Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.
Stálé expozice:
- Zaniklý život: Pouze v MZM si můžete prohlédnout zkamenělá vejce dinosaurů, jejich zuby a drápy.
- Pravěk Moravy: Osídlení Moravy od prvních stop člověka na moravském území až po období před vystoupením Slovanů, tj. v časovém úseku zhruba 800 000 let př. n. l. do poloviny 6. st. n. l.
- Velká Morava: Klenotnice s nejznámějšími a nejkrásnějšími skvosty velkomoravského klenotnictví ze Starého Města u Uherského Hradiště, z Mikulčic a Břeclavi – Pohanska.
- Morava ve středověku: Expozice prostorově navazuje na expozici Velká Morava, proto je její úvod věnován základní charakteristice změn, které nastaly zánikem Velkomoravské říše.
- Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století: Stálá expozice mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události. Deset tematických okruhů sleduje politické, kulturní a sociální dějiny této historické země, jejích institucí, kulturních jevů a významných osobností, a to nejen v kontextu dějin českých zemí, ale i celého středoevropského prostoru.
- Svět nerostů: Bohatství nerostné přírody Moravy a Slezska.
- Památník prof. Karla Absolona: Památník přibližuje život a dílo Karla Absolona (1877-1960), významného archeologa, geografa a speleologa, dlouholetého pracovníka Moravského zemského muzea a profesora Karlovy univerzity v Praze. Hlavní část památníku tvoří jeho rekonstruovaná pracovna.
Z historie paláce
Dietrichsteinský palác nechal postavit v letech 1614-1618 olomoucký biskup kardinál František Dietrichstein. Reprezentativní budova hostila za českého povstání roku 1620 „Zimního krále“ Friedricha Falckého a roku 1748 císařovnu Marii Terezii. V říjnu 1805 v Dietrichsteinském paláci pobýval ruský vojevůdce M. I. Kutuzov, jak o tom informuje pamětní deska. Přestavbu paláce z doby před rokem 1748 připomíná vstupní portál a vestibul. Adaptace paláce pro potřeby justičních úřadů se datuje rokem 1837.
Z bezpečnostních důvodů není povolen vstup s kočárkem do expozic. Téměř celý objekt je bezbariérový.