Kvilda

Nejvýše položené obci v Česku (1 065 m) daly jméno typické šumavské pláně, německy zvané gefilde. V jejich středu a zároveň na trase kašperskohorské větve solné Zlaté stezky kdysi vznikly dvě obce, Kvilda a Horská Kvilda. Zná je každý, kdo někdy navštívil prameny Vltavy nebo Jezerní slať.

Oblíbené v obci

Co musíte vidět na Šumavě

Rázovitá šumavská stavení rozesetá po pláních, penziony, cukrárny, restaurace a svah s lyžařskými vleky, to je první dojem z Kvildy. Všechno důležité se soustředilo na křižovatce uprostřed obce: informační středisko národního parku Šumava, muzeum mapující historii obou Kvild a zaniklých obcí v okolí i novogotický kostel sv. Štěpána s průčelím krytým šindelem. Vzorem pro něj byl dnes již neexistující kostel sv. Jana Křtitele na Knížecích Pláních, jeden z oblíbených výletních cílů v okolí.
 

Prameny Vltavy a Bučina

Při výletu na Kvildu nesmíte vynechat hlavní turistický magnet, jímž je pramen Vltavy na východním svahu Černé hory. Po okolí se rozhlédněte z vyhlídky nad prameny. Zpět se můžete vracet kolem Ptačí nádrže a přes Filipovu Huť, anebo přes Bučinu, která s nadmořskou výškou 1 162 m držela titul nejvýše položené osady v Čechách až do druhé světové války. Okolí Bučiny a Knížecích Plání je považováno za jednu z nejkrásnějších a nejodlehlejších partií Šumavy, bývají odtud vidět vrcholky Alp.
 

Jezerní slať a výlety po šumavských pláních

Fenoménem Šumavy jsou slatě. K nejhezčím a také nejlépe přístupným patří Jezerní slať přibližně v polovině cesty mezi Kvildou a Horskou Kvildou, do nitra rašeliniště vede stezka doplněná vyhlídkovou věží. Na Horské Kvildě se zastavte u sochy pověstného šumavského siláka Rankl-Seppa, jednoho z hrdinů Klostermannova románu V ráji šumavském. Z Horské Kvildy vedou značené cesty k Antýglu a do Povydří, na Zhůří, Zlatou Studnu i na Zadov, v zimě tu najdete hustou síť upravených běžeckých stop.

Akce v obci Kvilda

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Pozorování jelenů je od roku 2020 možné pouze v pozorovacím výběhu nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Zvěř lze pozorovat také ze 7metrové vyhlídkové věže.
Kvilda, Jihočeský kraj

Šumavský skimaraton 2025

O víkendu 22. – 23. února 2025 se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA.
Kvilda, Jihočeský kraj

Aktivity v obci Kvilda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.
Kvilda, Jihočeský kraj

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.
Kvilda, Jihočeský kraj

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.
Kvilda, Jihočeský kraj

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.
Kvilda, Jihočeský kraj

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.
Kvilda, Jihočeský kraj

Návštěvnické centrum Kvilda – za poznáním života jelenů

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí nabízí zbrusu nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Pozorovat jeleny je možné také z pozorovací vyhlídkové věže, které je přístupná i během jelení říje.
Kvilda, Jihočeský kraj

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.
Kvilda, Jihočeský kraj

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.
Kvilda, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Kvilda

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Kvilda, Jihočeský kraj

Minipivovar Pekárna Kvilda

Minipivovar byl založen v roce 2011 na křižovatce turistických, lyžařských a cyklistických cest v srdci Šumavy. Je součástí vyhlášené Pekárny Kvilda.
Kvilda, Jihočeský kraj

Hotel Šumava Inn na Kvildě

Hotel a restauraci Šumava Inn naleznete na Kvildě v samém srdci Šumavy. Vaši přízeň si získá zajímavým, netradičním, ale přesto komfortním interiérem, domácí atmosférou a milou obsluhou.
Kvilda, Jihočeský kraj

Pekárna na Kvildě

Pokud se chystáte na Kvildsko, neměli byste opomenout návštěvu této vyhlášené pekárny, která se stala legendou daleko za hranicí Šumavy.
Kvilda, Jihočeský kraj

Penzion a restaurace Černý vlk

Penzion Černý vlk nabízí klidné a komfortní ubytování ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s možností přistýlky a dětské postýlky. Každý z pokojů je vybaven vlastním sociálním zařízením.
Kvilda, Jihočeský kraj

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka je luxusní horský hotel v centru Národního parku Šumava. Garantuje vysokou kvalitu nabízených služeb s úchvatným výhledem na Alpy.
Kvilda, Jihočeský kraj

Strunzova pila na Kvildě

Strunzova pila se nachází v Kvildě a nabízí klidné ubytování s bezplatným Wi-Fi, soukromým parkovištěm a výhledem na hory. Ubytovaní hosté mohou využít wellness v objektu Strunzovy pily, tj. sauny a vířivku.
Kvilda, Jihočeský kraj

Wellness chata Rosnatka na Kvildě

Zcela nová a moderně vybavená chata na šumavské Kvildě se saunou a vířivkou v ceně.
Kvilda, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Šumavským podhůřím na Klostermannovu rozhlednu a Královský kámen

Udělejte si výlet v podhůří Šumavy okolím Javorníku a na pověstmi opředený Královský kámen. Co vás na trase čeká? Projdete se okolím Javorníku, který měl v oblibě i šumavský spisovatel Karel Klostermann a poznáte zblízka pestrou krajinou plnou lesů, luk a pastvin s krásnými výhledy do okolí. U kapličky sv. Antonína Paduánského můžete vyzkoušet své znalosti o přírodě a na vrcholu Javorníku vystoupáte po 197 schodech na vrchol Klostermannovy rozhledny. Za pěkného počasí odtud lze pozorovat i vrcholky Alp. Dále půjdete přes Královský kámen, kde se podle pověsti ukryl český král prchající před nepřátelským vojskem. Cesta vás zavede i na hranici přírodní památky Tejmlov, která chrání zachovalé louky a pastviny s výskytem vzácných rostlin a živočichů, včetně několika druhů orchidejí.
trasa Pošumavím do Vacova, Cesty krajinou

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.
na Šumavu s dětmi, Výlety pro děti

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.