V Dietrichsteinském paláci se nachází stálá expozice Zaniklý život na Moravě, která je zaměřena na vývoj života v jednotlivých geologických érách. Nejvýznamnějším exponátem je zub masožravého dinosaura z bývalého lomu na Švédských šancích.
Prostřednictvím moravských zkamenělin se návštěvník přenese do prehistorických dob, kdy na území dnešní Moravy proniklo hned několikrát moře, a to v období prvohor, druhohor i třetihor.
Návštěvník se seznámí s
horninotvornými organismy, které kdysi formovaly útesy a lemovaly pradávná moře, jejichž relikty jsou dodnes k vidění například v
Moravském krasu. Pozůstatky stromovitých přesliček a plavuní nabídnou fascinující pohled do prvohorních pralesů a močálů, které daly vznik dnešním ložiskům černého uhlí a poskytly útočiště permským krytolebcům z boskovické brázdy. K vidění jsou také rozmanité variace druhohorních amonitů, jejichž nádherné zkameněliny byly hojně nacházeny i v Brně na Stránské skále. Jedinečně zachované části rostlin ze severní Moravy pak přibližují druhohorní vegetaci na souši.
Nálezy z
Jižní Moravy odhalují tajemství třetihorních moří, v nichž pluly sirény, velryby i obávaní žraloci druhu Charcharocles megalodon. K fascinujícím exponátům patří dokonale zachované fosilie hlubokovodních ryb či pozůstatky chobotnatců a nosorožců. Návštěvník se může vydat i mimo Moravu a objevit slavné barrandienské trilobity z okolí
Prahy nebo zavítat až do pouště Gobi, jednoho z nejvýznamnějších nalezišť druhohorních dinosaurů. Expozici doplňuje
moderní videoprojekce vzniku Země, dioráma a rekonstrukce pradávných živočichů a rostlin, včetně názorných ukázek různých typů fosilií.
Mezi vystavené novinky patří
jediný dinosauří zub z ČR, který byl nalezen v
Brně, krunýř obrovské suchozemské želvy nebo horniny, které byly v minulosti využívány ke stavebním účelům (např.
kašna Parnas) a další zajímavosti. Součástí expozice jsou i ukázky recentních mořských ryb z Tasmanova moře, jejichž příbuzní byli nalezeni i u nás.
Komentované prohlídky
Komentované prohlídky s paleontologem Tomášem Turkem se konají vždy poslední čtvrtek v měsíci.
Prozkoumejte stovky let staré fosilie a pravěkou flóru v expozici v Moravském zemském muzeu v Brně. Komentované prohlídky s odborníkem.
Hlavním exponátem je zub masožravého dinosaura z bývalého lomu na Švédských šancích.
Expozice prezentuje život v období prvohor, druhohor a třetihor.
V Moravském krasu jsou k vidění relikty pradávných moří.
Ve výstavě jsou představeny stromovité přesličky a plavuně, které formovaly prvohorní pralesy a močály.
Z Jižní Moravy jsou k dispozici nálezy třetihorních moří s fosíliemi sirén, velryb a žraloků druhu Charcharocles megalodon.
Mezi novinky patří dinosauří zub z Brna, krunýř obrovské suchozemské želvy a vzorky hornin.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.