní vidí v trojnásobné šestce symbol nedokonalosti – zatímco sedmička je číslo dokonalosti, šestka ji míjí o chlup, a když je třikrát zopakovaná, zesiluje svůj význam. Martin Luther v protipapežské polemice toto číslo vztahoval na papeže, jehož označoval za antikrista.
 
Zkrátka v průběhu historie se číslo 666 stalo synonymem pro temnotu, ďábla a vše, co stojí proti božskému řádu. Bylo spojováno s čarodějnictvím, satanismem a okultními praktikami. Ve středověku se lidé tohoto čísla báli natolik, že ho vynechávali z číslování, podobně jako existuje moderní strach z čísla třináct.
 
Spojení tří šestek budí u některých lidí strach dodnes, dokonce existuje oficiální fobie z čísla 666, hexakosioihexekontahexafobie. Takoví lidé číslo 666 radši obejdou nebo přeskakují, ať jde o čísla domů, letenek, hotelových pokojů, nebo SPZ. Naopak jiní si z něj dnes dělají legraci nebo ho používají jako drsný marketingový tahák. Z čísla 666 si spousta kapel, festivalů nebo barů udělala značku, protože „temnota“ přitahuje pozornost a působí rebelsky.
 

Od Karla IV. k číslu šelmy: Magická výročí mezi lety 2020 a 2023

Jak k takovému číslu přistupují různá místa a instituce v Česku? Slaví ho, nebo ho radši tiše přecházejí? Pojďte se s Kudy z nudy podívat mezi letopočty 2020 a 2030. Která místa v Česku a které událostí právě v tomto období slaví své 666. výročí?
 
Co by asi „číslu šelmy“ řekl Karel IV.? Horoskopy, skryté významy a magickou symboliku měl rád, o tom nás ostatně přesvědčí hledání kostelního kříže a přemyslovských a lucemburských čarPraze. Se satanášem by si ale rozhodně nezahrával. Přesto právě roky 2020 až 2030 a výročí s číslem 666 jsou spojené s obdobím jeho vlády.
 

Roky 2021, 2022 a 2023

Rok 2021: před 666 lety, 5. dubna 1355, vstoupil Karel IV. branou u Andělského hradu do Říma, aby byl korunován císařem Svaté říše římské.
 
Rok 2022: slavili jsme 700 let od narození Karla IV. a současně 666 let od vydání Zlaté buly Karla IV. Nepleťte si ji se Zlatou bulou sicilskou, v tomhle případě šlo o základní ústavní zákon Říše římské.

Karlova zlatá bula platila až do zániku říše roku 1806. V roce 1356 také byl založený hrad Kašperk a možná i hrad Radyně.
 
Rok 2023: Sešlo se hned několik zajímavých výročí se třemi šestkami. Lázeňskou sezonu s magickým číslem 666 prožívaly Karlovy Vary. Z roku 1357 se také dochovala první zpráva o Karlově hrádku u Purkarce a ve stejném roce král založil hrad Karlsfried.

Hrádek, který měl chránit obchodní stezku vedoucí do Žitavy, leží v německém Sasku západně od Hrádku nad Nisou, a už dávno z něj je zřícenina.
 
Výročí se třemi šestkami mohli slavit i na hradě Karlštejn: 27. března 1357 Karel IV. založil Kolegiátní kapitulu Nanebevzetí Panny Marie, jejímž posláním byly a jsou modlitby za náš národ a duchovní služba v prostorách hradu. Karlštejnská kapitula tak dodnes plní poslání, které pro hrad zamýšlel král, a Karlštejn tak není pouhou památkou a turistickou atrakcí, ale i posvátným symbolem Karlovské doby.
 
Kromě toho 9. července 1357 podle kronikáře Beneše Krabice z Weitmile položili na dnešním Křižovnickém náměstí na Starém Městě v Praze základní kámen Karlova mostu Dnes tam stojí Karlova socha. Časná ranní hodina, tedy 5 hodin a 31 minut, nebyla vybrána náhodou: díky tomu vznikl sled lichých čísel od jedné do devíti a zpět, takzvaný palindrom. Ať už taková slova, věty či sekvence čtěte běžně nebo pozpátku, znějí stejně. Je to podobná hříčka jako kryptogramy.
 
