Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.
Hora Godula se tyčí na okraji hornatého pásu Moravskoslezských Beskyd do výše 737 metrů nad mořem. Pohodlně se dá její vrchol zdolat z několika stran. Až na vrchol vede žlutá značka z Komorní Lhoty, žlutá se zelenou provede turisty i z obce Řeka.
Kousek od náměstí v Řece najdete také naučnou stezku pokladů Godula. Začíná u hotelu Řeka, vede do sedla pod Godulu a končí na rozcestí Ropičník. Má sedm zastavení a všechna vyprávějí o pokladech. Ovšem nejde jen o poklad zlatý, jako byl údajně ten zbojníka Ondráše, ale i o poklady, které představuje přírodní bohatství nebo víra.
Nedaleko vrcholu hory stojí výletní restaurace Ondráš. Nabízí široký sortiment jídel včetně zvěřiny či domácí zabijačky.
Z historie hory:
V raných dobách našich dějin si Godulu vyhlédli staří Slované. Měli zde
pohanské obětiště a také na ni chodili
hodovat. Godule se někdy říká i jejím starým názvem:
Hodovnice. Slovo „god“ znamenalo v praslovanštině jakékoli časové období. Později se tento význam zúžil na „rok“. Podle toho byly pojmenovány hody, snad že se konají jen jednou za rok. Proto se
hora podle častých hodokvasů začala nazývat
Godovnica.
V době tvrdé
rekatolizace na ní stával jeden z takzvaných
beskydských lesních kostelů. Tajně se v něm scházeli protestanté ke svým obřadům poté, co jim byl zabaven kostel v nedalekých
Gutech. Na památku setkávání zde v roce 1931 vyrostl pomník evangelickému kazateli Jiřímu Třanovskému.
Pověsti z Goduly:
Podle pověsti sídlí v nitru Goduly
král hadů Zlatohavec. Střeží poklady a svou
zlatou korunku prý sundává z hlavy jen při koupeli v horském potoce. Jednou mu ji ze zvědavosti vzal mladý ovčák, ale se zlou se potázal. Hadi, ještěrky a mloci ho pronásledovali, až v zoufalství korunku odhodil a skácel se k zemi. Od té doby už raději nikdo Zlatohlavce nepokouší. Akde se Zlatohlavec vůbec vzal? To bylo z ačasů, kdy se ještě konaly zvířecí sněmy, shromáždili se na hoře Godule všichni plazi, aby si zvolili svého krále. V jeskyni mu pak připravili příbytek a mechové lůžko. Snesli mu tam zlato, drahokamy a králi hadů posadili na hlavu zlatou korunku. Podle ní krále pojmenovali Zlatohlavec.
Pokladů prý ale hora Godula ukrývá víc. Je zde uložen
poklad moudré Černé kněžny paní Kateřiny, vdově po těšínském knížeti Václavovi. Jednat se má o stříbro i zlato. Poklad hlídá král všech hadů – Zlatohlávek. Klíče k tomu pokladu může získat jen potřebný a spravedlivý člověk, ale musí být srdnatý a nesmí se ničeho zaleknout
V hoře anebo jejím okolí má být ukryt i poklad
zbojnické družiny vedené legendárním zbojníkem Ondrášem. Ti zde podle pověsti část svého lupu zakopali a dodnes prý leží v zemi a čeká na objevení.
Památníky na Godule:
Pod vrcholem je
kamenný památník vzniku ČSR 1918.
Pod vrcholem se nacház
í památník vydání tolerančního patentu (13. října 1781). Památník je z roku 1931 a byl postaven na místě, kde se tajně scházeli evangelíci v době náboženského útisku.
Poznejte vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech, jeho turistické stezky, naučné cesty a legendy střežené hadím králem.
Vrch Godula se nachází v Moravskoslezských Beskydech.
Godula dosahuje výšky 737 metrů nad mořem.
Na vrchol Goduly vedou turistické cesty z Komorní Lhotky a obce Řeka, vyznačené žlutou a žluto-zelenou turistickou značkou.
Stezka pokladů Godula je naučná stezka s sedmi zastaveními, které vyprávějí o pokladech spojených s vrcholem.
Blízko vrcholu se nachází výletní restaurace Ondráš, která nabízí jídla včetně zvěřiny a domácí zabijačky.
Na Godule se nachází památník vzniku ČSR z roku 1918 a památník vydání tolerančního patentu z roku 1931.
Jiří Třanovský byl evangelický kazatel, jehož pomník byl postaven na Godule v roce 1931.
Podle legendy se v nitru Goduly nachází král hadů Zlatohavec, který střeží poklady a nosí zlatou korunu.
Klíče k pokladu Černé kněžny může získat jen potřebný a spravedlivý člověk, který je srdnatý a nesmí se ničeho zaleknout.
Hodokvas je oslavou, která se koná jednou za rok, a podle těchto častých slavností začala být hora nazývána Godovnica.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.