ÚvodAktualityZměňte názor na hady: máme pro vás tipy na zimní hadí výlety
Zdroj foto: mapy.cz, autor Petr Chvojka
Příroda

Změňte názor na hady: máme pro vás tipy na zimní hadí výlety

Hadí reliéfy ve skalách, hadí vrchy, legendy o hadech… v české krajině se s hadí tématikou setkáváme jako turisté poměrně často. V mýtech a legendách je hadímu symbolu přisuzována primární síla aktu stvoření, bývá symbolem moudrosti, věčnosti, ale také smrti, požehnání duší předků a v křesťanství symbolizuje ďábla. V antice byla schopnost hada měnit kůži brána za symbol uzdravování a zmrtvýchvstání. Hadů se v přírodě nyní bát nemusíte, ukládají se totiž pod zem, kde mohou i zmrznout – nedýchají, srdce jim nebije, ale na jaře opět ožijí.

Hadí reliéfy u Želíz a Radouně

reliéf hadV krajině pískovcových skal nedaleko obce Želízy tesal v letech 1844–1845 nejrůznější sochy, reliéfy a ornamenty sochař Václav Levý. Patří k nim i reliéf hada lezoucího po skále. Skalní rytinu najdete na modré značce mezi Tupadly a osadou Malý Hubenov. Reliéf najdete snadno, pokud se vydáte po Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly. Dalším hadím reliéfem v oblasti je had u Radouně a spolu s netopýrem jsou schovaní v bývalém lomu v pískovcových skalách nedaleko Štětí. Plastiky pochází z období kolem roku 1850, jestli je vytesal Václav Levý není známo.
 

Hadí královna v Jeseníkách

hadí královnaHadí královna představuje největší památný strom v Jeseníkách. Lípa velkolistá v Dolní Moravici na Bruntálsku je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Její stáří se odhaduje na 400–500 let. K památné lípě se váže legenda o bílé Hadí královně. Ta vypráví, že kdysi k ní přišel chalupník, aby si nabral pár kamenů na opravu svého dvora. Když jeden z nich odvalil, objevil se pod ním bílý had se zlatou korunkou. Chalupník mu korunku vzal a odnesl si ji domů. V noci ale nemohl usnout, neustále slyšel syčení: „Vrátíššššš … vrátíššššš.“ Ráno zjistil, že mu uhynula všechna drůbež i jediná kravka, kterou měl. Popadl tedy korunku a utíkal s ní k lípě. Cestou se ale rozpoutala bouře, a když se vrátil domů, zjistil, že blesk mu zapálil chalupu, ta shořela a on přišel o všechno. Bílého hada od té doby sice nikdo neviděl, zato jméno majestátní lípě už zůstalo. Nedaleko lípy je také krásná studánka s pitnou vodou.
 

Smaragdové oči hadí panny v Brdech

Smaragdové jezírkoUprostřed Brdských lesů pod vrcholem Plešivce (654 m) se na dně bývalého kamenolomu nachází Smaragdové jezírko. Má omamně zelenou barvu, jako Hadí královna, která se zde podle legendy koupala. Tato rusovlasá panna třímající v ruce žezlo v podobě bronzového hada se také zjevovala jako bílý had se zlatou korunkou. Svoje útočiště měla v jeskyni pod Krkavčími skalami, kde se nacházel zlatý stůl. Turistům a trempům se prý zjevuje jako plačící mladá panna. Kdo by jí ale spatřil nebo jen uslyšel její pláč, stihlo by ho neštěstí. Ke Smaragdovému jezírku vede žlutě značená cesta od Lhoty nebo od Beštína.
 

Vyhlídka z Hadí hory

hadí horaZ Hadí hory je nádherný výhled na lázeňské údolí a na hřebeny hor nad Jáchymovem v horní části města. K Hadí hoře se dostanete po žluté, leží zhruba v půli značené turistické cesty mezi Jáchymovem a Božím Darem. Výlet bude snazší, pokud vyjdete z Božího Daru. Zajímavostí je šedé kamenné moře pod horou, které vzniklo rozpadem žíly křemenem bohatého granitového porfyru. Porfyr je žilná vyvřelá hornina, to znamená, že vzniká tuhnutím magmatu např. v puklinách a zlomech zemské kůry.
 
K hoře se váže několik pověstí o zakletém zámku, který svítívá v noci do tmy. Jiní lidé zase v okolí zámku slyšeli hudbu a zpěv. V okolí Hadí hory byla také několikrát spatřena bílá paní, která zde sušila prádlo. Vypráví se, že hora ukrývá zlatý poklad nebo sklepení zakletého zámku. Místní se Hadí hory vždy obávali, a i vrchností zde bylo zakázáno pást obecní dobytek a žádného usedlíka by nenapadlo na hoře přespat. Byl i uspořádán průvod, aby byli duchové zažehnáni, ale ti vystrašili lid tak, že se hora stala ještě obávanějším místem.
 

Hadí vrch v České Kanadě

hadí vrchPřírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice. Oblast bývalých balvanitých pastvin je významná výskytem také jalovce obecného. Dále zde najdete vřes obecný či borůvku černou. Přírodní rezervace Hadí vrch se nachází v prostoru ohraničeném silnicí spojující Novou Bystřici se Starým Městem pod Landštejnem a státní hranicí ČR s Rakouskem. Tato oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1988, zaujímá rozlohu 13,36 ha a je v nadmořské výšce 607-647 m. V horní části vrcholu Výhon (647 m n. m.) se nachází několik nízkých mrazových srubů s deskovitou odlučností horniny, pod nimi pak balvanové moře. Mohou sem pouze pěší turisté, pro cyklisty je oblast uzavřena. Je možné, že Hadí vrch dostal svůj název od výskytu plazů, kteří se rádi vyhřívají v létě na kamenech. V České Kanadě se hojně vyskytuje zmije obecná, meze a okraje luk obývá vzácná užovka hladká.
 

Hadí královna z Ronova

Hrad RonovPodle pověsti žila v dávných časech pod hradem Ronovem u České Lípy Hadí královna se svou družinou. Jako všechny královny i ona nosila na hadí hlavě zlatou korunku. Doslechl se o tom rytíř z Ronova a chystal se korunku královně hadů ukrást. I když se mu podařilo šperk sebrat, na hrad jej nedonesl – rozzlobení hadi ho pronásledovali, a nakonec svůj lup upustil a spěchal se ukrýt do pevnosti… Hrad je opuštěný od roku 1608. Tím ale jeho pohnutá historie neskončila. Za třicetileté války se v něm schovali vesničané před Švédy. Ti si toho ale všimli a roku 1643 hrad připadli a vypálili.
 

Zlatohlavec z Goduly

hora GodulaNa hoře Godula u Komorní Lhotky ve Slezsku sídlí prý král hadů Zlatohlavec. Pověst praví, že: „Kdo toho krále hadího nerozhněvá, nemusí se ho báti. Kdo mu však ublíží, pykati toho bude hořce!“. Také Zlatohlavec nosí na hlavě korunku z ryzího zlata a v jistý čas slézá s Goduly dolů k potůčku, aby se vykoupal. Než vleze do potůčku, složí svou zlatou korunku na břehu. Godula leží jihovýchodně od obce Komorní Lhotka, jihozápadně od obce Smilovice a severozápadně od obce Řeka. Na vrchol vede žlutá značka z Komorní Lhotky anebo z druhé strany od obce Řeka, zde můžete následovat i naučnou stezku Pokladů Godula (začíná u hospůdky U Hafana).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Smaragdové jezírko v Brdech Příroda

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.

Hrad Ronov u České Lípy Památky

Hrad Ronov u České Lípy

Hrad se nachází 11 km jihozápadně od České Lípy nedaleko obce Blíževedly, na vysokém homolovitém kopci u Stvolínek. V písemných pramenech je hrad poprvé připomínán k roku 1429. Dnes patrné části vystavěl po husitských válkách Vilém z Illburka. Od hradu je nádherný výhled.

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách Příroda

Vyhlídka Hadí hora v Krušných horách

Vyhlídka nedaleko Klínovce je pojmenovaná podle Hadí hory, na které se nachází. Z místa je pěkný pohled do krajiny.

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách Památky

Hadí královna – největší památný strom v Jeseníkách

Stáří lípy velkolisté v Dolní Moravici na Bruntálsku se odhaduje na 400 – 500 let. Lípa je vysoká 24 metrů a obvod má úctyhodných 9 metrů. Stromu se říká Hadí královna.

Přírodní rezervace Hadí vrch v České Kanadě Příroda

Přírodní rezervace Hadí vrch v České Kanadě

Přírodní rezervace Hadí vrch je jediným nalezištěm drobného motýla pernatušky vřesovištní v České republice. Oblast bývalých balvanitých pastvin je významná výskytem také jalovce obecného. Dále zde najdete vřes obecný či borůvku černou.

Skalní reliéf Had u Želíz Příroda

Skalní reliéf Had u Želíz

Na Okruhu Václava Levého mezi obcemi Želízy a Tupadly se nachází i reliéf Had, zobrazující velkého plaza lezoucího po skále. Vede k němu modrá značka z Tupadel (Želíz) anebo žlutá ze Štětí.

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně Příroda

Skalní reliéf Had a Netopýr u Radouně

Nedaleko obce Radouň u Štětí se nacházejí zajímavé skalní reliéfy Hada a Netopýra, ke kterým vás dovede modrá značka. Zároveň zde objevíte i Malou skalní bránu.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech Příroda

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Další aktuality

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
5. červenec 2025 11:27
Příroda

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby v Česku

Duby jsou původními druhy stromů České republiky. Na našem území máme několik stromů, které pamatují velmi dávné časy, rostou a žijí již téměř tisíc let. Pojďte se s nimi seznámit a udělat si výlet k těmto nádherným zeleným velikánům. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější duby, které u nás doslova zakořenily a po mnoho generací se těší velké úctě.
5. červenec 2025 10:01
Příroda

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Jedinečná přírodní lokalita, unikátní přírodní ekosystém, výjimečný přírodní útvar – krajina České republiky je tím nejcennějším, co naše republika má. Vydejte se s námi od zkamenělého příboje tropického moře přes zbytky pralesů a močálů do hlubin Země a poznejte tak některé z přírodních unikátů naší vlasti.
4. červenec 2025 9:00
Příroda

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Hory, kopce, skály a vyhlídková místa nás fascinují od nepaměti. Nechejte se inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
29. červen 2025 8:22
Příroda

Který strom se stane vítězem ankety Strom roku? Známe finalisty!

O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země, a to od 21. 7. do 5. 10. 2025. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Mezi finalisty najdete lípy, duby, javor, hrušeň, topol nebo vrbu.
25. červen 2025 14:00
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
24. červen 2025 3:44
Příroda

Vydejte se za krásou našich jezer

Poznejte nádherná jezera v Česku. Podnikněte výlet pěšky, na kole i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě. Objevíte krásná šumavská ledovcová jezera, revitalizované rekreační vodní plochy na místech bývalých dolů, romantické pískovny i raritní přírodní útvary.
22. červen 2025 8:02
Příroda

10 tipů na výlet do Zoo (nejen pro děti)

Zoo patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Neslouží však jen k rekreačním účelům, ale také ke vzdělávání, výzkumu a ochraně druhů, jejich zachování a chovu. Často je to jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Dnešní zoologické zahrady si kladou za cíl zejména ochranu biodiverzity a ochranu živočišných druhů. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby.
21. červen 2025 11:15
Příroda