Legenda o číselné řadě 1-3-5-7-9-7-5-3-1 sice je působivá, potíž ale je, že vznikla stovky let po založení Karlova mostu. Přišel s ní zřejmě filozof a astronom Zdeněk Horský v roce 1979. O mostě ale víme spousty dalších zajímavostí, třeba že na Instagramu patří mezi nejpopulárnější a nejkrásnější místa na světě. Na webu Reflexu se dokonce dočtete, že to je naše nejpošlapanější památka. Počítejte s námi: Karlův most má na délku pět set šestnáct metrů a průměrný lidský krok má zhruba pětasedmdesát centimetrů. Pokud přes most každý rok přejde asi dvanáct a půl milionů návštěvníků ročně, je to rok co rok dvacet pět milionů nohou a devět miliard kroků. Když k tomu připočtete, že most existuje už přes šest set let, rozhodně mu mezi nejpošlapanějšími místy patří první místo.
 
Ano, o Karlově mostě skutečně víme leccos a dokázali bychom vymyslet spousty výročí a báječných oslav, ale přesné datum jeho založení opravdu neznáme. Historie se nejčastěji přiklání k 15. červnu a svátku Karlova oblíbeného zemského patrona sv. Víta, ale je to jen spekulace. Zkrátka jistý je jen rok 1357, a most tak v roce 2023 slavil 666. výročí od založení.
 

Šest set šedesát šest let: česká výročí s nádechem magie i strachu 2024–2030

Ptáte se, zda nejsou oslavy 666. výročí s ohledem na Satanovo číslo nevhodné a podivné? Zdá se, že v souvislosti s Otcem vlasti nikoliv: v roce 2014 slavila 666. výročí Univerzita Karlova, založená v roce 1348. Podobně si svých 666 let hrdě připomínal v roce 2015 hrad Kost. Jak na tom jsou další roky?
 
Rok 2024: 666 let od první písemné zmínky mohli slavit v obcích Malé Hradisko, Horní Němčí, Lipnici u Českého Rudolce nebo v Balinách. Kromě toho v roce 1358 dal Karel IV. kolem Prahy založit pás vinic – nepochybně se na nich rodily ďábelsky dobré hrozny!
 
Rok 2025: před 666 lety, tedy v roce 1359, se v Praze usadil Mistr Theodorik, malíř deskových obrazů a nástěnných maleb v období vrcholné české gotiky. Jeho první zakázkou patrně byly obrazy pro Starý královský palác na Pražském hradě.
 
Rok 2026: možná v roce 1360 se narodil husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
 
Rok 2027: Satan se činil, před 666 lety vypukl v českých zemích hladomor, což dodnes připomíná Hladová zeď na Petříně. V únoru 1361 se narodil budoucí král Václav IV., a v Itálii založili Padovskou univerzitu.
 
Rok 2028: před 666 lety, tedy v roce 1362, v Praze zemřela Anna Svídnická, česká královna a římská císařovna, třetí manželka Karla IV. Ve stejném roce si bohatí měšťané v Žatci nechali postavit radnici.
 
Rok 2029: ďábel se svým číslem 666 opět slavil hody, v roce 1363 v českých zemích propukla morová nákaza.
 
Rok 2030: výročí 666 let bude slavit dřevěný Radošovský most přes řeku Ohři. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na Solné stezce do Prahy. Současný most samozřejmě není původní, ale 666 let existence vážně stojí za to!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic Památky

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Skromné zbytky hradu Karlík najde pozorný turista v Kralickém údolí nedaleko Dobřichovic. O založení a funkci hradu historické prameny mlčí, je však možné že jej nechal postavit Karel IV. k ochraně hradu Karlštejna. Od roku 1422 je uváděn jako pustý.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze Památky

Socha Karla IV. – novogotický památník na Křížovnickém náměstí v Praze

Novogotický bronzový pomník císaře Karla IV. byl odhalen uprostřed náměstí roku 1848 u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.

Zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech Památky

Zámecká věž Karla IV. v Karlových Varech

Zámecká věž nad Tržní kolonádou je pozůstatkem hradu, který v roce 1349 nechal vystavět Karel IV. Věž prošla několika stavebními úpravami. Po dlouhých letech, kdy byla většina věže nevyužívaná, se v roce 2022 opět otevřela veřejnosti.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Hladová zeď na Petříně Památky

Hladová zeď na Petříně

Významná pražská zeď se táhne od Újezdu směrem ke Strahovskému klášteru a dále. Nechal ji postavit český král a císař Karel IV. Její hlavní účel byla obrana Menšího Města pražského, dnes Malé Strany.

Půjčovna lodí Putzer na řece Ohři Letní sporty

Půjčovna lodí Putzer na řece Ohři

Šťastnou plavbu s nevšedními zážitky. Zajišťujeme rodinné dovolené, školní kurzy a výlety. Půjčujemé kvalitní plastové kanoe a rafty, zajišťujeme dopravu, máme akreditované instruktory a průvodce.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Radošovský dřevěný most přes Ohři Památky

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.

Sady Karla IV. v Karlových Varech Příroda

Sady Karla IV. v Karlových Varech

Veřejný městský park Sady Karla IV. leží před Císařskými lázněmi v jižní části lázeňského centra Karlových Varů. Park je přístupný od roku 1895.

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času Památky

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.

Tržní kolonáda v Karlových Varech Památky

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny – Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Jezdecká socha Karla IV. v Karlových Varech Památky

Jezdecká socha Karla IV. v Karlových Varech

Na Divadelním náměstí v Karlových Varech najdete sochu Karla IV., která byla odhalena v květnu 2022. Dílo sochaře Michala Gabriela je kombinací klasické jezdecké sochy a moderních technologií, připomínajících 3D tisk.

Karlův hrádek u Purkarce Památky

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Hotel Thermal Karlovy Vary Ubytování

Hotel Thermal Karlovy Vary

Hotel Thermal se nachází v srdci Karlových Varů. Nabízí ubytování na pokojích s krásným výhledem do lázeňského centra a především prvotřídní lázeňskou a wellness péči. V hotelu se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Hrad Nový Herštejn u Kdyně Památky

Hrad Nový Herštejn u Kdyně

Vypravte se na hrad, který býval honosným sídlem Buška z Velhartic, který rád popíjel víno s Karlem IV. Budete-li mít štěstí, uvidíte vzácnou chráněnou rostlinu Áron plamatý. Hradu dnes dominuje nejvíce zbytek donjonu (obytné velké věže), dochovaly se i zbytky hradeb.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet Příroda

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Císařské lázně v Karlových Varech Památky

Císařské lázně v Karlových Varech

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy.

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Král a císař Karel IV. z rodu Lucemburků byl velkým mecenášem umění. V jeho službách pracovali vynikající umělci jako Matyáš z Arrasu, Petr Parléř či Mistr Theodorik (kolem 1320 – před březnem 1381, zřejmě Praha), malíř deskových obrazů a nástěnných maleb v období vrcholné české gotiky.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový globus, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Loket

Loket

Město na výrazném skalním ostrohu s nádherným středověkým hradem a ze tří stran obtékané řekou Ohří má pěkné náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice a řadou měšťanských historických domů. Právě tady, na terase hotelu Bílý kůň, prý požádal Johann Wolfgang Goethe o ruku Ulriku von Lewetzov.

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 2. 2026 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadá třináctka na pátek hned třikrát! Poprvé 13. února a opakovat se bude i v březnu a listopadu). Pátek 13. se v kalendáři objevuje maximálně třikrát do roka. Minimálně je v něm jednou.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV. Kultura

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Bastion XXXI U božích muk v Praze na Karlově Gurmánská turistika

Bastion XXXI U božích muk v Praze na Karlově

Barokní Bastion XXXI je součástí opevnění Nového Města pražského, založeného roku 1348 císařem Karlem IV. Vznikl navázáním barokních hradeb na původní gotické. Dnes zde najdete originální restauraci Bastion Prague Restaurant s jedinečným výhledem na protější siluetu Vyšehradu a řadu dalších památek.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Kampa – romantika v centru Prahy Životní styl

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí Památky

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.

Zlatá bula sicilská – jedna z nejdůležitějších listin české historie

Zlatá bula sicilská – jedna z nejdůležitějších listin české historie

Zlatá bula sicilská z roku 1212 poprvé v historii českých zemí zaručila tehdejšímu králi Přemyslu Otakarovi I. dědičný královský titul a potvrdila rovněž nedělitelnost, celistvost a suverenitu Českého království. Proč se jí ale říká sicilská, když byla vydána v Basileji?

Největší a nejznámější lázeňské město v České republice – Karlovy Vary

Největší a nejznámější lázeňské město v České republice – Karlovy Vary

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem České republiky. Své jméno dostaly po císaři Karlu IV. Místní horké i studené léčivé prameny jsou využívány k pitným kúrám, koupelím a dalším procedurám.

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

O Praze se mluví jako o unikátním městě hluboké mystiky a skryté magie. K jejím nejzajímavějším příběhům patří ty, které s polohou různých kostelů spojují nejrůznější geometrické hříčky. S Kudy z nudy se ale tentokrát vypravíme i za Prahu, dál do krajiny středních Čech, a budeme společně pátrat po skrytém poselství Lucemburské a Přemyslovské čáry.

Starý královský palác na Pražském hradě Památky

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Muzeum Karlova mostu Kultura

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Žatec

Žatec

Historické jádro Žatce, města na řece Ohři, zahrnuje náměstí s radnicí a chrámem Nanebevzetí Panny Marie, lemované renesančními domy, zbytky hradeb a řadu dalších památek, ale přímo v centru najdete také malou chmelnici. Není divu, pěstování chmele a výroba piva tu má téměř tisíciletou tradici.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.

Horní Němčí

Horní Němčí

Prozkoumejte obec Horní Němčí na úpatí Bílých Karpat, ležící přímo pod Velkou Javořinou a nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, ve zdejší krajině horských luk a lidových krojů si určitě najdete něco pro sebe.

Mor: černá smrt a její tažení Evropou

Mor: černá smrt a její tažení Evropou

Kdyby v polovině 14. století existovala antibiotika, nemuselo by během následujících několika století zemřít sto milionů lidí. Takovou účtenku vystavily Evropě morové epidemie, které dnes připomínají morové sloupy a špitály, kostnice, zámecké expozice a další památky.

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě Gurmánská turistika

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Český Rudolec

Český Rudolec

Česká Kanada je malebná krajina lesů, skal a rybníků na rozhraní Čech a Moravy. Právě tady, západně od Dačic leží Český Rudolec. Už zdálky uvidíte věž novogotického zámku, podobnou věžím zámku Hluboká, najdete tu také pivovar, pivní lázně a ranč s ekologickým chovem bizonů.

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Město na úpatí Lužických hor poblíž česko-německo-polského trojmezí se společně s německou Žitavou a polským městem Bogatynia každoročně střídají v pořádání Slavnosti Trojzemí. K největším zajímavostem okolí patří hrad Grabštejn, který odedávna střežil údolí řeky Nisy se starou kupeckou stezkou.

Ostrov

Ostrov

Město na úpatí Krušných hor to má se jménem trochu složitější. Jmenuje se Ostrov, ale železniční stanice má název Ostrov nad Ohří, snad aby se odlišila od mnoha dalších stejnojmenných obcí a městských částí. Když se však vypravíte z Karlových Varů do Jáchymova, správný Ostrov nemůžete minout.

#světovéČesko a Karlův most v Praze: jeden z nejkrásnějších mostů světa

#světovéČesko a Karlův most v Praze: jeden z nejkrásnějších mostů světa

Karlův most s barokními sochami a oslnivými výhledy na Vltavu a Pražský hrad patří k nejkrásnějším místům Prahy, Evropy i celého světa. Rádi sem chodí i sami Pražané a pro ty, kteří do hlavního města jedou na výlet, je procházka po mostě jednou z téměř povinných zastávek. Čím nás uchvacuje, proč se i po staletích objevuje ve výčtu nejkrásnějších mostů světa a kde pro něj Karel IV. našel vzor?

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha