Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.
V dílně známého šumavského řezbáře Karla Tittla vzniklo unikátní dílo. Velhartický betlém patří, podle řezbářových slov, mezi jeho nejhezčí výtvory. Nad betlémem se nachází portál a v podloubí jsou vyobrazena čtyři řemesla. Každé řemeslo má svého patrona, světce. Prohlédnout si tak můžete sv. Josefa s truhláři, sv. Eligia s kováři, sv. Urbana s vinaři a sv. Lucii se skláři. Uprostřed betlému stojí chlév se Svatou rodinou, Pannou Marií, sv. Josefem a Ježíškem v jesličkách. Nechybí samozřejmě ani pastýři s ovcemi a Tři králové. V pravé části sedí král Karel IV. s Buškem z Velhartic u číše vína. Buška představuje vlastně autor betléma, pan Tittl, protože se mu nikde nepodařilo dohledat Buškovu podobiznu. Levá část betlému se věnuje lidové architektuře a životu na statku. Prohlédnout si zde můžete třeba mlýn, u nějž se otáčí mlýnské kolo. Dominantou této části betlému je hřbitovní kostel Máří Magdalény ve Velharticích.
Dobrovolné vstupné z Velhartického betlému je věnováno na kostel pany Marie ve Velharticích. Zájem podílet se na vzniku betlému projevili také místní občané a chalupáři. Prostřednictvím koupě jedné z figur velhartického betlému tak přispěli k dokončení tohoto projektu. V současnosti má každá figura již svého majitele. Majitel si svou figuru může kdykoliv vyžádat s tím, že řezbář do betléma vyřeže do měsíce duplikát. Tento zajímavý betlém si můžete na vlastní oči prohlédnout v obchodě pana Tittla ve Velharticích. Řezbařině se Karel Tittl věnuje od roku 1990, vyřezává téměř cokoliv, ale jak sám říká, "srdcem je betlémář".
Objevte jedinečný Velhartický betlém, mistrovské dílo Karla Tittla, který zahrnuje historické postavy a tradiční české řemeslo.
Velhartický betlém si můžete prohlédnout v obchodě pana Tittla ve Velharticích.
Betlém je vysoký 1,2 m a rozprostírá se na ploše 4 x 2,5 m.
Betlém má 25 velkých figur a více než čtyřicet menších figurek.
Betlém je zasazen do 14. století, kdy byl postaven Velhartický hrad.
Autorem Velhartického betlému je šumavský řezbář Karel Tittl.
Návštěvníci mohou vidět sv. Josefa s truhláři, sv. Eligia s kováři, sv. Urbana s vinaři, sv. Lucii se skláři, Svatou rodinu, Tři krále a v pravé části krále Karla IV. s Buškem z Velhartic.
Dobrovolné příspěvky z prodeje vstupného jsou věnovány na kostel panny Marie ve Velharticích.
Majitel si svou figurku může kdykoliv vyžádat, načež řezbář do měsíce vyřeže do betlému duplikát.
Karel Tittl se specializuje na řezbářství a sám sebe považuje za betlémáře.
V levé části betlému je dominantní hřbitovní kostel Máří Magdalény ve Velharticích.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.