První betlém na českém území byl postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze.
Stavění betlémů v kostelech bylo zakázáno reformami Marie Terezie a Josefa II. v roce 1786, aby se tento zvyk přenesl do domácího prostředí.
K základním figurkám patří Ježíšek v jeslích, Marie, Josef, vol, pastýři se stády a tři mudrci. Materiály zahrnovaly dřevo, papír, sklo a další hmoty.
Největší rozkvět betlémářství nastal v 19. století a na počátku 20. století, kdy každá rodina si do betlému přidávala postavy z jejich okolí a využívala rozmanité materiály. Dnes jsou betlémy také umělecké a kulturní památky a vystavují se v muzeích a galeriích pro širší veřejnost.
Světoznámou sošku Pražského Ježíška najdete v kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského v Praze.
Na výstavě 'Mechanický betlém Horní Lideč' si návštěvníci mohou prohlédnout ručně vyřezávaný betlém, který přibližuje historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí, včetně 230 figur a více než 100 vyřezávaných staveb.
Žďárský betlém na Zelené hoře si můžete prohlédnout od 26. 12. do 31. 12. 2024, vždy od 11 do 16 hodin.
Na vánoční výstavě v Muzeu Českého krasu můžete vidět betlémy vytvořené z keramiky, šustí, vizovického těsta a dalších přírodních materiálů.
Velký svitavský mechanický betlém se nachází ve Svitavách a je zajímavý svou rozvinutou historií, rozsahem a je na seznamu kulturních památek ČR od roku 2015.
Betlém z opravdového másla je možné spatřit v Malém máslovickém muzeu másla od 1. prosince 2024 do 26. ledna 2025.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.