Naučná stezka propojuje historické město Andělská hora s bývalými lázněmi Kyselka. Má deset až osmnáct kilometrů, podle toho, ke kolika zajímavostem odbočíte.
Zastávky na cestě:Lázně Kyselka kdysi patřily k nejkrásnějším v Evropě. Založil je baron Wilhelm, proslavil je však až karlovarský rodák
Heinrich Mattoni, který zde v druhé polovině 19. století vybudoval moderní stáčírnu minerální vody. Po druhé světové válce lázně připadly státu, nějakou dobu sloužily jako dětská léčebna, ale postupně chátraly.
Když odbočíte z naučné stezky, zhruba po dvou kilometrech natrefíte na druhou zastávku –
Národní přírodní rezervaci Skalky. Na ploše 8,5 ha uvidíte zvláštní skalní otvory o průměru až 1,5 metru. Podle pověsti zde kdysi žili mírumilovní skřítci, kteří v
Doupovských horách střežili vzácný poklad. Geologové se však domnívají, že otvory vznikly zvětráním vyvrácených kmenů stromů. Ať je tomu jakkoliv,
skalky skřítků rozhodně stojí za vidění.
Šemnická skála byla roku 1933 vyhlášena přírodní památkou. Není divu, vyskytují se zde vzácné rostliny. Původně se útvar jmenoval Panenský skok – říká se, že o život se zde kdysi připravila dívka, která si nechtěla vzít za muže krutého nápadníka. Skála je vysoká 645 metrů a z vrcholku se vám naskytne krásný výhled na údolí
řeky Ohře, Doupovské a
Krušné hory.
Předposlední zastávkou je zaniklá osada. Roku 1660 byla postavena krásná lesní usedlost v obci Andělská Hora, po prvním majiteli ji pojmenovali
Štichlův mlýn. Kolem něj vznikla osada. Stávala v ní hájovna, dva hostince, dům truhláře, hospodáře, malíře porcelánu, ševce nebo třeba číšníka. V roce 1932 mlýnvyhořel a zbyly z něj jen ruiny. V místech bývalé osady dnes najdeme zarostlé trosky budov a nově
zrekonstruovanou kapli Panny Marie.
Městečko
Andělská hora bylo na konci 18. století oblíbenou výletní destinací lázeňských hostů? Zamiloval si ho třeba spisovatel
J.W.Goethe. Hlavním lákadlem je
zřícenina hradu Engelsburg.
Objevte historické lázně Kyselka, přírodní rezervaci Skalky a další skvosty na naučné stezce mezi Andělskou horou a Kyselkou.
Cílem stezky je propojit historické město Andělská hora s bývalými lázněmi Kyselka a nabídnout návštěvníkům možnost objevit různé historické a přírodní zajímavosti na této trase.
Na cestě se můžete zastavit v bývalých lázních Kyselka, Národní přírodní rezervaci Skalky, u přírodní památky Šemnická skála a v zaniklé osadě Štichlův mlýn.
Délka stezky se pohybuje od deseti do osmnácti kilometrů, v závislosti na tom, ke kolika zajímavostem odbočíte.
V rezervaci můžete vidět skalní otvory s průměrem až 1,5 metru, o kterých panují legendy o skřítcích, co zde kdysi měli strážit vzácný poklad.
Původně se útvar jmenoval Panenský skok a vyskytují se zde vzácné rostliny. Podle legendy se zde dívka obětovala, aby se nevdala za krutého nápadníka.
Po požáru v roce 1932 zbyly z mlýna jen ruiny. Dnes v místě bývalé osady najdeme zarostlé trosky budov a nově zrekonstruovanou kapli Panny Marie.
Ve 18. století bylo Andělská hora oblíbenou výletní destinací lázeňských hostů, zamiloval si ji například J.W.Goethe. Hlavním lákadlem je zřícenina hradu Engelsburg.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.