Kyselka

Kyselku dlouho znali především vodáci jako místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů. Nyní se zapomenutý ráj v údolí Ohře zvolna probouzí do své někdejší krásy.

Oblíbené v obci

Kyselka a zdravá voda

Kyselka leží severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře. Kromě lázeňského komplexu, který tu v 19. století vybudoval karlovarský vývozce minerální vody Heinrich Mattoni, stojí za vidění krytý dřevěný most přes řeku Ohři v místní části Radošov.

Jeho předchůdce byl jen o pár let mladší než Karlův mostPraze; na místě takzvaného Radovanova brodu jej dal vybudovat císař Karel IV.
 

Mattoni a Löschner

Největším propagátorem pramenů v Kyselce byl lékař a balneolog Josef Löschner. Svému příteli Heinrichovi Mattonimu je popsal jako „zlato, které denně nenávratně uniká“. Oba muže dnes připomíná Muzeum minerálních vod a značky Mattoni ve zrekonstruovaném pavilonu Löschner. Byl postaven roku 1907 v alpském stylu a do poloviny 20. století sloužil jako stáčecí provoz minerální vody. Muzeum v letních měsících pořádá komentované prohlídky lázní, výstavy a další akce.
 

Lesy kolem rozhledny až k pohádkovým jeskyním

Heinrich Mattoni v Kyselce vybudoval řadu nových budov – vodoléčebný ústav, bytový dům pro zaměstnance, impozantní rodinné sídlo, kolonádu a park s umělým vodopádem. Stráně nad Ohří křižují lesní promenády s vyhlídkami, korunované Mattoniho rozhlednou na vrchu Bučina. Od ní vás žlutá turistická značka dovede ke Skalkám skřítků, vápencovým jeskyním na úpatí Doupovských hor nad obcí Dubina. Navzdory pohádkovému názvu nejde o obydlí lesních pohádkových bytostí, ale dutiny po unikajících plynech.

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Řeka Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.
Kyselka, Karlovarský kraj

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.
Kyselka, Karlovarský kraj

Rybolov na soukromém rybníce na Karlovarsku

Rybolov na soukromém rybníku v Nové Kyselce na Karlovarsku (trasa Karlovy Vary – Ostrov). Možnost zakoupení povolenky k lovu, pronajmutí areálu a odkupu ulovených ryb.
Kyselka, Karlovarský kraj

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.
Kyselka, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Krásný výlet za horníky do Krásna, na rozhlednu a podél vodního kanálu

Když se řekne Krásno, mnozí si představí spíš slovo než místo. Jakmile se sem ale jednou vydáte, už si ho nespletete. V srdci Slavkovského lesa totiž leží kraj, kde se země neotvírala kvůli turistům, ale kvůli cínu, stříbru a tvrdé dřině. Dodnes tu najdete stopy po lidech, kteří byli ochotní pustit se hluboko pod zem i vysoko k nebi. Vydejte se s Kudy z nudy za horníky do Krásna!
Horní Slavkov, Cesty poznání

Zábavný výlet pro děti: výprava na konec světa do rašelinišť na Kladské

Existuje místo, kde se les šeptem domlouvá s mlhou, kde rybník vypadá, že právě usnul, a kde můžete potkat masožravou kytku i zámeček jako z čokolády. Ne, to není začátek pohádky, to je Kladská. Malý kousek Slavkovského lesa, který si zamilujete vy, děti i pes – i když tomu půjde spíš o aportování klacků, co seberete cestou. Vydejte se s Kudy z nudy na Kladskou, do pohádkového světa, které objevíte jen kousek od Mariánských Lázní.

Zábavný výlet pro děti: lokálkou z Karlových Varů do Mariánských Lázní

Když dětem řeknete „pojedeme vlakem!“, většinou následuje jásot, batůžky se plní plyšáky a sušenkami, a dobrodružství může začít. A co teprve, když pojedete na výlet po trati, kterou britský The Guardian zařadil mezi deset nejkrásnějších v celé Evropě? Nevěříte? Tak se s Kudy z nudy vydejte na výlet vlakem z Karlových Varů do Mariánských Lázní.
výlet s dětmi po Tepelské dráze mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, Výlety pro děti

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Město Cheb se svou bezmála tisíciletou historií patří mezi nejstarší města České republiky. Pohnuté dějiny, dané jeho strategickou polohou na českoněmeckém pomezí, zde zanechaly mnoho architektonických a kulturních památek. Nechte se zlákat k procházce po jeho největších pamětihodnostech nebo si vyjeďte po cyklostezce až do sousedního Bavorska.