Kyselka

Kyselku dlouho znali především vodáci jako místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů. Nyní se zapomenutý ráj v údolí Ohře zvolna probouzí do své někdejší krásy.

Oblíbené v obci

Kyselka a zdravá voda

Kyselka leží severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře. Kromě lázeňského komplexu, který tu v 19. století vybudoval karlovarský vývozce minerální vody Heinrich Mattoni, stojí za vidění krytý dřevěný most přes řeku Ohři v místní části Radošov.

Jeho předchůdce byl jen o pár let mladší než Karlův mostPraze; na místě takzvaného Radovanova brodu jej dal vybudovat císař Karel IV.
 

Mattoni a Löschner

Největším propagátorem pramenů v Kyselce byl lékař a balneolog Josef Löschner. Svému příteli Heinrichovi Mattonimu je popsal jako „zlato, které denně nenávratně uniká“. Oba muže dnes připomíná Muzeum minerálních vod a značky Mattoni ve zrekonstruovaném pavilonu Löschner. Byl postaven roku 1907 v alpském stylu a do poloviny 20. století sloužil jako stáčecí provoz minerální vody. Muzeum v letních měsících pořádá komentované prohlídky lázní, výstavy a další akce.
 

Lesy kolem rozhledny až k pohádkovým jeskyním

Heinrich Mattoni v Kyselce vybudoval řadu nových budov – vodoléčebný ústav, bytový dům pro zaměstnance, impozantní rodinné sídlo, kolonádu a park s umělým vodopádem. Stráně nad Ohří křižují lesní promenády s vyhlídkami, korunované Mattoniho rozhlednou na vrchu Bučina. Od ní vás žlutá turistická značka dovede ke Skalkám skřítků, vápencovým jeskyním na úpatí Doupovských hor nad obcí Dubina. Navzdory pohádkovému názvu nejde o obydlí lesních pohádkových bytostí, ale dutiny po unikajících plynech.

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.
Kyselka, Karlovarský kraj

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.
Kyselka, Karlovarský kraj

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Řeka Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.
Kyselka, Karlovarský kraj

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.
Kyselka, Karlovarský kraj

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.
Kyselka, Karlovarský kraj

Naučná stezka Kyselka – Andělská hora

Naučná stezka propojuje historické město Andělská hora s bývalými lázněmi Kyselka. Má deset až osmnáct kilometrů, podle toho, ke kolika zajímavostem odbočíte.
Kyselka, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Západočeské lázně


Na hrad Loket za adventními trhy

Vychutnejte si adventní čas v lázeňském městě Karlovy Vary a na jednom z nejkrásnějších gotických hradů u nás. Hrad Loket je otevřen celoročně. Jen jednou do roka se zde ale otevírají tradiční vánoční trhy s vůní svařeného vína a medoviny!

Vánoce v Karlových Varech – zimní nádhera lázeňských kolonád

Světově proslulé lázeňské město Karlovy Vary je ideálním místem, kam přijet relaxovat v každém ročním období. Kouzelný vánoční čas prozáří kolonády i celé město tisíci barevných světel a dýchne na vás poklidnou atmosférou plnou pohody. Navštívit můžete nejenom tradiční vánoční trhy, ale třeba také Vánoční dům – místo, kde mají Vánoce po celý rok.

Po stopách šlechtických rodů: s Kolowraty do Lokte a na Kolowratskou skálu

Starobylé městečko na březích Ohře si zamilujete na první pohled. Návštěvníky neláká jen středověký hrad, ale také pivovar, sbírka lázeňských pohárků, pár kuriózních soch, několik muzeí a navíc ještě pár snadno dosažitelných míst v okolí – třeba Svatošské skály v údolí Ohře.

Po stopách šlechtických rodů: se Zedtwitzy po Aši a okolí

Zedtwitzové byli významná šlechtická rodina, která vlastnila rozsáhlé majetky především v Ašském výběžku. Výlet po jejich stopách proto začíná přímo v centru jejich panství, v Aši. Pozveme vás také na dvě rozhledny, několik zámků a zámečků, a hlavně do Parku historie. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se Aš mění doslova před očima!
Údolím Bílého Halštrova k zámku Kopaniny, Na hrady a zámky