ÚvodAktualityLedoví muži a uplakaná Žofie: květen má své démony
Příroda

Ledoví muži a uplakaná Žofie: květen má své démony

Znáte zmrzlé muže? Pokud máte zahradu, tak zcela jistě. Pankrác, Servác a Bonifác jsou tři zmrzlí muži, kteří každý květen s ledovým klidem pohřbívají naděje zahrádkářů, sadařů, vinařů i ovocnářů. A než se vzpamatujete, dorazí uplakaná Žofie. Kdo jsou tihle ledoví frajeři, odkud se vzali a co dělat, aby nám po nich nezůstaly jen oči pro pláč? Vypravte se s Kudy z nudy po stopách tří nejproklínanějších svatých!
jižní moravaKdyž se v polovině května začne náhle ochlazovat, žádný zkušený zahrádkář nezvedá obočí. Ví, že přišli oni – zmrzlí muži. Pankrác, Servác a Bonifác, tři svatí patroni květnových teplotních šoků, mají pověst studených bratrů, kteří přinášejí mrazíky i tam, kde už se zelení jaro.

A hned po nich dorazí svatá Žofie, která prý všechno opláče. Jsou to jen pověry, nebo na nich něco je?
 

Pankrác, Servác, Bonifác: trio z chladírny

V kalendáři jim patří 12., 13. a 14. květen – a meteorologové se shodují, že jejich pověst má reálný základ. Mezi 12. až 15. květnem do střední Evropy obvykle přichází citelné ochlazení a noční teploty se občas dostanou pod bod mrazu. Zahradníci i vinaři s nimi počítají a ví také, že pro tyto dny jsou typické také vydatné a studené deště. V minulosti to znamenalo jediné: škody na úrodě. A protože jména si lidé pamatují lépe než tlakové níže, vznikli „zmrzlí muži“.
 
Ostatně o lidových pranostikách na Kudy z nudy už leccos víme: v pranostikách pro květen je ledovým mužům věnovaná velká pozornost. Podle dlouhodobých pozorování se prý předpověď o zmrzlých mužích naplní v průměru jednou za tři roky. Pranostiky o nich tvrdí například to, že:
 
  • Ledoví bratři přinesou rána, jak se patří.
  • Pankrác, Servác, Bonifác, ledoví muži spalují mrazem ovoce i růži.
  • Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.
  • Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všeci sedláci.
 

Svatí, kteří spalují ovoce i růže

Zdá se ale, že Pankrác, Servác i Bonifác v tom jsou nevinně. Ten první se proslavil jako mučedník, druhý jako biskup, a třetí byl docela obyčejný římský křesťan. Žili přibližně ve stejné době, tedy ve 4. století našeho letopočtu. Pankrác pocházel z maloasijské Frýgie, území dnešního Turecka, ServácArménie (byť velkou část života strávil v dnešní Belgii a Nizozemsku) a Bonifác byl Říman – tedy žádné studené a nehostinné kraje na dalekém severu. Pankrác měl pomáhat proti bolestem hlavy i proti křivým přísahám jako zastánce pravdy, Servác coby patron zámečníků a stolařů od bolestí nohou a horeček, a Bonifác byl pouhopouhým patronem kláštera sv. Bonifáce.
 
Nicméně v seznamech svatých se u Pankráce i Serváce objevuje důležitá poznámka: mají sloužit jako ochránci mladých rostlin při jarních mrazících, Servác by si měl vzít na starosti i přemnožené hlodavce. Dva zmrzlí muži tedy vlastně ničí to, co mají ochraňovat. Trochu zvláštní, nemyslíte?
 

Uplakaná Žofie a slzy nad zničenou zahradou

déšťZdá se, že i kdyby na místě Pankráce, Serváce i Bonifáce byli jiní svatí, odnesli by to stejně. Nejstarší květnové pranostiky, které komentují riziko studenějšího počasí, pocházejí už ze 17. a 18. století. O sto let později se s nimi díky oblíbeným lidovým kalendářům seznámili prakticky všichni.
 
Za deštivé počasí po zmrzlých mužích nese odpovědnost svatá Žofie alias uplakaná Žofka (15. května), která ledovou trojku doprovází. Pranostiky o jejím svátku říkají například to, že svatá Žofie vaří z vody, Žofie vína upije, že Žofie políčka často zalije anebo déšť svaté Žofie švestky ubije. Říká se také, že do svaté Žofie ještě počkejte se sazenicemi i hnojivem. Zkrátka kdo sází před Žofií, riskuje slzy – a nejen její. Pokud ještě v květnu nemáte na balkonu jahody, je to v pořádku. I když Žofie bývá spíš uplakaná než ledová, když ji zvládnete, budete za vodou. Doslova.
 

Království ledových mužů: Nejchladnější a nejdeštivější místa v Česku

slunečnoKde se mohou ledových mužů bát o něco méně? Snad na nejteplejších místech v Česku, tedy na jižní Moravě a pak ve středních Čechách podél Labe od Kolína po Roudnici nad Labem; řeka tu protéká nížinami a kolem nejsou žádné hory.
 
Naopak rekordně nízké teploty a drsný útok ledové trojky se dá očekávat na nejmrazivějších místech Česka, tedy například v Krkonoších, na Jezerní slati u Kvildy na Šumavě anebo v Jizerských horách v okolí osady Jizerka.
 
Českými královstvími svaté Žofie a tedy nejdeštivějšími lokalitami jsou horské oblasti, zejména pak Jizerské hory, Beskydy a Jeseníky.
 

Až odejdou zmrzlí muži, rozkveťte!

  • Farmářské trhy, květinové výstavy a zahradnické trhy jsou v plném proudu a sazenice letniček a zeleniny se prodávají ostošest. Pokud však nemáte skleníky a fóliovníky, se sadbou do záhonků se vyplatí počkat až po ledových mužích.
  • Co můžete sázet hned? Třeba afrikány, které jsou navzdory jménu poměrně otužilí nezmaři, nebo běžnou zeleninu.
  • Naopak pozor byste měli dát na oblíbené muškáty, kterým k zbrždění růstu stačí teploty kolem pěti stupňů nad nulou.
  • Pokud nemáte skleník nebo rozsáhlé parapety, vyplatí se vyčkat i s paprikami, rajčaty, okurkami, dýněmi či teplomilnou bazalkou.
  • Pokud už máte sazenice venku, přikryjte je netkanou textilií.
  • Po zmrzlících a Žofii konečně přichází čas vysazovat, zalévat, hnojit a radovat se. Ale pozor – počasí si někdy dělá, co chce. Meteorologové mají v záloze ještě jednu hrozbu v podobě malých ledových mužů. Ti prý přicházejí v závěru měsíce od 25. do 27. května na sv. Urbana, sv. Filipa a sv. Bedu.
  • Nestresujte se. Když se příroda rozhodne zlobit, někdy pomůže už jen… zkrátka něco, co máte rádi.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Lidové pranostiky: květen, lásky čas a krátké návraty zimy

Z pranostik „březen – za kamna vlezem“ a „duben, ještě tam budem“ fičí zima, zato máj, to je něco docela jiného: slibuje „vyhánění koz v háj“, hřejivé sluneční paprsky, lásku, polibky a květiny. Seznamte se na Kudy z nudy s květnovými pranostikami!

CHKO Pálava Příroda

CHKO Pálava

V severozápadu Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti Česka, se nachází Chráněná krajinná oblast Pálava. Zdejší kraj dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutů, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

CHKO České středohoří Příroda

CHKO České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Naučná stezka Velké Pavlovice – zastavení v kraji vína a meruněk Příroda

Naučná stezka Velké Pavlovice – zastavení v kraji vína a meruněk

Deset zastavení přibližuje návštěvníkům zajímavou a zábavnou formou přírodní zajímavosti, historii, kulturu, folklorní tradice, šlechtění a pěstování meruněk a révy vinné.

Středočeská ovocná stezka Letní sporty

Středočeská ovocná stezka

Tematicky zaměřenou značenou ovocnou cyklotrasu naleznete mezi Kolínem a Českým Brodem. Trasa je vedená po polních cestách a silnicích převážně III. třídy a označuje ji žluté dopravní značení pro cyklotrasy s logem stezky.

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé Památky

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé

Obec Bílý potok se nachází ve Frýdlantském výběžku, nedaleko města Hejnice. Bílý Potok je první frýdlantskou osadou na horním toku Smědé a jednou z nejvýše položených v této části Jizerských hor.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny Příroda

Česká Sibiř – drsný kraj v jižní části Miličínské vrchoviny

Česká Sibiř je oblast na rozhraní středních a jižních Čech umístěná zhruba mezi Voticemi, Sedlcem-Prčicí a Táborem, která dosahuje nadmořské výšky i přes 700 metrů. Své pojmenování získala oblast díky drsným klimatickým podmínkám, protože je zde zima delší a tužší než jinde ve vnitrozemí.

Ovocná stezka u Rychnova nad Kněžnou Příroda

Ovocná stezka u Rychnova nad Kněžnou

Naučná stezka s délkou téměř 6 km, která vede z Rychnovské Lhotky přes Synkov Slemeno až do obce Libel.

CHKO Beskydy Příroda

CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší CHKO v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Kalendář 2025: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Kalendář 2025: Přehled nejlepších květinových výstav a zahradnických trhů

Vaše zahrady, truhlíky a květináče se teprve začaly těšit na jaro, ale na portálu Kudy z nudy už nyní víme, na které zahradnické trhy a výstavy se můžete vypravit na jaře, v létě anebo na podzim. Ať už patříte mezi ostřílené zahrádkáře nebo jen chcete načerpat inspiraci, na našich akcích se vám určitě bude líbit!

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Nejmrazivější místa ČR: Šumava, Jizerky a Krkonoše

Nejmrazivější místa ČR: Šumava, Jizerky a Krkonoše

Víte, kde hledat nejmrazivější místa v ČR? Asi nebude žádným překvapením, že se většinou jedná o vrcholky hor, a to v Krkonoších, Krušných horách, Jeseníkách i Beskydech. Mezi českými rekordmany s absolutně nejnižšími hodnotami pod bodem mrazu jsou však šumavské slatě – Jezerní (Kvilda) a Rokytská (Modrava), a rovněž i osada Jizerka v Jizerských horách.

Rekordy českého počasí – nejstudenější zima, nejteplejší léto a nejdeštivější místa v Česku

Rekordy českého počasí – nejstudenější zima, nejteplejší léto a nejdeštivější místa v Česku

Na portálu Kudy z nudy u mnoha míst v horách, ale také v jeskyních a skalních městech doporučujeme pamatovat na dobré boty a teplé oblečení. K cestování zkrátka patří sledování předpovědí počasí, a vyplatí se znát i místa s nejnižší a nevyšší doraženou teplotou, případně místa, kde se objevily dosud největší deště v historii naší země. Prozkoumejte s Kudy z nudy rozmary a rekordy našeho počasí!

Ovocná stezka u Slaného Příroda

Ovocná stezka u Slaného

Ovocnářství má ve Slaném a jeho okolí bohatou historii a právě proto zde byla zřízena Ovocná stezka přímo uprostřed ovocných sadů. Značená stezka je dlouhá 4,5 km a vede sady meruněk, višní, třešní a především jabloní, které mají jednoznačnou převahu.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Další aktuality

Víkend otevřených zahrad láká do zámeckých parků i soukromých zahrádek

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí? Pak si určitě užijete svátek otevírání zahrad o víkendu 7. – 8. června 2025, kdy vedle zámeckých parků můžete nahlížet i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst. Na víkend plný vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 16:51
Příroda

Deset dobrodružných výletů za loupežníky, lapky a pašeráky

Mají vaše děti rády Rumcajse, Ledříčka, Ondráše a další lapky a loupežníky? Pak se vydejte s portálem Kudy z nudy na veselé loupežnické putování po hradech, skalách, jeskyních a jiných tajemných místech. Zjistíte, že loupežníky se Česko jen hemží!
19. květen 2025 15:00
Příroda

50 tipů na návštěvu okrasných zahrad

Baví vás poznávat nepoznané a objevovat nová zákoutí a nahlížet nejenom do parků či zámeckých zahrad, ale i do soukromých zahrádek a běžně nepřístupných míst? Znáte svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti (Open Garden & Squares Weekend), který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu? Cílem bylo poskytnout veřejnosti příležitost alespoň jednou v roce navštívit jinak uzavřené zahrady a dvorky Londýna. Nápad se shledal s nadšením, a tak se po několika ročnících uspořádaných v Británii svátek pomalu začal šířit i do dalších měst a postupně po celé Evropě. Na výlety plné vůní, barev, komentovaných prohlídek a nečekaných zážitků zve portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 8:00
Příroda

20 tipů, kam za vůní a zdravím do bylinkových zahrad

Naše tělo funguje jako celek, a příčin, proč nejsme občas v pohodě, je celá řada, navíc většina z nich není ani tak fyziologických jako psychických. Velkým strašákem dneška je stres, který se podílí na spoustě dysfunkcí v celém organismu. Zbavit se jeho negativního působení vůbec není snadné. Udělejte si čas na sebe a vydejte se na výlet do bylinkových zahrad. Vyberte si z tipů Kudy z nudy některou přírodní bylinkovou zahradu. Zahrady, kde se žije a hospodaří v souladu s přírodou, plné rostlin, bylinek a rovnováhy.
18. květen 2025 17:21
Příroda

Víkend otevřených zahrad nabídne letos stovky zajímavých míst v Česku

Řada zahrad bývá veřejnosti nepřístupná. Navštívit je můžete během akce Víkend otevřených zahrad, kdy budou po celé České republice najednou otevřeny ty nejkrásnější zahrady a najdete mezi nimi právě i ty, do nichž se běžně nepodíváte. Kdy? V sobotu 7. a neděli 8. června 2025. Během této akce pořádá řada parků a zahrad bohatý doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, aktivity pro děti, koncerty a další akce. Letos se veřejnosti otevře téměř 300 zahrad.
18. květen 2025 15:33
Příroda

Autem na rozhlednu: tipy na místa z celého Česka, kam dojedete až těsně pod vyhlídkovou věž

Nechce se vám šlapat kilometry pěšky a přeci máte chuť vyrazit se svým autem či na motorce za krásnými rozhledy? Kudy z nudy má pro vás řešení – udělejte si výlet na místa, odkud je to na rozhlednu nebo vyhlídku doslova pár kroků. V dnešních tipech pro mototuristy vám nabídneme místa, kde najdete parkoviště těsně u rozhledny. Ocení je nejen majitelé automobilů a příznivci jízdy na dvou kolech, kteří nechtějí své miláčky nechat dlouho bez dozoru, ale třeba i méně pohybliví turisté, kteří hledají zajímavý cíl pro své cesty.
17. květen 2025 15:00
Příroda

15 tipů na jarní procházku arboretem

Jaro je konečně tady a s ním i záplava květů. Udělejte si procházku do některého z arboret či botanické zahrady a pokochejte se pohledem na kvetoucí keře, stromy i květiny. Uvidíte kvést magnólie, šeříky, azalky, dříny i nádherné rododendrony. Z cibulovin potěší pivoňky, kosatce, narcisy, macešky, pozdní tulipány, gladioly nebo hořce.
12. květen 2025 18:00
Příroda

7 věcí, které nevíte o… rekordech českých jezer

Není jezero jako jezero: své by o tom mohlo vyprávět třeba Máchovo jezero, které je ve skutečnosti rybník, anebo nejrůznější přehrady. Nenabídneme vám kompletní výčet, ale podíváme se na ta nejzajímavější jezera, často spojená se zvláštními příběhy.
12. květen 2025 9:31
Příroda