Kostel v barokním slohu byl vybudován v letech 1718-1722. Věže byly zřejmě dostavěny až o šest let později. Fresky v interiéru kostela jsou dílem významného rakouského malíře Franze Antona Maulbertscha.
Historie tohoto kostela je spjata s
milostnou sochou Bohorodičky, která je umístěna
nad hlavním oltářem kostela. Pochází z premonstrátského kláštera ve
Znojmě Louce, kde při přestavbě kostela byly části starého mobiliáře nabízeny okolním farnostem. To se stalo i s touto sochou, kterou si vyprosil prosiměřický kaplan
Kašpar Krausenek. Roku
1689 ji od něj získal loucký poddaný
Melchior Pfeiffer z Borotic a postavil ji v Lechovicích pod kopcem, kde ze studánky
tryskal pramen svěží vody.
Za krátký čas se rozneslo, že
úcta k Boží Matce s užíváním vody z pramene na tomto místě
působí zázračná uzdravení nemocných a tělesně postižených. Nejprve byla pro sochu postavena kaplička, později velkolepý chrám. Chrám má
půdorys kříže, je postaven v
barokním slohu podle návrhu tyrolského
architekta Christiana Alexandra Oedtla, vídeňským stavitelem Christianem Damelem. Klenbu tvoří tři kopule ozdobené mohutnými freskami, z nichž střední nese scénu Nanebevzetí Panny Marie a boční starozákonní předobrazy.
V nadsvětlíku hlavních dveří pod kůrem je vyobrazeno
setkání dvou žen v požehnaném stavu Matky Boží a sv. Alžběty. Tomuto
tajemství je tento chrám zasvěcen.
Rarita kostela – Panna Maria dobrá pastýřka
Mimořádnou raritou tohoto místa je socha „
Panny Marie dobré pastýřky“ z roku
1741. Stojí na vrcholku kazatelny a v církevním umění se jedná o ojedinělý námět. Pojí se k ní pověst, že Panna Marie pomohla dětem, které zabloudily v lese. Když se modlily k Panně Marii o pomoc, ukázala se jim
krásná paní, která je vyvedla do bezpečí. Její pastýřské odění s kloboučkem odpovídá způsobu odívání té doby.
V roce 1741 byl zavěšen do jedné z věží
veliký zvon vážící 48 metrických centů. Byl ulit po ukončení moru v roce 1680 ke cti sv. Václava pro klášterní kostel v Louce. Přežil zde rekvírování zvonů obou světových válek.
Znovuzrození kostela určeného k demolici
Nejvíce byl kostel
poškozen na sklonku druhé světové války. Výšina, na které kostel stojí, byla v posledních měsících obsazena vojskem a stala se cílem četných náletů, z nichž bombardování
7. května 1945 bylo nejhorší. Několika přímými zásahy byla poškozena střecha, vazba i klenutí, vytlučena barevná okna a způsobeny značné trhliny ve zdivu, takže se kostel zdál
určený k demolici. Jen díky velkému
osobnímu nasazení patera Karla Poula se kostel do roku 1947 dočkal rozsáhlé rekonstrukce pod vedením architekta Jaroslava Čermáka z Prahy.
Objevte kostel Navštívení Panny Marie v Lechovicích, barokní památku s freskami od Franze Antona Maulbertscha a fascinující historií.
Kostel Navštívení Panny Marie v Lechovicích je postaven v barokním slohu.
Fresky v interiéru kostela jsou dílem rakouského malíře Franze Antona Maulbertscha.
Kostel byl poškozen nálety na konci druhé světové války, zejména bombardováním dne 7. května 1945, které způsobilo poškození střechy, klenby, ok and and zdiva.
Socha symbolizuje ochranu a pomoc, podle pověsti pomohla dětem, které zabloudily v lese, když se modlily k Panně Marii o pomoc.
Velký zvon byl ulit ke cti sv. Václava po ukončení moru v roce 1680 a původně byl umístěn v klášterním kostele v Louce.
S úctou k Panně Marii a užíváním vody z místního pramene byla spojována zázračná uzdravení nemocných a tělesně postižených.
Kostel byl postaven podle návrhu tyrolského architekta Christiana Alexandra Oedtla a vídeňského stavitele Christiana Damelem.
Střední kopule kostela nese scénu Nanebevzetí Panny Marie.
Díky velkému nasazení patera Karla Poula a následné rekonstrukci architekta Jaroslava Čermáka z Prahy se kostel zachránil před demolici.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.