Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.
V dílně známého šumavského řezbáře Karla Tittla vzniklo unikátní dílo. Velhartický betlém patří, podle řezbářových slov, mezi jeho nejhezčí výtvory. Nad betlémem se nachází portál a v podloubí jsou vyobrazena čtyři řemesla. Každé řemeslo má svého patrona, světce. Prohlédnout si tak můžete sv. Josefa s truhláři, sv. Eligia s kováři, sv. Urbana s vinaři a sv. Lucii se skláři. Uprostřed betlému stojí chlév se Svatou rodinou, Pannou Marií, sv. Josefem a Ježíškem v jesličkách. Nechybí samozřejmě ani pastýři s ovcemi a Tři králové. V pravé části sedí král Karel IV. s Buškem z Velhartic u číše vína. Buška představuje vlastně autor betléma, pan Tittl, protože se mu nikde nepodařilo dohledat Buškovu podobiznu. Levá část betlému se věnuje lidové architektuře a životu na statku. Prohlédnout si zde můžete třeba mlýn, u nějž se otáčí mlýnské kolo. Dominantou této části betlému je hřbitovní kostel Máří Magdalény ve Velharticích.
Dobrovolné vstupné z Velhartického betlému je věnováno na kostel pany Marie ve Velharticích. Zájem podílet se na vzniku betlému projevili také místní občané a chalupáři. Prostřednictvím koupě jedné z figur velhartického betlému tak přispěli k dokončení tohoto projektu. V současnosti má každá figura již svého majitele. Majitel si svou figuru může kdykoliv vyžádat s tím, že řezbář do betléma vyřeže do měsíce duplikát. Tento zajímavý betlém si můžete na vlastní oči prohlédnout v obchodě pana Tittla ve Velharticích. Řezbařině se Karel Tittl věnuje od roku 1990, vyřezává téměř cokoliv, ale jak sám říká, "srdcem je betlémář".