ÚvodAktualityNa nebi bude o Vánocích zářit Zimní šestiúhelník
Zdroj foto: NASA, autor Petr Horálek
Příroda

Na nebi bude o Vánocích zářit Zimní šestiúhelník

  • 18. prosince 2024
Vánoční svátky můžete věnovat za jasného počasí pozorování nádherné nebeské „vánoční výzdobě“. Vidět by měl být tzv. Zimní šestiúhelník. Poslední týden roku 2024 bude zasvěcen pozorování pěti planet Sluneční soustavy – na nebi bude postupně vidět Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn.
šestiúhelníkDruhá polovina prosince je pro milovníky hvězdné oblohy a astronomických úkazů velmi příznivý. A i letos přinese řadu zajímavostí. Už v neděli 22. prosince Měsíc ustoupí do poslední čtvrti před fází novu, což by mělo zajistit příznivé podmínky pro pozorování útvaru jasných hvězd, takzvaného Zimního šestiúhelníku. Na nebi ho poznáte bezpečně, neboť se jedná o nejjasnější hvězdy noční oblohy poblíž souhvězdí Orionu. Útvar je skvělým orientačním bodem na zimní obloze.
 
BetelgeuzeV rameni Orionu leží načervenalá hvězda Betelgeuze, velký rudý obr na sklonku svého života. Betelgeuzi pak ve velkém nebeském prostoru obklopují jasné hvězdy Rigel (noha Oriona), Aldebaran (souhvězdí Býka), Capella (souhvězdí Vozky), Pollux (souhvězdí Blíženců), Procyon (souhvězdí Malého psa) a Sírius (nejjasnější hvězda noční oblohy v souhvězdí Velkého psa).

Tyto výrazné hvězdy (jejichž zdánlivá hvězdná velikost se pohybuje mezi -1,46 mag až 1,1 mag) utváří na nebi velký obrazec, odborně asterismus, nazývaný „Zimní šestiúhelník“. Nejlépe je útvar viditelný okolo půlnoci, dokonce i z větších měst. Mimo města na místech bez světelného znečištění uvidíte, jak šestiúhelník protíná Mléčná dráha! Nejlépe bude útvar viditelný 30. prosince 2024 okolo půlnoci lépe z měst.
 

Nejdelší noc a hitparáda všech planet

MarsV sobotu 21. prosince 2024 ve 10:20 hodin dosáhne Slunce své nejnižší deklinace vůči nebeskému rovníku, což na severní polokouli značí začátek astronomické zimy. Během zimního slunovratu má Slunce na své dráze nejnižší deklinaci vůči nebeskému rovníku: tak nastává nejdelší noc a nejkratší den.

Majitelé hvězdářských dalekohledů by si neměli nechat ujít ve druhé půli prosince možnost prozkoumání planet naší Sluneční soustavy. Na večerní obloze září jako Večernice nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem (jinak je celou noc vidět jako výrazná „hvězda“ v Býkovi). Nad jihem vrcholí hned po setměníSaturn a později večer vychází Mars. Ten vypadá jako výrazná oranžová hvězda nedaleko Castora a Polluxe v Blížencích. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. Zatímco Uran je vidět na tmavé obloze jako slabá hvězdička i pouhým okem, na Neptuna pod hlavou Ryby si vezměte dalekohled. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Merkur je v tomto období vidět před sedmou hodinou ráno nízko nad jihovýchodem.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hvězdárna Rokycany Zážitky

Hvězdárna Rokycany

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Na hvězdárně je k dispozici různá astronomická technika, od přenosných, malých dalekohledů až po velký dalekohled v kopuli s průměrem hlavního zrcadla 508 mm.

Tradice a zvyky na Boží hod? Žádné prádlo ani stlaní postele, na Boží hod se má odpočívat!

Tradice a zvyky na Boží hod? Žádné prádlo ani stlaní postele, na Boží hod se má odpočívat!

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele! Jaké další zvyklosti a pranostiky připadají na 25. prosince?

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Během otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové Zážitky

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2024 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2024 naskytnou. Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.

Hvězdárna města Mladá Boleslav Zážitky

Hvězdárna města Mladá Boleslav

Mladoboleslavská observatoř je typickou lidovou hvězdárnou a byla poprvé otevřena společně s 9. základní školou Pastelka v roce 1995. Kopule s průměrem 6 metrů se nachází na proskleném tubusu ve výšce 25 metrů nad zemí a tvoří tak stavební dominantu v širokém okolí.

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu Příroda

Beskydská rezervace Boto – zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Hvězdárna v Prostějově Památky

Hvězdárna v Prostějově

Hvězdárna ve zdejším parku slouží od roku 1961, její činnost doplňuje i od roku 1973 meteorologická stanice. V jejích prostorách pod kopulí jsou dnes čtyři dalekohledy. Hvězdárna nabízí akce pro veřejnost jako noční pozorování oblohy, pozorování slunce a přednášky.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Zážitky

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Hvězdárna barona Artura Krause  – za poznáním do pardubické hvězdárny Zážitky

Hvězdárna barona Artura Krause – za poznáním do pardubické hvězdárny

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy Zážitky

Hvězdárna Vyškov – noční pozorování oblohy

Na východním okraji Vyškova, hned vedle Dinoparku, se nachází hvězdárna. Využít můžete programu s prezentací sluneční soustavy s následným pozorováním noční oblohy.

Hvězdárna Turnov Zážitky

Hvězdárna Turnov

V jižní části města Turnov se nachází hvězdárna, která zde byla otevřena 2. května 1974.

Hvězdárna na Kleti Zážitky

Hvězdárna na Kleti

Jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa nedaleko Českého Krumlova, se nachází hvězdárna Kleť. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů n.m. jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Na vrcholu Kleti můžete navštívit také nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Hvězdárna Vsetín Zážitky

Hvězdárna Vsetín

Vydejte se s námi na výpravu za zajímavostmi vesmíru. Jsme tu pro Vás v pracovních dnech od 9:00 do 15:00 hodin. Můžete si prohlédnout hvězdárnu a venkovní meteorologické přístroje, zažít zábavu a zajímavé poznání na interaktivních atrakcích nebo pozorovat Slunce a jeho aktivitu.

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou Zážitky

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou

U Baťova kanálu se ve Veselí nad Moravou nachází hvězdárna, ve které se můžete přiučit novým poznatkům z pohledu astronomie.

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

Ta hudba provází Vánoce už 220 let: Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?

Hvězdárna Valašské Meziříčí Zážitky

Hvězdárna Valašské Meziříčí

V areálu hvězdárny stojí za vidění také dřevěná hvězdárna postavená roku 1929 Antonínem Ballnerem a jeho přáteli z astronomického kroužku, jež se řadí k nejstarším na severní Moravě a Slezsku. Ballnerova hvězdárna je přístupná veřejnosti po celý rok.

Hvězdárna Žebrák Zážitky

Hvězdárna Žebrák

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež a pořady pro školy.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Další aktuality

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda

7 věcí, které nevíte… o lužních lesích

Lužní lesy působí na první pohled jako obyčejné houštiny plné vrb a topolů. Ale ten, kdo do nich vkročí, pozná, že vstoupil do jiného světa. Do krajiny, kde se život řídí podle rytmu vody, kde kmeny stromů odrážejí světlo tůní a kde se zelená barva mění do tisíce odstínů. Lužní lesy jsou přírodní divadlo – někdy hlučné a živé, jindy tiché a tajemné. Vydejte se je objevovat s Kudy z nudy!
11. červenec 2025 13:19
Příroda

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.
8. červenec 2025 20:42
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách existují úžasné pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, tak jim v zoologických zahradách zkrátka převrátili režim.
8. červenec 2025 13:00
Příroda

Stromové kaple a katedrály: ticho, příroda a dotek nebe

Říká se, že příroda je ten nejkrásnější chrám. A zdá se, že doslova se to začíná naplňovat i v Česku. Stromové kaple, tedy drobné svatyně, altány nebo místa ticha a meditace ukryté pod korunami stromů, se totiž pomalu stávají novým fenoménem. A není divu: spojují spiritualitu, architekturu a hluboký vztah k přírodě. Vydejte se s Kudy z nudy podívat tam, kde už rostou nejen listy, ale i kaple!
8. červenec 2025 9:44
Příroda

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.
8. červenec 2025 9:04
Příroda

Znáte domy přírody? Objevte interaktivní návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech Česka

Lákají vás tajemství přírody? Moderní interaktivní expozice a návštěvnická střediska v Domech přírody poskytují nejen informace o dané lokalitě a přírodních hodnotách chráněných území v Česku, najdete tu také spoustu dalších tipů pro trávení volného času. Domy přírody nabízejí inspiraci, vědomosti, zážitky, naučné programy pro děti a dospělé i obchůdky s regionálními produkty.
8. červenec 2025 8:50
Příroda