ÚvodAktualityHrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?
Letní sporty

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Poslechněte si audio verzi článku
Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Podobně jako Divokou Orlici a Vltavu i Berounku lemuje bezpočet starých hradišť, starých tvrzí a důstojných hradů. Jen na horním toku z Plzně do Roztok u Křivoklátu čeká takových míst pět – a k tomu jako bonus nádherná místa z knížek Oty Pavla, od hospody U Rozvědčíka přes přívoz strýce Proška a spisovatelovu pamětní síň v Luhu pod Branovem.

Záleží jen na vás, zda zvolíte cesty autem, na kole či pěšky po souši anebo plavbu řekou Berounkou na kanoi či kajaku. Tomu, kdo se rozhodne pro vodní cestu, je určena vodácká naučná stezka Berounka. Tu totiž tvoří samotná řeka Berounka a je primárně určena vodákům. Začíná na západní hranici CHKO Křivoklátsko a končí na východní hranici CHKO Český kras.
 

Zapomenutý hrad Věžka

Hezké vodácké putování po Berounce pro mnohé nezačíná v Plzni, ale u mostu v Dolanech. Tak ale přijdete o půvabný říční úsek v přírodním parku Horní Berounka (anebo o průjezd průmyslovou částí západočeské metropole, což je hlavní důvod, proč se lodě na vodu spouštějí až za Plzní) a zároveň o první z hradů, Věžku. Každopádně od dolanského mostu to k ní není nijak daleko: jde o volně přístupnou zříceninu malého středověkého hrádku u Druztové.

Název napovídá, že jeho dominantou bývala zdaleka viditelná obytná věž, ovšem jinak to byl hrádek malý a nijak významný. Už v 15. století Věžka zpustla, dnes tu najdete jen zbytky zdí, gotickou branku či tesané schodiště, vesměs s pěknými výhledy do okolí. Rozhodně by ale byla škoda Věžku minout, zvlášť když sem pohodlně vede žlutá turistická značka.
 

Dvojice hradů Libšten a Krašov

Než mírná Berounka dorazí k soutoku s divočejší řekou Střelou, která se sem řítí z kraje rozeklaných kaňonů od severozápadu, kousek za Kaceřovem mine hranolovou věž zříceniny hradu Libštejna na strmém pahorku nad pravým břehem. Měl podobné osudy jako Věžka, opuštěný byl zhruba o sto let později a dnes je rovněž volně přístupný. Vodáci mohou přistát na louce pod hradem, cyklisty a pěší k němu dovede červená značka z Liblína; cestou navíc půjdete přes pěknou vyhlídku na Havlově skále.

Romantická zřícenina hradu Krašov je obestřená krvavou pověstí o sporu dvou znepřátelených rodin, pánů z Krašova a pánů z Libštejna, když se hádali o statek na hranici svých panství. Krašov vydržel z dosud navštívených sídel nejdéle, dokonce byl přestavěn na barokní letní rezidenci mnichů plaského kláštera, ovšem po jeho zrušení rychle zchátral. Vodáci snadno „zakotví“ pod hradem, ostatní výletníci mohou využít modrou značku z obce Bohy.
 

Na Týřov nebo na Křivoklát?

Po několika dalších oblých zátočinách se na ostrohu nad Berounkou vynoří zříceniny hradu Týřova. Patřil mezi nejstarší české hrady, první zmínka o něm pochází již z roku 1249 a jeho devět okrouhlých věží vzbuzovalo úctu tehdy, v čase jeho největší slávy a návštěvníky určitě zaujme i nyní, když z hradních zdí a kdysi pyšných věží zbyly jen rozvaliny. Hrad patří k oblíbeným výletním místům, je volně přístupný a vede k němu žlutá turistická značka ze Skryjí. Týřov leží v zeleném moři chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, podobně jako další hrad, který nepochybně znáte: své jméno získal podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

křivoklátDnešní podobu Křivoklátu dali Fürstenberkové, kteří hrad drželi až do roku 1929. Prohlédnete si tu nádhernou hradní kapli, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovnu, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárnu, proslulé vězení a mučírny s mučicími nástroji i velkou věž s loveckými sbírkami. Pokud se po relaxu na minimálně osídleném horním toku odhodláte k plavbě do Berouna (kousek za ním můžete během teplého počasí přespat na tábořišti v lomu Alkazar) a dál, třeba až k místu, kde Berounka ústí do Vltavy, můžete připočítat a navštívit ještě zámek Nižbor, zříceninu hradu Tetín, hrad Karlštejn a Kazín, pozůstatky středověké tvrze nad Černošicemi, kam legendy umístily sídlo kněžny Libuše.
 

Víte, že...?

  • Berounka vzniká soutokem čtyř řek, Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy.
  • Lehká a bezpečná řeka je ideální pro vodácké rodiny, seniory i juniory. Na splutí z Plzně do Prahy je potřeba zhruba pět dnů.
  • Většinou nemá problémy s vodou, ovšem čeká vás časté přenášení lodí přes jezy a přetahování přes mělčiny pod nimi; kvůli nim se řece občas hanlivě říká Spojené rybníky Berounské.
  • Řeka má množství přívozů, funguje například přívoz Nadryby, Darová, Branov (přívoz Oty Pavla) nebo Kazín – Mokropsy (dlouhodobě mimo provoz).
  • Původní název řeky byl Mže (je jednou z řek, z níž Berounka vzniká). Název Berounka je doložen od 17. století, kdy byl úsek řeky na berounském panství nazýván tehdy obvyklým způsobem jako "řeka berounských". K rozšíření pojmenování Berounka přispěla známá Müllerova mapa z roku 1720. Název byl až v 60. letech 20. století úředně zakotven ve vodohospodářské dokumentaci i místopisném názvosloví pro řeku začínající již soutokem Mže a Radbuzy.
Vodácká naučná stezka Berounka Letní sporty

Vodácká naučná stezka Berounka

Trasu naučné stezky Berounka tvoří řeka Berounka a je primárně určena vodákům. Začíná na západní hranici CHKO Křivoklátsko a končí na východní hranici CHKO Český kras.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla Příroda

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Přírodní park Berounka Příroda

Přírodní park Berounka

Přírodní park Berounka zahrnuje části území okresů Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany, plzeňská část zasahuje až po les Na kozí boudě se skalnatými svahy nad řekou. Cílem ochrany je snaha zachovat ekologicky stabilní harmonické přírodní prostředí a charakteristickou malebnou krajinu.

Lesnický park Křivoklátsko Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou Příroda

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Památník Joachima Barranda Kultura

Památník Joachima Barranda

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov Kultura

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Ať podniknete cestu "tak krásným a milovaným" krajem života a povídek Oty Pavla po vlastní ose, nebo se necháte vést Křivoklátskem turistickým průvodcem, rozhodně se neopomeňte zastavit v pamětní síni Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem.

Přívoz Darová přes řeku Berounku Zážitky

Přívoz Darová přes řeku Berounku

Přívoz je jedinou možností, jak se z oblasti Radnicka nejkratším způsobem dostat do Nynic, do Třemošné nebo plzeňských oblastí, jako jsou Košutka a Lochotín. Přepravují se zde lidé, osobní i nákladní automobily, motocykly i kola. Maximální nosnost prámu je 8 tun.

Zřícenina hradu Týřov Památky

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů Památky

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna Kultura

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Zřícenina hradu Věžka v Druztové u Plzně Památky

Zřícenina hradu Věžka v Druztové u Plzně

Romantická zřícenina hradu na vyvýšenině nad Berounkou.

Vyhlídka Havlova skála na Berounce Příroda

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Havlova skála se nachází poblíž obce Horní Liblín v přírodním parku Horní Berounka. Jedná se o přibližně 30 metrů vysoký skalní ostroh s krásným výhledem na meandr řeky Berounky. Je odsud vidět městečko Liblín, hrad Libštejn s nedalekým mlýnem a vodácký kemp Kobylka.

Hrad Libštejn – osamělý hrádek Památky

Hrad Libštejn – osamělý hrádek

Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Hrad patří k vrcholům šlechtické hradní architektury doby Karla IV.

Hrad Krašov – malebný výhled na řeku Berounku Památky

Hrad Krašov – malebný výhled na řeku Berounku

Malebná zřícenina hradu Krašova stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky jihovýchodně od Kralovic na Plzeňsku. Krašov je jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás.

Tetínské vyhlídky Příroda

Tetínské vyhlídky

Krátký turistický okruh, který představuje nejvýznamnější památky obce Tetín. Celá trasa měří cca 1 km a tvoří ji 5 zastavení.

Jeskyně Turské maštale v Českém krasu Příroda

Jeskyně Turské maštale v Českém krasu

Jeskyně se nacházejí na skalním ostrohu Tetínských skal mezi řekou Berounkou a lomem č. 152 Pod hradem, který jeskyně také z podstatné části také zničil. Jeskyně byly známy hlavně v dřívějších dobách, kdy se o ně zejména po archeologické stránce zajímali mnozí badatelé.

Přívoz Nadryby na Berounce – poslední přívoz na ruční pohon Zážitky

Přívoz Nadryby na Berounce – poslední přívoz na ruční pohon

Přívoz Nadryby umožňuje překročit řeku Berounku na severním Plzeňsku. Ojedinělý ruční přívoz je zde od dob Marie Terezie a původně sloužil pro přepravu černé břidlice. Dnes jej využívají turisté jako atrakci a místní si díky němu zkracují cestu.

Další aktuality

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Zpříjemněte si babí léto sobotním výletem za zábavou, poznáním, delikátními chutěmi a lákavými vůněmi. V malebném pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy se 21. září 2024 od 10 do 17 hodin koná tradiční Klobáskofest. Zváni jsou všichni milovníci dobrého piva, jídla a tradičních řemesel.
18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj