Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Společenské akce v celé ČR.
Luskouni – podivuhodní savci připomínající tvarem těla šupinatého mravenečníka. Zatímco pro Evropany jde prakticky o neznámé zvíře, čínská chuť na luskouny dohnala tento druh na pokraj vyhynutí. Na rozdíl od slonů a nosorožců má tento plachý tvor mnohem méně mezinárodních ochránců.
Seznamte se s luskouny! Zjistěte, kde se vyskytují, jakým způsobem žijí a především jakému ohrožení v přírodě čelí a co Zoo Praha podniká na poli jejich ochrany. Seznamte se s rodinkou malé Šišky, která se narodila právě před rokem, 2. února 2023 a je provním luskouním mládětem odchovaným v Evropě.
Program dne:
- 9.30 ranní setkání u luskounů, Indonéská džungle
- 13.00 a 14.30 setkání s chovatelem luskounů, povídání o luskounech a ukázka pomůcek, které se používají k veterinárnímu tréninku, Vzdělávací centrum
- 15.30 komentované krmení luskounů, Indonéská džungle
- 10.00–16.00 edukační stanoviště - Luskouni kam se podíváš. Hry a kvízy pro malé i velké, stanoviště u Vzdělávacího centra
Po celý den budou probíhat i další
komentovaná setkání a krmení.
Něco málo o luskounech
Kromě ceněného masa luskounů stoupá také poptávka po jejich šupinách. Ty jsou totiž využívány v tradiční čínské medicíně, údajně například proti otokům, pro podporu krevního oběhu nebo stimulaci laktace u kojících žen. V Asii a Africe žije osm druhů luskounů. A stejně jako v případě sloních klů a nosorožčích rohů stoupá množství pašovaných luskounů úměrně tomu, jak se rozrůstá a bohatne čínská střední třída. Když asijské zásoby luskounů začaly docházet, obrátili obchodníci pozornost směrem k Africe, aby si zajistili nové dodávky. Evolučně jedineční a fascinující luskouni tak bez většího zájmu veřejnosti čelí v Africe velmi podobnému nebezpečí jako nosorožci. V situaci, kdy je navíc vedle lovu pro maso ze strany místních obyvatel enormně ohrožuje zájem bohaté a mimořádně lidnaté Asie o šupiny, se zdá být o jejich osudu rozhodnuto.
Připomenout ohrožení luskounů si klade za cíl World Pangolin Day, který probíhá vždy třetí únorovou sobotu; letos 17. února.