ÚvodAktualityStiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy
Památky

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer, Jurkovič, Arnold a další brněnské vily: Kde se potkává luxus, historie a zajímavé osudy

Brno je město, kde se architektura potkává s historií, osudy a sem tam i s trochu absurdním humorem. Ale pokud jde o vily, tak si přijdou na své jak zapálení milovníci architektury, tak i ti, kteří si prostě chtějí projít krásné domy a nasát atmosféru minulých století. Prohlédněte si s Kudy z nudy slavné, zapomenuté i nově otevřené brněnské vily!
Možná Brno znáte jako město kaváren, univerzit a věčného soupeření s Prahou. Málokdo si uvědomí, že je to také skutečné město vil. Od honosných prvorepublikových sídel až po skvosty moderní architektury – každá čtvrť skrývá domy, které by si zasloužily vlastní film. Každá vila také má svůj vlastní charakter: některá je minimalistická a promyšlená do posledního milimetru, jiná je zdobená, honosná a plná barev. Brněnské vily nejsou jen krásné na pohled, jsou také svědky doby, plné příběhů někdejších majitelů. Vydejte se s Kudy z nudy do časů, kdy se architektura dělala s vizí a duší. Stačí se jen dobře dívat.
 

Vila Tugendhat: královna funkcionalismu

vila tugendhatZačneme tím největším kalibrem: nejslavnější vila v Brně se jmenuje Tugendhat. Byla vybudována v letech 1929–1930 podle návrhu architekta Ludwiga Miese van der Rohe. V interiérech jsou použity vzácné materiály jako onyx ze severního Maroka, italský travertin či dýhy z dřevin pocházejících z jihovýchodní Asie. Jedinečné je i technické zázemí domu: obdivovat můžete teplovzdušné vytápění, elektrické spouštění oken či speciální komoru na uložení kožichů.
 
Vila stojí ve čtvrti Černá Pole a je zatím jedinou českou památkou moderní architektury, zapsanou na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Domov manželů Grety a Fritze Tugendhatových má fascinující osud: rodina utekla před nacisty, vila prošla různými režimy, a nakonec se stala ikonou moderní architektury. Protože o prohlídky je velký zájem, je dobré si termíny rezervovat nejméně tři měsíce předem. Na Kudy z nudy pro vás máme tip, jak předběhnout fronty a navštívit vilu třeba hned zítra: pořiďte si turistickou kartu Brnopas. S tou se do vily dostanete bez dlouhého čekání!
 

Vila Löw-Beer: luxus zůstává v rodině

Pokud se vám Tugendhat zdá až moc minimalistická, vyberte si krásnou secesní vilu Löw-Beer. Je rovněž spojená s rodinou Tugendhatových: vilu nechal na začátku 20. století postavit továrník Moritz Fuhrmann, od roku 1913 až do roku 1939 tu však žila rodina Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhatové. Expozice nabízí pohled do světa brněnské buržoazie, významných židovských rodin a zároveň textilních podnikatelů Löw-Beerů, Stiassnich a Tugendhatů. Zkrátka pokud by o vile Tugendhat někdo natočil seriál, vila Löw-Beer by byla prequel.
 
Industriální BrnoK vile Löw-Beer patří rozlehlá zahrada. Textilní magnát Alfred Löw-Beer daroval své dceři Gretě její horní část ke stavbě rodinného domu – budoucí vily Tugendhat. V zahradě stojí také malý domek, takzvaná celnice. V ní je kavárna, v patře se pak konají krátkodobé výstavy.
 

Arnoldova vila: třetí do party

Josef Arnold byl osobností brněnského stavitelství druhé poloviny 19. století. Když si v šedesátých letech 19. století nechal postavit vilu na svazích Černých Polí, ani vila Löw-Beer, ani Tugendhat ještě neexistovaly. Dnes všechny tři stavby spojuje jen rozlehlá zahrada a park. V Arnoldově vile později žila Cecilie Hože, teta Grety Tugendhatové, která se svým manželem Cornelem výrazně přetvořila dispozici i interiér vily ve stylu historismu s prvky art deco. Po druhé světové válce Arnoldova vila sloužila potřebám mateřské školy. V roce 2010 byla vila prohlášena kulturní památkou a nyní se v ní koná spousta zajímavých akcí.
 

Vila Stiassni: luxusní hotel pro VIP hosty

Tahle vila zažila víc VIP hostů než lecjaký pětihvězdičkový hotel. Vila Stiassni, někdejší sídlo textilního podnikatele Alfreda Stiassniho, sloužilo za socialismu jako vládní vila a přespal tu kdejaký potentát. Dnes si ji můžete projít a představit si, jak tu někde seděl Gustáv Husák s doutníkem.
 
Alfred Stiassni společně s manželkou Hermine sice svěřili stavbu svého domu do rukou renomovaného architekta Ernsta Wiesnera, ale do zařízení interiérů si mluvit nenechali.

Za moderní fasádou se tak ukryl nábytek v historizujícím stylu, dřevěná obložení stěn, mramorové krby a bohaté štuky – zkrátka něco, co byste v podobně staré vile Tugendhat hledali marně. Díky tomu, že vila dlouhá desetiletí sloužila jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy, dochovala se tu řada dobových detailů, od původních oken a dveří včetně kování a větracího systému až po originální umyvadla či kohoutky.
 

Jurkovičova vila: barvy, dřevo a inspirace

jurkovičova vilaZatímco funkcionalisté ujížděli na černobílém minimalismu, Dušan Jurkovič si řekl: „A co takhle barvičky, dřevo a trocha folkloru?“ Výsledek? Jurkovičova vila, která vypadá jako moravský sen o skandinávském designu. Architekt Dušan Jurkovič ji postavil jako domov pro svou rodinu v roce 1906 v Žabovřeskách, dnešní městské části Brna ve svahu nad údolím řeky Svratky. Jurkovičova vila zde vyrostla jako vůbec první dům, samotné Žabovřesky se staly součástí Brna až v roce 1919.
 
Vila, která patří k vrcholným dílům středoevropského secesního folklorismu, reprezentovala jak architektův osobitý styl, tak soudobé evropské trendy v bydlení. Po dokončení Jurkovič v domě uspořádal výstavu svých interiérových prací, dnes o vilu pečuje Moravská galerie a prohlídku s výkladem si můžete rezervovat předem.
 

Masarykova čtvrť a Pisárky: zapomenuté vilové skvosty

I když vila Tugendhat strhává pozornost celého světa, není to jediná vila v Brně, která stojí za vidění. Masarykova čtvrť a Pisárky jsou doslova venkovním muzeem architektonických stylů od secese přes funkcionalismus až po extravagantní rodinné paláce. Zajímavé příběhy například nabízí vila Engelsmann, vila Wittal či vila Münz. Vznikla v roce 1924 jako jedna z prvních vil v Pisárkách, kdy ji pro perského honorárního konzula a ředitele banky Union Eduarda Münze navrhl Ernst Wiesner. Navzdory radikálním úpravám se dnes řadí mezi skryté klenoty Pisárek.
 
Rájem pro milovníky architektury je Masarykova čtvrť. Stojí tu zajímavé vily, o kterých se tolik nemluví, ale přesto by si zasloužily vlastní katalog. Patří k nim třeba dům, který si v Hvězdárenské ulici postavil architekt Bohuslav Fuchs, vila architekta Jindřicha Kumpošta v Barvičově ulici, anebo vila Valerie Fischerové v Preslově ulici, kterou projektoval architekt Leopold Bauer.
 

Další zajímavé vily v Brně

  • Při návštěvě Památníku Leoše Janáčka v Brně vás možná překvapí, že slavný skladatel žil poměrně skromně v domku, který stojí v zahradě na místě původní dřevěné konírny. V Chleborádově vile na rohu Smetanovy a Kounicovy ulice sídlila varhanická škola, kde Leoš Janáček od jejího vzniku až do proměny ve státní konzervatoř v roce 1919 pracoval jako její ředitel i pedagog. Dnes ve vile sídlí Základní umělecká škola.
  • Některé brněnské vily, tedy secesní Löw-Beer (1904), Jurkovičovu (1906), modernistickou Stiassni (1929) a funkcionalistickou Tugendhat (1930) můžete poznat během komentovaných prohlídek a vyhlídkových jízd, které pořádá brněnské Turistické informační centrum.
  • BAM aneb Brněnský architektonický manuál není jen internetová databáze mapující architekturu města Brna. Zahrnuje i brožury, publikace a tematické stezky. Vybírat si můžete stavby podle abecedy, období i typu, a pak už jen brouzdat městem a seznamovat se s jeho architekturou. Pro milovníky vilové architektury nic lepšího v Brně neexistuje! Seznámíte se tak třeba se zajímavou kolonií Nový dům.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vila Wittal v Brně – Pisárkách Památky

Vila Wittal v Brně – Pisárkách

Vila rodiny Wittalových – vila Wittal pochází z roku 1932. Navrhl ji architekt Heinrich Blum. V současné době ji spravuje Muzeum města Brna.

Vila Engelsmann Památky

Vila Engelsmann

V roce 1932 vyrostla v ulici Hlinky soukromá vila, která svým konzervativním pojetím přímo kontrastuje s moderní architekturou výstavního areálu, vybudovaného o čtyři roky dříve v protilehlé poloze.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Brnopas – turistická karta, která šetří peníze Zážitky

Brnopas – turistická karta, která šetří peníze

Líbí se vám Brno? Rádi poznáváte zajímavá místa? Chcete ušetřit? Vydejte se poznávat město s BRNOPASem. Vybrat si můžete variantu od jednoho do tří dnů pro dospělé nebo pro děti do 15 let. Každou variantu je možné koupit i se vstupenkou do vily Tugendhat či do Vodojemů Žlutý kopec.

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Arnoldovu vilu, Měnínskou bránu či vilu Wittal.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách Kultura

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Městská památková rezervace Brno Památky

Městská památková rezervace Brno

Městská památková rezervace Brno byla vyhlášena v roce 1989. Tvoří ji kompaktní historické centrum, množství starších staveb včetně kostelů, hradu Špilberku nebo Augustiniánského kláštera. Zástavba je doplněna činžovními domy v historizujícím a secesním stylu 19. století a řadou soch, kašen a parků.

Arnoldova vila v Brně Památky

Arnoldova vila v Brně

Secesní Arnoldova vila v Černých Polích u parku Lužánky v Brně pochází z roku 1862. Manželé Arnoldovi ji vlastnili 21 let. Budovu nyní spravuje Muzeum města Brna, od sezony 2024 je její provoz pravidelný.

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Leopold Bauer – architekt a autor slavného obchodního domu Breda v Opavě

Leopold Bauer – architekt a autor slavného obchodního domu Breda v Opavě

Na přelomu 19. a 20. století patřil Leopold Bauer (1. září 1872, Krnov – 7. října 1938, Vídeň) k předním představitelům moderní architektury ve střední Evropě. Vedle zajímavých budov má na kontě přibližně dva tisíce interiérů, navrhoval také nábytek, vázy, koberce a další umělecké předměty.

Bohuslav Fuchs – jeden z nejvýznamnějších architektů a urbanistů první republiky

Bohuslav Fuchs – jeden z nejvýznamnějších architektů a urbanistů první republiky

Bohuslav Fuchs (24. března 1895, Všechovice – 18. září 1972, Brno) byl architekt a urbanista evropského významu. Patřil k nejvýkonnějším tvůrcům první republiky: na kontě má přes sto realizovaných staveb a desítky soutěžních návrhů. Jeho funkcionalistické stavby si prohlédnete zejména v Brně.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe – světově proslulý architekt vily Tugendhat v Brně

Ludwig Mies van der Rohe (27. března 1886, Aachen, Německo – 17. srpna 1969, Chicago, USA) byl jedním ze zakladatelů moderní architektury a poslední ředitel Bauhausu. Jeho nejznámější evropskou stavbou je brněnská vila Tugendhat, v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Procházka moderním Brnem – navštivte (nejen) vilu Tugendhat

Procházka moderním Brnem – navštivte (nejen) vilu Tugendhat

Vydejte se s námi na procházku moderní architekurou moravské metropole. Projdeme se od nejslavnější Vily Tugendhat, přes Jurkovičovu vilu a Vilu Stiassni až na brněnské výstaviště. Brno je nejen historické, ale také moderní.

Brno-Žabovřesky

Brno-Žabovřesky

Prozkoumejte městskou část Brno-Žabovřesky a nabídku turistických atraktivit. Je tvořena městskou čtvrtí Žabovřesky na levém břehu Svratky severozápadně od historického jádra Brna, původně samostatnou obcí, která byla k Brnu připojena v roce 1919. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Brno-sever

Brno-sever

Prozkoumejte Brno-sever a nabídku turistických atraktivit. Vydejte se na procházku městem, za poznáváním architektonických památek nebo na návštěvu romantických míst, lokalita Brno-sever má co nabídnout. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Poznejte Brno, město kaváren

Poznejte Brno, město kaváren

Dalo by se říci, že je Brno městem kávy a kaváren. Tradice kavárenství je zde silně zakořeněna od dob Rakouska-Uherska, některé podniky dodnes nezapřou vídeňský vliv. Brňané přitom vyžadují kvalitní nápoj, proto jsou ve městě nejen kvalitní kavárny, ale také pražírny. Z nich se každoročně rekrutují vítězové soutěže barista roku a atraktivitu brněnským kavárnám dodává také neotřelý moderní design. Není proto náhodou, že právě v moravské metropoli vznikl dnes již zavedený festival Týden kávy, který probíhá vždy začátkem října. Na dobrou kávu si ale můžete v Brně zajít kdykoliv, a Kudy z nudy vám poradí, kde najdete ty nejlepší kavárny!

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

Brněnská kolonie Nový dům Památky

Brněnská kolonie Nový dům

V roce 1928 se na brněnském výstavišti konala velmi úspěšná Výstava soudobé kultury. Její součástí byl i unikátní projekt Nový dům stavitelů Čeňka Rullera a Františka Uherky, kteří vyzvali několik předních architektů, aby předvedli ukázky moderního bydlení pro střední třídu.

Další aktuality

Znojemský hrad a rotunda zvou na prohlídky

Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu o první dubnové sobotě 5. 4. 2025 a brány hradu se opět uzavřou až v neděli 26. října 2025. Otevřeno bude i na Velký pátek a celý duben je pak návštěva obou památek možná o víkendech.
2. duben 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Jaro na Pernštejně otevírá hrad i zámecké zahrady

Hrad Pernštejn letos otevře svou bránu v sobotu 5. dubna 2025. Vybírat zde můžete ze dvou prohlídkových okruhů a dvou expozic, které je možné projít vlastním tempem bez průvodce. Určitě nesmíte minout ani unikátní Pernštejnskou zahradu.
1. duben 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 18. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 5. dubna 2025. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
1. duben 2025 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?
30. březen 2025 9:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Mořská akvária brněnské zoo odkrývají další poklady: havýše – mořské krabice, které neumějí plavat

Brněnská zoo rozšířila kolekci neobvykle roztomilých, ale zároveň fascinujících rybek. Ke stávajícímu havýši rohatému nově přibyli další exotičtí zástupci: havýš žlutohnědý a havýš perličkový. Tito neobyčejní tvorové jsou skutečným přírodním bizárem. Mají tělo ve tvaru krabice, jejich krunýř tvoří kostěné destičky a celkově připomínají pohyblivé čtverce nebo trojúhelníky. Přijďte se na ně podívat!
30. březen 2025 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lesy ČR zavádějí v moravských oborách mimořádná veterinární opatření

Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavedl od pátku 28. března 2025 mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
28. březen 2025 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Tradiční jarní zaplavování lužních lesů na Soutoku v Jihomoravském kraji mezi Lednicí a Břeclaví začalo 28. března 2025. Lesníci postupně zvedají stavítka a nechají rozlít vodu ze Staré Dyje do porostů. Po 22. dubnu se zase vše vrátí do normálu. Oblast tak postupně zalije voda z nádrže Nové Mlýny, která poteče průtokem 80 metrů krychlových za sekundu. Na záměrném povodňování se dohodli lesníci z Lesů ČR s vodohospodáři z Povodí Moravy. Doplní tak vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.
28. březen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se na výpravu se seriálem Hlava Medúzy do Brna a okolí

Detektivní seriál krimi příběhů Hlava Medúzy natočila v roce 2021 Česká televize. Děj se odehrává v Brně a jeho obsah tvoří jednotlivé kauzy, které vyšetřuje tým kriminalistů v podání Jitky Čvančarové, Jiřího Dvořáka, Michala Isteníka a Petry Bučkové. Natáčení probíhalo na Brněnsku, Blanensku i v samotné moravské metropoli. Po stopách detektivních příběhů vás zve portál Kudy z nudy.
28. březen 2025 9:00
Zážitky, Jihomoravský kraj