ÚvodAktualityBojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!
Památky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

  • 1. prosince 2023
Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
bitva tří císařůOd doby, kdy se pod kopcem Santonem odehrála bitva tří císařů, uplynulo již 218 let. U Slavkova se tehdy střetli francouzský císař Napoleon I., car Alexandr I. a rakouský císař František I. Prvním poraženým byl car Alexandr I., který poté i se svou armádou opustil střední Evropu. Francie s Rakouskem pokračovala v boji, ale nakonec Napoleon s Františkem I. uzavřeli příměří a podepsali mírovou smlouvu v Bratislavě. Sám Napoleon považoval bitvu u Slavkova za své nejlepší vítězství vůbec.

Tak, jako každý rok i letos připravuje Projekt Austerlitz 218. výročí bitvy u Slavkova, bitvy tří císařů – Austerlitz 2023, které proběhne ve dnech 1. – 3. prosince 2023. Předpokládá rekordní účast přibližně 1200 účastníků z 15 zemí světa (ze zřejmého důvodu od loňského roku bez Ruska), 60 koní, 15 děl, a úplný program zahrnující vzpomínkovou akci v Kučerově (29. listopadu), ohně na Žuráni (1. prosince), rekonstrukci bitvy u Slavkova na bojišti pod Santonem u Tvarožné (2. prosince) a pietní akt na Mohyle míru u Prace (3. prosince).
 

Austerlitz 2023: porážka Koalice u Telnice a film Napoleon

Bitva tří císařůProjekt Austerlitz 2023 je hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě. Připomínka výročí bitvy u Slavkova však není oslavou Napoleona, či jeho vítězství a už vůbec ne oslavou bitvy, či války jako takové. Austerlitz má za cíl zajímavou formou připomenout a podpořit poznávání historických událostí a okolností, které zásadním způsobem ovlivnily Evropu. Zároveň je ideální příležitostí pro setkávání milovníků historie, ale také všech, kteří si rádi zpestří víkend netradičním zážitkem.

Hlavní bitva věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na Slavkovském bojišti v sobotu 2. prosince 2023 od 14:00 hodin. V poli pod Santonem nedaleko Tvarožné se utká pěchota – na Napoleonově straně v převážně modrých uniformách, včetně polských, vyzbrojená 380 puškami; na rusko-rakouské straně v převážně zelených a bílých uniformách, vyzbrojená 370 puškami; početnější rusko-rakouské dělostřelectvo nasadí osm hlavní, francouzské dělostřelectvo pět; a zúčastní se také na tři desítky jezdců na každé straně. Roli Napoleona opět přijal americký historik, herec, a také veterán armády Spojených států, účastník mise v Bosně, Mark Schneider. Nezpochybnitelně nejpřesvědčivější představitel francouzského císaře, který kdy u Slavkova uniformu obléká.

NapoleonInspirací pro letošní scénář není nic jiného než jeden z trailerů nového filmu režiséra Ridley Scotta "Napoleon". Ten bude mít premiéru deset dnů před vzpomínkovou akcí Austerlitz 2023. Režisér si ze slavné bitvy vybral legendu o rozstříleném ledu a zpracoval ji po svém. Historikové a milovníci historie Projektu Austerlitz se legendě věnovat nebudou a divákům předvedou (v rámci svých možností) útok Napoleonových hlavních sil do týlu koaličního levého křídla v prostoru Telnice. Pod Santonem to nebude poprvé, ale ukázku letos připravují v neotřelém směru. Na rozdíl od Joaquina Phoenixe v roli filmového Napoleona také nebude zdejší jednotky svým hlasem ovládat Mark Schneider. Tak totiž, a málokoho to překvapí, armády v poli opravdu nefungují. Generálem vydané rozkazy jsou předávány pobočníky a vydávány důstojníkům, kteří uvádějí své jednotky do pohybu předepsanými povely. Jednotnost provedení a mechanická soudržnost tvaru – to jsou prostředky, které ve své době dovolovaly maximálně efektivní využití tehdejších zbraní. A to je také hlavní téma slavkovské ukázky. Po skončení bitvy se vám zúčastněné jednotky představí při závěrečném slavnostním defilé. Ukázku bude komentoval osvědčená komentátorská dvojice Leonid Křížek (účastník prvních akcí u Tvarožné již v 70. letech 20. století) a Jiří Kučera.
 

Pietní akce u Mohyly míru

mohyla míruVyvrcholením Vzpomínkových akcí je setkání jednotek, zástupců zúčastněných národů, vlády, kraje, obcí, církví apod. před památníkem obětí bitvy – Mohylou míru v neděli 3. prosince v poledne. Pratecké návrší je symbolickým místem, které je považováno za místo, kde se rozhodlo o Napoleonově vítězství. Bylo to místo nejprudších bojů z 2. prosince 1805. Uvnitř Mohyly míru je kaple s kostnicí, kam se již od dvacátých let 20. století ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. Mohyla je prvním mírovým památníkem v Evropě. Akci připravují v rámci Projektu Austerlitz Středoevropská napoleonská společnost, obce Kučerov, Tvarožná a Prace a Austerlitz z.s.

Další aktuality

Patnáctému ročníku soutěže Vinařství roku kraluje finálová devítka

Už jen devět vinařství nyní soupeří o titul Vinařství roku 2024. Jedná se o tři finálové trojice nejlepších vinařství v kategoriích malá, střední a velká vinařství. Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje. V kategorii malá vinařství soutěží vinařství u Vrbů, Vinařství rodiny Špalkovy a Vinařství Piálek & Jäger. Ze středně velkých firem proti sobě stojí Vinné sklepy Kutná Hora, Obelisk a Gotberg. V kategorii největších vinařství se potkává Vinařství Štěpán Maňák, Château Valtice a Bohemia Sekt – vinařství Habánské sklepy. Kdo v které kategorii nakonec zvítězí se dozvíme při slavnostním vyhlášení „Vinařství roku“ 19. února 2025.
23. listopad 2024 9:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Vila Tugendhat – prostor, který na sebe neupozorňuje

Jedinečnou vilu Tugendhat, která se objevuje ve všech světových učebnicích architektury, není třeba dlouho představovat. Skvost moderní architektury mimo obytných prostor nabízí během prohlídek i zcela unikátní technické podlaží se strojovnou vzduchotechniky a spouštěcích oken, kotelnou či, „anti-molovou“ místností. Zájemci z řad odborné veřejnosti mohou využít badatelské centrum. Funkcionalistická vila Tugendhat v Brně byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO 16. prosince 2001. Dostala se tam jako jediná památka moderní architektury v České republice.
23. listopad 2024 0:53
Památky, Jihomoravský kraj

Vydejte se za mladým vínem do sklepů v Nechorách

Nechorští vinaři vás zvou na putování za mladým vínem. Ve sklepech Nechory nabídnou v sobotu 23. listopadu 2024 k ochutnávce nejen první mladá vína ročníku 2024, ale i již vyzrálá vína z minulých let. Nechorské sklepní uličky vás opět okouzlí svou podzimní atmosférou. Sklepy budou otevřeny za každého počasí, zázemí najdete ve velkokapacitním stanu v centru Dolních Nechor.
22. listopad 2024 18:09
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj