ÚvodAktualityKalendář 2024: Tradice dřevařství, slavnosti a festivaly dřeva, lesů a dřevorubců
Příroda

Kalendář 2024: Tradice dřevařství, slavnosti a festivaly dřeva, lesů a dřevorubců

Poslechněte si audio verzi článku
Zajímáte se o přírodu, les a stará řemesla? Pak jsou právě pro vás určené akce, které voní čerstvým dřevem. Objevíte umění vorařství i splavování dřeva, projdete si lesy s lesníkem. Pozveme vás na Slavnosti dřeva i akce, kde předvádí své umění nejrůznější řemeslníci, kteří se dřevem pracují, od dřevorubců přes řezbáře až po mistry starých řemesel.

Květen: Den otevřených lesů i záhájení sezóny na Schwarzenberském kanále

Několika zajímavými akcemi začneme hned v sobotu 11. května. Den plný přírody a dobrodružství čeká na návštěvníky v Brně na Špilberku. Program Lesem s myslivcem bude nejen zábavním dnem k interaktivní výstavě Lesem. Na místě budou sokolníci s dravci, myslivečtí trubači, k vyzkoušení bude lukostřelba i napodobování hlasů zvěře. Na druhém konci republiky, u Nové Pece, nastane v sobotu 11. 5. zahájení plavební sezóny na Schwarzenberském kanále. Kromě ukázky plavení dříví oživí akci i folklórní hudba a tanec. 

O týden později, v sobotu 18. 5., proběhne na mnoha místech republiky Den otevřených lesů 2024. Hlavním cílem události, kterou pořádá Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR a jeho členové, je zviditelnění vlastníků lesů a jejich přístupu k péči o les. Den otevřených lesů proběhne na téměř 40 místech napříč Českou republikou a přinese různorodý program, od komentovaných procházek s lesníkem až po větší akce.

Konec května, 24. – 25. 5. patří řezbářskému sympoziu v Pekle Čertovina u Hlinska. Přijďte se podívat v pátek jak řezbářům roste pod rukama umělecké dílo. V sobotu od 15 do 16 hodin je pak na programu Speed carving. Co zvládne šikovný řezbář vyřezat ze špalku dřeva za pouhou hodinu? Od 16 hodin máte možnost zúčastnit se dražby soch.


Červen: Měsíc řezbářských sympozií

V týdnu 3. – 8. 6. bude řezbářskému sympoziu patřit lázeňský park v Luhačovicích. Můžete se přijít podívat na ukázku práce řezbářských mistrů. Vernisáž soch na kterých budou řezbáři během týdne pracovat, se uskuteční v sobotu 8. 6. Řezbářské sympozium na Dlaskově statku si můžete užít 13. – 15. 6. Dlaskův statek u Turnova je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Pro řezbářské umění má nezaměnitelnou atmosféru a Muzeum Českého ráje, pod které statek spadá, tak návštevníkům přiblíží živé řemeslo s dávnou tradicí. Sledujte řezbáře přímo při práci, jak mistrně používají pily, dláta, vrtačky a kladívka. Posledním setkáním řezbářů je Krušnohorské sochařské sympozium – Paměť krajiny v termínu 21. – 27. 6. a v krásném prostředí zámeckého parku v Klášterci nad Ohří. Sledovat opět můžete práci sochařů v přímém přenosu a o víkendu si užít další doprovodný program.

Kdo nestihl květnové plavení dřeva na Schwarzenberském kanále, má možnost zažít v sobotu 8. 6. plavení dříví na Želnavském smykuŽelnavský smyk je odbočkou Schwarzenberského plavebního kanálu a je dlouhý 3,8 km. Technická památka na které se neplavilo dřevo přes šedesát let prošla rekonstrukcí a od roku 2022 se zde plaví opět po celé její délce, od začátku až k Nové Peci, kde začíná vodní nádrž Lipno.

Úplně jinou "dřevařskou" akcí je adrenalinová dřevorubecká soutěž Stihl Timbersports. O víkendu 14. – 15. 6. se ve Skelné huti Ralsko utkají dřevorubci v kvalifikačních závodech Czech Cup a Czech Masters.
 

Červenec: Horňácké slavnosti, selské Holašovice a Veselokopecký jarmark

V červenci se konají tři krásné akce, na kterých si užijete stará řemesla, trhy, lidové zvyky, tance i muziku. Všechny tři mají termín kolem třetího červencového víkendu, tak vybírejte, která je vám nejblíž a nejmilejší. Od 18. do 21. července ožije Velká nad Veličkou tradičními Horňáckými slavnostmi. Tisíce návštěvníků se každý rok sjíždí na bohatý folklórní program, regionální dobroty i řemeslné trhy

Na jihu Čech, v Holašovicích, ve vesnické památkové rezervaci zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, se od 19. do 21. července konají  Selské slavnosti. Na jarmarku tradičních řemesel svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři či hrnčíři. Chybět nebude lidová zábava, děti se svezou na dřevěném, ručně poháněném kolotoči.

Poslední akcí je Veselokopecký jarmark o víkendu 20. – 21. července. Pozvání na jarmark přijalo několik desítek  pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice České republiky nebo Nositel tradice Pardubického kraje. Vznik krásných výrobků tak můžete sledovat v prostředí malebného skanzenu na Veselém kopci, který vás svou atmosférou přenese do minulosti. Vyzkoušet si můžete i svou zručnost ve výtvarných dílnách. Vše bude i k zakoupení a určitě i něco k ochutnání.
 

Srpen: Dny řemesel v Rožnově pod Radhoštěm a Volarské slavnosti dřeva

Dny řemesel rožnovPrvní srpnový víkend bude patřit starým řemeslům ve Valašskému muzeu. Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm oživí 3. a 4. 8. Dřevěné městečko. Zaměstnanci skanzenu a další řemeslníci budou předvádět staré profese při zpracování a opracovávání dřeva, stavebních a výrobních materiálů – výroba štípaných plotů, dřevěných žebříků, loukoťového kola, násad do různého nářadí, dřevěných sudů, oken a dveří, práce kamenické, košíkářské, klempířské, bednářské, ruční výroba cihel a další.

Velkým svátkem všech milovníků dřeva jsou Volarské slavnosti. Dva dny naplněné vůní dřeva, historickými řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím přinese víkend 17. až 18. srpna. Každoročně se zde pokouší dosáhnout světového rekordu v počtu účastníků pochodu v dřevákách a populární je také soutěž o putovní dřevák. Účastníkům z blízkých i dalekých krajů Volary touto akcí připomínají dávnou historii města a tou je práce se dřevem.

Zručnost řezbářů můžete v srpnu obdivovat na dvou řezbářských sympoziích, 12. – 17. 8. na Dačické řežbě, kde budou řezbáři tvořit na volné téma, bude zde i kovářská dílna, keramická tvorba, řezbářská show a večer živé koncerty. Ve dnech 13. – 16. srpna ožije uměleckými díly řezbářského sympozia v Ratibořicích restaurace a penzion Viktorka blízko Babiččina údolí.


Září: Vorařský den na zámku Ohrada a Festival dřeva v Ostravě

V sobotu 7. září zve Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou na Vorařský den. Připomeňte si staré plavecké řemeslo i životy lidí, kteří se voroplavbě věnovali.

V sobotu 14. září se koná v Bělském lese v Ostravě největší lesnická akce v Moravskoslezském kraji, Festival dřeva – Den v leseFestival dřeva přivádí širokou veřejnost a zejména nejmladší generaci k zájmu o les a přírodu jako součást prostředí ve kterém žijí. Ukazuje dřevo ve všech jeho podobách. Formou ukázek i zábavných aktivit předává informace o ekologii, přírodě, přírodních materiálech a využití přírodních zdrojů v životě člověka.
 

Říjen: Vůně lesa na zámku Ohrada

Kalendář akcí s tematikou dřeva, lesa a starých řemesel zakončí v sobotu 5. října Lesnický den na loveckém zámku Ohrada. Program nabídne ukázku lesní pedagogiky, prohlídku expozice muzea včetně zážitkové interaktivní expozice s virtuálními efekty Les pramenů – příběhy lesů. Představí se také různé lesnické organizace a školy a těšte se na den plný naučného programu i zábavy pro celou rodinu. Chybět nebudou ani tradiční dřevorubecké soutěže a výstava historických motorových pil.
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Toužíte prožít alespoň pár dní volna opravdu daleko od civilizace? V místě, které se vším liší od obvyklých rekreačních center? Kam nevedou asfaltky, ale třeba jen polní cesty, kde uslyšíte zpívat ptáky a kde i navigace bude váhat? Pak jste na správné adrese: nabízíme vám mozaiku krásných ubytování na samotách a v místech na konci světa. A bude záležet skutečně jen na vás, zda svůj nápad dovedete k dokonalosti a místo si užijete o samotě. Protože prodloužený víkend nebo dovolená bez lidí, telefonu, internetu, televize, sociálních sítí a signálu, to je teprve ten opravdový luxus!

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

Jaký by byl náš život, výlety, prázdniny a dovolené bez lesů? Nuda. Díky lesům máme krásnou krajinu a na Kudy z nudy tisíce fantastických fotografií, lesy nám navíc nabízejí spousty skvělých zážitků. Seznamte se s některými z nich – a také se Státním podnikem Lesy České republiky.

Lesnický den na loveckém zámku Ohrada

5. 10.
Lesnický den na loveckém zámku Ohrada

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada zve na oblíbenou slavnost známou pod názvem Lesnický den.

Vorařský den na loveckém zámku Ohrada

7. 9.
Vorařský den na loveckém zámku Ohrada

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Zveme vás na tradiční Vorařský den na zámku Ohrada, kde oslavíme plavecké řemeslo.

Dřevorubecká soutěž Stihl Timbersports

14. 9.
Dřevorubecká soutěž Stihl Timbersports

Pro sezónu 2024 počítejte s pořádnou dávku adrenalinu na dřevorubeckých závodech Stihl Timbersports Czech Series.

Řezbářské sympozium v Ratibořicích

13. 8.16. 8.
Řezbářské sympozium v Ratibořicích

Česká Skalice pořádá již 3. ročník řezbářského sympozia, tentokrát v Ratibořicích u restaurace a penzionu Viktorka.

Festival dřeva v Ostravě – Den v lese

14. 9.
Festival dřeva v Ostravě – Den v lese

Festival dřeva – Den v lese, největší lesnická akce v Moravskoslezském kraji, se letos uskuteční 14. září v Bělském lese v Ostravě.

Volarské slavnosti dřeva 2024

17. 8.18. 8.
Volarské slavnosti dřeva 2024

Velkolepá kulturní akce s lidovým trhem i pochod v dřevákách, to je Slavnost dřeva ve Volarech. Letos 17. – 18. 8. 2024. Čekají vás dva dny naplněné vůní dřeva, historickými řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím.

Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

3. 8.4. 8.
Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm

33. ročník, program věnovaný zpracování dřeva s ukázkami práce tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, dráteníků, sklenářů, hrnčířů a dalších řemeslníků. Setkání kovářů z České republiky.

Hravé procházky, ekoparky a ekocentra: 20 ekologických výletů pro děti

Hravé procházky, ekoparky a ekocentra: 20 ekologických výletů pro děti

Ekologie nemusí být nuda: víme o hezkých koutech přírody, kde můžete strávit příjemný čas, objevovat, odpočívat a ještě se dozvědět leccos zajímavého. Dětem ukážete zachráněná a handicapovaná zvířata, projdete se po hravých stezkách a uvidíte, jak nápaditě se dají využít voda, slunce, země a vzduch. Vydejte se s námi do ekoparků, ekologických center, do záchranných stanic nebo do domů přírody.

Lesoparky, zážitkové areály a dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Lesoparky, zážitkové areály a dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.

Skryté v lese – tipy, kam se vydat na zajímavé zříceniny

Skryté v lese – tipy, kam se vydat na zajímavé zříceniny

Jarní procházka v lese může mít i svůj zajímavý cíl. V našich tipech objevíte zříceniny hradů, zámků, klášterů nebo poslední zbytky opuštěných osad, které jsou ukryty hluboko v lese či na pozapomenutých místech, kde doslova „lišky dávají dobrou noc“. Udělejte si výlet do míst, která vám možná byla utajena, ale kde na vás zapůsobí zvláštní atmosféra dávno opuštěných staveb.

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Dřevěné stavby jsou i v dnešní ultra-technické době stále "in". Mnoho jich vzniká pro soukromé bydlení, výjimkou nejsou ani kancelářské budovy s dřevěnými prvky. Tradiční materiál, jakým dřevo je, se používá ale i na stavby rozhleden či v zábavních parcích. A kde najdete nejzajímavější, nejhezčí a jedinečné stavby z českého dřeva? To vám poradí portál Kudy z nudy.

Dačická řežba

12. 8.17. 8.
Dačická řežba

Denně se můžete podívat na zručné mistry řezbáře při práci a večer strávit poslechem některé z kapel.

Selské slavnosti Holašovice 2024

19. 7.21. 7.
Selské slavnosti Holašovice 2024

Selské slavnosti Holašovice letos slaví jubilejní 25. ročník. Uskuteční v termínu 19. – 21. července.

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2024

18. 7.21. 7.
Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2024

Každoročně v červenci se do Velké nad Veličkou sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří si během desítek uměleckých vystoupení připomínají atmosféru dob dávno minulých a zároveň si pochutnávají na regionálních pochutinách či zkoušejí vlastní zručnost během tradičního Horňáckého jarmarku.

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Vypravte se s Kudy z nudy na výlety za krásami dřeva a uměním řezbářských mistrů. Tradice výroby dřevěných předmětů je dlouhá tisíce let a má celou řadu podob. Dřevo je ekologické a příjemné na pohled, a díky svým přirozeným vlastnostem a udržitelnosti má i v dnešním světě spoustu možností využití. Vydejte se je objevovat společně s námi!

Veselokopecký jarmark

20. 7.21. 7.
Veselokopecký jarmark

V sobotu 20. a v neděli 21. července se od 9.00 do 17.00 hodin uskuteční na Veselém Kopci tradiční Veselokopecký jarmark.

Venkovní expozice dřevařství v Modravě Kultura

Venkovní expozice dřevařství v Modravě

Obec Modrava pro připomenutí dřevařského řemesla vybudovala roku 2021 nejen kopii dřevorubecké chýše, ale dává možnost vidět na vlastní oči milíř na výrobu dřevěného uhlí a saně na svážení dříví.

Muzeum dřevařství Dlouhá Ves na Šumavě Kultura

Muzeum dřevařství Dlouhá Ves na Šumavě

Muzeum Dřevařství v Dlouhé Vsi na Šumavě je tematicky zaměřeno na těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití. Tyto činnosti byly pro oblast Centrální Šumavy, Blanského lesa a Horního Pootaví hlavním předmětem činnosti a zdrojem obživy místních obyvatel.

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé Památky

Obec Bílý Potok v Jizerských horách – poznejte tradice obce na horním toku Smědé

Obec Bílý potok se nachází ve Frýdlantském výběžku, nedaleko města Hejnice. Bílý Potok je první frýdlantskou osadou na horním toku Smědé a jednou z nejvýše položených v této části Jizerských hor.

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Tajemná a rozlehlá Šumava nikdy nezklame: najdete tu nádherná přírodní zákoutí, historická města, řadu hradů a hradních zřícenin i místa, kde se budete dobře bavit. Nepřijdete ani o bližší seznámení s národním parkem a jeho zvířecími obyvateli: vyzkoušejte návštěvnická centra, unikátní jelení safari nebo se zajděte podívat na šumavské vlky.

Výlety za památnými stromy: poznejte naše nejvzácnější modříny

Výlety za památnými stromy: poznejte naše nejvzácnější modříny

Modřín opadavý (někdy nazýván také evropský) je u nás poněkud opomíjenou dřevinou. Na rozdíl od jiných stromů si jej nelze splést – jako jediný jehličnan u nás se na podzim zbarvuje dožluta a na zimu shazuje své jehlice. V současné době zastupuje v našich lesích necelá čtyři procenta druhové skladby. Na některých místech roste odpradávna jako původní evropská dřevina, jinde byl vysazen uměle. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější modříny, které u nás rostou.

Hradecké městské lesy Příroda

Hradecké městské lesy

Hradecké lesy se rozkládají jihovýchodně od města. Lesy jsou vyhledávaným odpočinkovým místem nejen pro Hradečáky. Nenáročný, mírně zvlněný terén je ideální na procházky, cyklovýlety a v zimě i pro běžkování. Nachází se zde několik vyasfaltovaných cest, které jsou v letních měsících plné bruslařů.

Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu Památky

Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Želnavský, často nazývaný také jako Hefenkriegský smyk, je 3,8 km dlouhé historické vodní dílo vybudované po zřízení překladiště v Želnavě v roce 1887, které jej spojovalo s plavebním kanálem v místě dnešní křižovatky Klápa na hranici národního parku. Do jara 2021 prochází obnovou.

Další aktuality

Včelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity

Využijte letní dny k výletům za drobnými nenápadnými pomocníky, o kterých často ani nevíme. S portálem Kudy z nudy se podíváte do lesů plných mravenišť, do skutečných i hodně zvětšených úlů, kde se můžete vžít do role pilných včelek, do včelařských muzeí a jednoho úžasného včelína.
20. červenec 2024 9:00
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
20. červenec 2024 8:40
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
18. červenec 2024 16:00
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
16. červenec 2024 12:00
Příroda

Oslavte Mezinárodní den Měsíce: tipy, kde pozorovat měsíc

Každý rok se okolo 20. července na celém světě slaví Mezinárodní den Měsíce. Mnohé hvězdárny čekají na příhodný okamžik, aby mohly návštěvníkům zprostředkovat pohled na Měsíc hvězdářským dalekohledem, na dalším místech se pak konají nejrůznější přednášky a jiné vědecké a vzdělávací akce. Mezinárodní den Měsíce připomíná americkou kosmickou misi Apollo 11 a "Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo", který se uskutečnil dvacátého července 1969.
15. červenec 2024 10:00
Příroda

Noční oblohu začnou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2024, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2024, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již nyní! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude již koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
14. červenec 2024 0:45
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
6. červenec 2024 10:26
Příroda