ÚvodAktualitySezóna hradů a zámků v Plzeňském kraj: novinky z Červeného Poříčí, Švihova či Šumavského Trojhradí
Památky

Sezóna hradů a zámků v Plzeňském kraj: novinky z Červeného Poříčí, Švihova či Šumavského Trojhradí

  • 8. dubna 2025
Návštěvníky hradů a zámků v Plzeňském kraji otevírají na jaře své brány návštěvníkům a představují novinky a zajímavosti ve svých expozicích. Necháte se zlákat k prohlídce vodního hradu Švihov, zámku Manětín, Horšovského Týna anebo zámku Kozel? Červené Poříčí vás překvapí zrestaurovanou oranžerí a i letos pokračuje projekt šumavského Trojhradí hradů Rabí, Kašperk a Velhartice.

Obnovená oranžerie zámku Červené Poříčí

zámek červené poříčíChloubou zámku Červené Poříčí se od sezóny 2025 stává obnovená vzácná barokní zámecká oranžerie. Dlouhou dobu však stav památky ale neodpovídal jejímu významu: oranžerie byla ve značně zchátralém stavu – Lesy České republiky, které v areálu dříve sídlily, ji využívaly jako kůlnu. Dnes díky dlouhé rekonstrukci, která začala v roce 2022 a trvala do konce roku 2024, opět vypadá jako v době svého vzniku, tedy v 18. století a může sloužit původnímu účelu, tedy k zimování a pěstování citrusů a dalších exotických rostlin. Ovšem i do barokní budovy nakonec dorazil pokrok: vytápěcí kanálky, které se vyhřívaly z pece ve vedle stojícím domku se zachránit nepodařilo. Nahradilo je tak podlahové elektrické topení. Oranžerie patřily ve své době ke standardu bohatších šlechtických sídel. Běžně se v ní pěstovaly ananasy a fíky pro šlechtickou tabuli. V areálu zámku jich bylo víc – v jedné z nich se například uchovávaly citrusové stromky, které byly jinak od jara do podzimu vystavené podél parkových cest. Dochovala se však jen tato jediná. A nyní v ní už zase rostou fíky!
 

Hrad Švihov chystá novou Popelku

popelkaHledáte tip na zajímavý výlet? Naplánujte si návštěvu impozantního vodního hradu Švihova! Švihovský hrad pomalu je otevřen od dubna do října a ve dnech státních svátků Otevřeno bude mít i přes Velikonce. Pro návštěvníky nachystal dvě prohlídkové trasy: Hrad – Život na šlechtickém sídle a Kuchyně – Zázemí šlechtického sídla. V průběhu roku k nim přibudou další dvě. Hradní trasy se rozšíří o okruh Věž, který bude v nabídce od června 2025. Bude se jednat o volnou prohlídku bez průvodce. Oblíbená výstava Popelka byla v minulém roce zavřená, letos bude všem milovníkům klasických pohádek přístupná od 31. května až do 26. října 2025, a to s rozšířenou expozicí o další patro! Filmu Tři oříšky pro Popelkuje zasvěcena Bílá bašta. Prohlédnout si budete moci například původní scénář k filmu, fotografie z natáčení nebo ukázky z filmu a několik filmových scén. Nakonec nezapomeňte a vyzkoušejte Popelčin střevíček. Děti si během prohlídky mohou vyplnit jednoduchou tajenku a odpovídat na hádanky rozmístěné v expozici.
 

Šumavské Trojhradí: Rabí, Kašperk a Velhartice

velharticeA máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit výlet na Šumavu a do kraje Pošumaví. Právě zde se nachází pomyslné království Šumavského Trojhradí – volné sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. Geograficky tyto tři hrady tvoří trojúhelník, ve kterém se jako tři strážní body nachází. Ve středu tohoto trojúhelníku leží město Sušice, jedno z několika vstupních míst do střední Šumavy. Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách s nadmořskou výškou 886 metrů, Rabí je naše nejrozsáhlejší hradní zřícenina a Velhartice jsou považovány za nejromantičtější hrad se zámkem na Šumavě. Dějiny každého z hradů trojhradí doprovázejí silné a dramatické příběhy. Hrad Kašperk, založený Karlem IV., je spojen s mnoha tajemnými a strašidelnými příběhy. Hrad Velhartice, významné šlechtické sídlo, dokonce tajně uchovával korunovační klenoty. Hrad Rabí se proslavil dramatickými obléháními, při jednom z nichž slavný vojevůdce Jan Žižka přišel o své druhé oko. Hrady Velhartice, Rabí a Kašperk společně každoročně pořádají jarní a podzimní Dny Šumavského trojhradí. Tyto víkendy spojuje jedno společné téma, které je však na každém hradě zpracováno originálním způsobem. Letos se budou konat na začátku léta 14. června a začátkem podzimu 27. září 2025.


Klasicistní divadlo na zámku Kozel

zámek KozelZámek Kozel si jako venkovské sídlo nechal u Šťáhlav na Plzeňsku postavit v letech 1784–89 Jan Vojtěch Černín z Chudenic. Prostá čtyřkřídlá stavba v klasicistním slohu se zachovala dodnes bez výrazných stavebních úprav. Novým majitelem se roku 1816 stal Kristián z Valdštejna. V roce 1830 došlo na popud hraběte k přeměně bývalé stáje, umístěné v severním vstupním křídle zámku, na malé divadélko s výtvarnými prvky pozdního klasicismu, které se dochovalo v téměř kompletním stavu až do dnešních dob. Je zde vše, co má v divadle být: jeviště i s nápovědní budkou a 5 metrů dlouhé hlediště. Scéna byla vybavena kulisami a scénami, které mimo jiné představovaly lesní krajinu se zříceninou hradu Radyně nebo modrý pokoj. Divadlo si můžete prohlédnout v rámci základní prohlídkové trasy Zámek.
 

Zámecké kouzlo v Manětíně s portréty služebnictva

ManětínStátní zámek Manětín je spolu s kouzelnou zahradou a parkem opravdovou perlou západočeského baroka. Dnešní podobu zámku vtiskli Lažanští, kteří zde žili více jak 300 let. Přijeďte si užít kouzlo historie v zámeckých komnatách. V Manětíně se nabízí příjemný prohlídkový okruh odhalující nejednu zajímavost z dějin manětínského panství. K vidění jsou zámecké komnaty včetně krásně vymalované vstupní haly a hlavního sálu i unikátní sbírka portrétů služebnictva, která z Manětína činí skutečnou raritu. Vyprávění návštěvníky vtáhne zejména do dob zámku za života hraběcí rodiny Lažanských z Bukové a nejproslulejší tamní hraběnky Marie Gabriely.


Expozice zrekonstruované Windischgrätzovy jízdárny

Jízdárna SvětceV roce 2024 po mnoha letech konečně skončila náročná rekonstrukce Windischgrätzovy jízdárny u Tachova a návštěvníkům se prostory otevřely k jedinečným prohlídkám. Jízdárnu nechal v letech 1858–61 postavit kníže Alfréd I. Windischgrätz. Po vídeňské jízdárně je druhou největší v Evropě. Během pravidelných prohlídek jsou k vidění veškeré prostory – všechna podlaží včetně haly sportovní jízdárny, střecha a sklepy, zázemí pro koně i návštěvníky, knížecí a další lóže. Již delší dobu jsou přístupné: kovárna, podkovárna, byt kováře, expozice železářství, kočárová chodba a všechny čtyři obytné místnosti pro šlechtu a návštěvy. Prohlídkový okruh Jízdárna si prohlédnete s průvodcem, zatímco trasa Bylinkářství a Český les je přístupná bez průvodce. Komentované prohlídky začínají v 10:00, 11:30, 13:00 a 14:30 hodin ve dnech dle otevíérací doby – v dubnu, květnu a říjnu od středy do neděle, v červnu a září denně mimo pondělí. Od července do srpna je otevřeno denně. V zimních měsících má jízdárna otevřeno od čtvrtka nebo pátku do neděle.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova Památky

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů Památky

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů Památky

Zámek Tachov – nové expozice rodu Windischgrätzů

Zámek v Tachově prošel rozsáhlou rekonstrukcí. K vidění je sloupový vestibul s jednoramenným schodištěm a nahlédnout lze do prostoru bývalé hradní věže. Od roku 2014 je zde nově otevřena prohlídková trasa s exponáty, která připomene rod Windischgrätzů.

Zámek Chanovice – Muzeum Lidových řemesel v Chanovicích Památky

Zámek Chanovice – Muzeum Lidových řemesel v Chanovicích

Návštěva obce Chanovice nabízí turistům řadu zajímavých možností: návštěvu skanzenu, expozic v zámeckém areálu nebo výhled z rozhledny na Chlumu. Okolí také protíná naučná stezka Chanovice – Příroda a lesy Pošumaví.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských Památky

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka Památky

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského Památky

Starý Czerninský zámek v Chudenicích a muzeum Josefa Dobrovského

V tichém koutu Pošumaví, obklopeno nevšedními přírodními krásami, leží městečko Chudenice – východisko Chodska a Klatovska, brána Šumavy. Není tu hluk průmyslových závodů ani kouř továrních komínů. Čistý lesní vzduch posiluje plíce a hluboký klid léčí unavené nervy.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou Památky

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Barokní zámek Týnec u Klatov Památky

Barokní zámek Týnec u Klatov

Zámek Týnec u Klatov je vrcholně barokní stavba, patří k nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby. Od roku 2000 je majitelem zámku pan Jan Pelánek, sběratel umění, který zámek postupně rekonstruuje. Poprvé se otevřel na Velikonoce 2024.

