ÚvodAktualityZimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Poslechněte si audio verzi článku
Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

V hlavní roli Krkonoše

Režisérka Marie Poledňáková po letech vzpomínala, že tehdy v roce 1977 chtěla natočit něžný, křehký a dojemný příběh, ale právě talent a herecký výkon devítiletého Tomáše Holého udělaly z filmu komedii, na kterou se nezapomíná. Povedla se natolik, že se dokonce umístila na sedmém místě v žebříčku nejúspěšnějších českých komedií století. Zatímco městské záběry včetně Vaškova domu a školy se natáčely na pražském sídlišti Petřiny, za zimou se filmaři museli vydat do Krkonoš. Znalci hned poznali, že se vláček zasněženou krajinou neprodírá po ozubnicové dráze Tanvaldu do Harrachova, ale po trati, která vede do hor od Jilemnice. Železniční viadukt byste našli v Dolní Dušnici za zastávkou Jablonec nad Jizerou – Hradsko, vlakové nádraží stojí v Rokytnici nad Jizerou a chatu Sněhurka si zahrál dnešní tříhvězdičkový hotel Olympie ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Ten se od dob natáčení dost změnil a jen tak od oka byste ho zřejmě nepoznali.

Téměř stejná zato zůstala chata, kde sloužil Vaškův tatínek horolezec Luboš coby náčelník Horské služby. Sice se leckde dočtete, že chata Dias opravdu bývala stanicí Horské služby, ale není to pravda. V domě bydlel její člen a také tu bývala ohlašovna, ovšem skutečná stanice tu nikdy nesídlila. Ve filmu se samozřejmě objeví i krkonošské svahy a sjezdovky, lesy, potoky i Martinova bouda, kde nakonec tráví táta, máma a Vašek zimní prázdniny ve třech. Na jejím webu se dočtete nejen to, že tudy v roce 1913 vedl slavný závod s tragickým koncem, při kterém zahynuli Hanč s Vrbatou, ale také, že tu strávila rané dětství světoznámá tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po Martinově boudě.
 

Šumava a Jezevčí skála

O pouhý rok později si Tomáše Holého vypůjčil režisér Václav Gajer pro film Pod Jezevčí skálou, jenž diváky zavedl pro změnu na Šumavu. Původně mělo zůstat u jednoho snímku, ale protože si získal lidi jak u nás, tak v Německu, natočily se ještě další dva díly – Na pytlácké stezce (1979) a Za trnkovým keřem (1980). Malostranské náměstí a Nuselský mostPraze poznají všichni, nejinak je tomu s hájenkou. Pro ni totiž filmaři vybrali jednu z nejslavnějších šumavských chalup, roubenku se zvoničkou krytou šindelem. Říká se jí Klostermannův dům a když pojedete do Srní směrem od Sušice, nemůžete ji přehlédnout, stojí jen kousek od silnice hned na začátku obce. Ve filmu se objeví také Churáňov a Strunzova pila, která dříve stávala při cestě z Kvildy na Bučinu.
 

Dětské komedie do třetice: Krakonoš a lyžníci

O těžkém životě chudých sklářů, novodobém Krakonošovi a zcela novém vynálezu v podobě čerchmantských prkének řečených ski vypráví půvabný dětský film Krakonoš a lyžníci. Ze všech uvedených snímků je nejmladší, režisérka Věra Plívová-Šimková jej natočila v roce 1980. Co o něm víme? Že se natáčel tři měsíce na zasněžených krkonošských svazích a v Jizerských horách, že ve štábu působil jako pomocný režisér Zdeněk Troška a že přímo při natáčení zemřel na infarkt herec Václav Lohniský. Víme i to, že jako kulisa posloužila filmařům část Rokytnice nad Jizerou zvaná Rokytno včetně půvabné kapličky a chaty Horské služby na Dvoračkách, zatímco sklárnu si zahrála skutečná sklářská huť z roku 1866, dnešní penzion Sklárna v Jizerce. Ve filmu se objeví také Roprachtice, kde byste našli třeba Trumpetrovu hospodu, kostel nebo stolařství mistra Vichra, zatímco stará škola stojí v Pasekách nad Jizerou v části obce zvané Makov.

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí Památky

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou Památky

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů Příroda

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.

Martinova bouda v Krkonoších Ubytování

Martinova bouda v Krkonoších

Horská chata Martinovka se nachází na hraničním hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1288 metrů a řadí se tak mezi horské chaty položené v nejdrsnějších a nejvyšších lokalitách našeho nejvyššího pohoří.

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

CHKO Jizerské hory Příroda

CHKO Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je krajinou prastarých lesů, rašelinišť i podhorských luk. Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty Zimní sporty

Krkonoše na běžkách – ve stopách Hanče a Vrbaty

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Horská Bouda Dvoračky Ubytování

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš Ubytování

Hotel Olympie ve Špindlu – přijeďte za relaxem a sportem do Krkonoš

Hotel Olympie – Špindlerův Mlýn je připraven poskytnout svým klientům perfektní služby pro aktivní odpočinek a relaxaci. Vydat se sem můžete v létě i v zimě. Stačí si jen vybrat…

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

V srdci Krkonoš, tam, kde řeka Labe meandruje do údolí, leží skryté město Špindlerův Mlýn. Krkonošské horské městečko se mohlo jmenovat úplně jinak – třeba Svatý Petr, protože to bylo dlouho jediné místo s hustším osídlením v údolí horního Labe. Pak si však mlynář Špindler postavil na Labi mlýn, vrchnost povolila stavbu kostela a kolem se začalo pomalu rozrůstat město.

Tanvald

Tanvald

Tanvald je město v Jizerských horách na soutoku Kamenice a Černé Desné, které se rozrostlo z původní dřevařské osady. Začíná tu ozubnicová trať, která přes Desnou a Kořenov šplhá do Harrachova, navíc by sem měli zamířit všichni milovníci Járy Cimrmana. Důvodů je hned několik!

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou Kultura

Památník Zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

Památník zapadlých vlastenců najdete v Pasekách nad Jizerou, uprostřed krásné přírody s působivým výhledem na západní Krkonoše, v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století.

Nuselský most – most, kterým jezdí metro Památky

Nuselský most – most, kterým jezdí metro

Železobetonový most spojující Nové Město s Nuslemi je dlouhý 485 metrů a široký 26,5 metru. Podpírají ho čtyři pilíře, které v průměru ční více než 40 metrů nad údolím. Výška tubusu pro metro činí 6,5 metru, přičemž tloušťka stěn dosahuje od 30 do 110 centimetrů. Po povrchu vede šestiproudá silnice.

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově Památky

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

Rozhledna na Churáňově u Zadova se nachází na úpatí svahu asi 1 km jižně od Churáňova. Nejedná se však o klasickou rozhlednu, ale o netradiční vyhlídkovou plošinu na samém vrcholu dřevěné nájezdové rampy skokanského můstku, ve výšce 32 metrů nad zemí.

Roprachtice

Roprachtice

Prozkoumejte podkrkonošskou obec Roprachtice u Vysoké nad Jizerou a nabídku turistických atraktivit. V malebných Roprachticích najdete roubené chaloupky, místo okouzlilo i filmaře, natáčely se zde filmy Krakonošovi lyžníci a Zapomenuté světlo. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Když odbočíte ze silnice spojující Jablonec nad Nisou s Harrachovem do jednoho z řady údolí, ocitnete se v malebném horském městečku s impozantním pozadím Lysé hory a Kotle. Coby vstupní brána do Krkonoš i Jizerských hor Rokytnice nad Jizerou nabízí bohaté možnosti pro celoroční rekreaci.

Jilemnice

Jilemnice

Ve městě v podhůří západních Krkonoš si prohlédnete spousty zajímavých míst, jaká jinde nenajdete. Pozornost přitahuje takzvaná Zvědavá ulička, novorenesanční zámek s expozicemi Krkonošského muzea, unikátní mechanický Metelkův betlém anebo radnice s nejčastěji bijícími hodinami v Česku.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Sušice

Sušice

Malebné městečko Sušice, známé výrobou sirek, je často nazývané "Brána Šumavy". Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii zde připomíná Muzeum Šumavy, milovníci sportu najdou vyžití v Offparku, největším outdoorovém centru na Šumavě.

Srní

Srní

Jedno z oblíbených a celoročně využívaných horských středisek leží v centru národního parku Šumava. Srní dostalo jméno podle hojného výskytu srnčí zvěře, ale kvůli zvířatům se sem jezdí i dnes. U Srní totiž vznikl unikátní přírodní vlčí výběh, kde můžete vlky pozorovat z dřevěné lávky.

Kvilda

Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší Příroda

Mohyla Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší

Mohyla nad Vrbatovou boudou na Zlatém návrší, připomíná tragickou událost z 24.3. 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc.

Další aktuality

Znáte národní parky České republiky? Objevte krásy české přírody a chráněných území

Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit. Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.
10. květen 2025 11:16
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
9. květen 2025 15:07
Příroda

Ledoví muži a uplakaná Žofie: květen má své démony

Znáte zmrzlé muže? Pokud máte zahradu, tak zcela jistě. Pankrác, Servác a Bonifác jsou tři zmrzlí muži, kteří každý květen s ledovým klidem pohřbívají naděje zahrádkářů, sadařů, vinařů i ovocnářů. A než se vzpamatujete, dorazí uplakaná Žofie. Kdo jsou tihle ledoví frajeři, odkud se vzali a co dělat, aby nám po nich nezůstaly jen oči pro pláč? Vypravte se s Kudy z nudy po stopách tří nejproklínanějších svatých!
8. květen 2025 14:24
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejkrásnější květinové ráje Česka, kde všechno kvete od jara do zimy

Čtrnáct krajů, stovky kilometrů a tisíce květů. Česká krajina rozkvétá v celé své kráse – od prvních sněženek přes opulentní rododendrony a letní horské louky až po podzimní vřesoviště. Připravte se na cestu, která probudí všechny smysly: uvidíte zahrady, kde historie tančí s přírodou, ucítíte vůni růží, šeříků i divokých luk, a objevíte místa, kde se čas zpomalí. Vydejte se s Kudy z nudy za květinami, které tvoří krajinu tak krásnou, že se vám nebude chtít vracet domů.
8. květen 2025 10:08
Příroda

Znáte strom, který si zaslouží pozornost a péči? Přihlaste jej do ankety Strom roku 2025!

Již po čtyřiadvacáté se bude rozhodovat o tom, které stromy budou bojovat o titul Strom roku 2025. Už jen do 18. května mohou lidé přihlásit svůj oblíbený strom do prestižní ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Pokud znáte strom, který si zaslouží pozornost, či potřebuje péči, podělte se o jeho příběh a nominujte ho do letošního ročníku ankety. Sběr nominací začal 1. 4. a bude pokračovat do 18. 5. 2025. Vyhlášení nominované dvanáctky proběhne během měsíce června. Podat návrh může kdokoliv – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Finalisté pak budou soutěžit o titul Strom roku 2025 v online hlasování od 21. července do 5. října 2025. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola.
8. květen 2025 8:53
Příroda

Tipy na místa, kde objevíte poslední kousky naší divoké přírody

Kam se v Česku vydat do odlehlé divočiny? Tuto otázku si budou klást zejména ti, kteří hledají při pobytu v přírodě klid, ticho a nechtějí se „mačkat“ v davu turistů na exponovaných místech v národních parcích. Kudy z nudy vám poradí, kde budete mít lesy, louky a řeky téměř sami pro sebe. Ovšem v odlehlých krajinách nečekejte občerstvovací stanice ani jiné vymoženosti civilizace. Tyto tipy ocení především ti, kdo si libují v „zapadlých koutech“ naší vlasti, které ještě čekají na své objevení.
7. květen 2025 17:28
Příroda

Jediná v Česku: do unikátní databáze vysazených stromů může přispět každý

Iniciativa Sázíme budoucnost rozvíjí už od roku 2019 unikátní databázi stromů vysazených do české krajiny a měst. Za posledních šest let přibylo v České republice téměř 4,8 milionu stromů. Za loňský rok jich do databáze iniciativy lidé zaregistrovali 437 tisíc. Díky zapojení více než 130 tisíc dobrovolníků se podařilo ozelenit 10 618 lokalit. Nový strom může na web sazimebudoucnost.cz registrovat každý. Přispěje tak k rozšíření cenné databáze a aktivně podpoří udržitelnou budoucnost.
5. květen 2025 13:10
Příroda

Jarní bylinky, mocná síla přírody a procházky v zahradách – bylinkových, klášterních i kuchyňských

Místa plná vůní, inspirace, barev a rostlin – takové jsou bylinkové, klášterní, kuchyňské a jiné tematické zahrady, kde se hospodaří v souladu s přírodou. Těmi nejhezčími vás provedeme společně s portálem Kudy z nudy.
3. květen 2025 11:40
Příroda