Hrad a zámek Horšovský Týn Památky

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií Památky

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem Kultura

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku Památky

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem Památky

Hrad Velhartice – i s hradním pivovarem

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Od roku 2012 je otevřený také hradní pivovar.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů Památky

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Další aktuality

Velikonoce v Plzni budou plné dobrot i tradičních řemesel

Od 9. do 20. dubna nasají návštěvníci Plzně jarní atmosféru na velikonočních trzích na náměstí Republiky. V Plzni je toho mnohem více, kde můžete přičichnout k Velikonocím. Podívejte se s portálem s Kudy z nudy, co je pro vás přichystáno v městě piva.
8. duben 2025 10:27
Kultura, Plzeňský kraj

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
6. duben 2025 2:23
Památky, Plzeňský kraj

10 tipů na výlet do Českého lesa

Český les, chráněnou krajinnou oblast v Plzeňském kraji, ocení především milovníci panenské přírody. CHKO Český les vyhlášená v 1. srpna 2005 má rozlohu 466 km², která je z 80 % pokryta lesem. Krajina s desítkami zaniklých obcí má tajemnou atmosféru i pohnutou historii. Lesnatou krajinu doplňuje pestrá mozaika pastvin, luk i dálkových tras. Můžete se tu také projít po části významné středověké obchodní cesty. Nejcennější části Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace.
30. březen 2025 16:42
Příroda, Plzeňský kraj

Plzeňská Techmania otevírá novou expozici Udržitelný svět

V sobotu 22. března 2025 se v Techmanii otevírá zcela nová expozice, zaměřující se na dosavadní vývoj našeho světa. Stálá výstava vám ukáže, jak svým chováním přetváříme okolní prostředí. Při jejím prozkoumávání zapojíte také všechny smysly – budete moci vidět, slyšet, dotýkat se i cítit, jakým způsobem je naše planeta formována a dokonce svými činy ovlivníte její další vývoj. Nová expozice vás seznámí s životopisem naší planety a dá vám možnost interaktivně prozkoumat, jakou roli v její historii sehrává člověk.
22. březen 2025 6:00
Kultura, Plzeňský kraj

Pěší turistika v Plzeňském kraji: inspirace pro výlety a procházky Šumavou i Českým lesem

Patříte mezi milovníky přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme několik tipů na méně známé turistické trasy na Šumavě i v Českém lese: projděte si Vintířovu stezku, poznejte tři větve Zlaté stezky a vydat se můžete i do zaniklé obce Lučina. Trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy, Pošumaví i do chráněnné krajinné oblasti Český les.
18. březen 2025 8:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Jubilejní desátý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek a sobotu 21. a 22. března 2025, vždy od 19:00 hodin do půlnoci. Těšit se můžete na díla tvůrců od nás i z Francie, Japonska, Thajska, Belgie, Německa a Slovenska. Letošním hlavním tématem festivalu, který je součástí oslav deseti let od titulu Evropské hlavní město kultury, se staly Kontrasty aneb dialog technologie a historie. Instalace budou k vidění do půlnoci na trase od technologického centra TechTower přes Depo2015 na náměstí Republiky v centru Plzně.
18. březen 2025 6:00
Zážitky, Plzeňský kraj

V sobotu se v Plzni otevřou farmářské trhy

Plzeňské farmářské trhy jsou místem, kde můžete již několik let nakoupit či ochutnat potraviny od místních farmářů a regionálních výrobců. Letos se budou poprvé konat 15. března 2025 a od té doby každou sobotu dopoledne až do konce sezony.
14. březen 2025 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výročí narození Alberta Einsteina: oslavte svůj Mezinárodní den matematiky a Den π (pí)

Pí neboli π je matematická konstanta, nazývaná též Ludolfovo číslo. Bez ní by lidstvo nedokázalo roztočit kola automobilů ani vyprojektovat oblouk mostu. Pí se slaví společně s Mezinárodním dnem matematiky každoročně 14. března.
14. březen 2025 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj