Květen: Den otevřených lesů i záhájení sezóny na Schwarzenberském kanále
Několika zajímavými akcemi začneme hned v
sobotu 11. května. Den plný přírody a dobrodružství čeká na návštěvníky v
Brně na
Špilberku. Program
Lesem s myslivcem bude nejen zábavním dnem k interaktivní
výstavě Lesem. Na místě budou sokolníci s dravci, myslivečtí trubači, k vyzkoušení bude lukostřelba i napodobování hlasů zvěře. Na druhém konci republiky, u
Nové Pece, nastane v
sobotu 11. 5. zahájení plavební sezóny na Schwarzenberském kanále. Kromě ukázky plavení dříví oživí akci i folklórní hudba a tanec.
O týden později, v
sobotu 18. 5., proběhne na mnoha místech republiky
Den otevřených lesů 2024. Hlavním cílem události, kterou pořádá Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR a jeho členové, je zviditelnění vlastníků lesů a jejich přístupu k péči o les.
Den otevřených lesů proběhne na téměř 40 místech napříč Českou republikou a přinese různorodý program,
od komentovaných procházek s lesníkem až po větší akce.
Konec května,
24. – 25. 5. patří
řezbářskému sympoziu v Pekle Čertovina u
Hlinska. Přijďte se podívat v pátek jak řezbářům roste pod rukama umělecké dílo. V sobotu od 15 do 16 hodin je pak na programu Speed carving. Co zvládne šikovný řezbář vyřezat ze špalku dřeva za pouhou hodinu? Od 16 hodin máte možnost zúčastnit se dražby soch.
Červen: Měsíc řezbářských sympozií
V týdnu 3. – 8. 6. bude řezbářskému sympoziu patřit lázeňský park v Luhačovicích. Můžete se přijít podívat na ukázku práce řezbářských mistrů. Vernisáž soch na kterých budou řezbáři během týdne pracovat, se uskuteční v sobotu 8. 6. Řezbářské sympozium na Dlaskově statku si můžete užít 13. – 15. 6. Dlaskův statek u Turnova je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Pro řezbářské umění má nezaměnitelnou atmosféru a Muzeum Českého ráje, pod které statek spadá, tak návštevníkům přiblíží živé řemeslo s dávnou tradicí. Sledujte řezbáře přímo při práci, jak mistrně používají pily, dláta, vrtačky a kladívka. Posledním setkáním řezbářů je Krušnohorské sochařské sympozium – Paměť krajiny v termínu 21. – 27. 6. a v krásném prostředí zámeckého parku v Klášterci nad Ohří. Sledovat opět můžete práci sochařů v přímém přenosu a o víkendu si užít další doprovodný program.
Kdo nestihl květnové plavení dřeva na Schwarzenberském kanále, má možnost zažít v sobotu 8. 6. plavení dříví na Želnavském smyku. Želnavský smyk je odbočkou Schwarzenberského plavebního kanálu a je dlouhý 3,8 km. Technická památka na které se neplavilo dřevo přes šedesát let prošla rekonstrukcí a od roku 2022 se zde plaví opět po celé její délce, od začátku až k Nové Peci, kde začíná vodní nádrž Lipno.
Úplně jinou "dřevařskou" akcí je adrenalinová dřevorubecká soutěž Stihl Timbersports. O víkendu 14. – 15. 6. se ve Skelné huti Ralsko utkají dřevorubci v kvalifikačních závodech Czech Cup a Czech Masters.
Červenec: Horňácké slavnosti, selské Holašovice a Veselokopecký jarmark
V červenci se konají tři krásné akce, na kterých si užijete stará řemesla, trhy, lidové zvyky, tance i muziku. Všechny tři mají termín kolem třetího červencového víkendu, tak vybírejte, která je vám nejblíž a nejmilejší. Od 18. do 21. července ožije Velká nad Veličkou tradičními Horňáckými slavnostmi. Tisíce návštěvníků se každý rok sjíždí na bohatý folklórní program, regionální dobroty i řemeslné trhy.
Na jihu Čech, v Holašovicích, ve vesnické památkové rezervaci zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, se od 19. do 21. července konají Selské slavnosti. Na jarmarku tradičních řemesel svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři či hrnčíři. Chybět nebude lidová zábava, děti se svezou na dřevěném, ručně poháněném kolotoči.
Poslední akcí je Veselokopecký jarmark o víkendu 20. – 21. července. Pozvání na jarmark přijalo několik desítek pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice České republiky nebo Nositel tradice Pardubického kraje. Vznik krásných výrobků tak můžete sledovat v prostředí malebného skanzenu na Veselém kopci, který vás svou atmosférou přenese do minulosti. Vyzkoušet si můžete i svou zručnost ve výtvarných dílnách. Vše bude i k zakoupení a určitě i něco k ochutnání.
Srpen: Dny řemesel v Rožnově pod Radhoštěm a Volarské slavnosti dřeva
První srpnový víkend bude patřit starým řemeslům ve
Valašskému muzeu.
Dny řemesel a setkání kovářů v Rožnově pod Radhoštěm oživí
3. a 4. 8. Dřevěné městečko. Zaměstnanci
skanzenu a další řemeslníci budou předvádět
staré profese při zpracování a opracovávání dřeva, stavebních a výrobních materiálů – výroba
štípaných plotů, dřevěných žebříků,
loukoťového kola,
násad do různého nářadí,
dřevěných sudů, oken a dveří, práce kamenické,
košíkářské, klempířské, bednářské, ruční výroba cihel a další.
Velkým svátkem všech milovníků dřeva jsou
Volarské slavnosti. Dva dny naplněné
vůní dřeva, historickými
řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím přinese víkend
17. až 18. srpna. Každoročně se zde pokouší dosáhnout světového rekordu v počtu účastníků
pochodu v dřevákách a populární je také soutěž o putovní dřevák. Účastníkům z blízkých i dalekých krajů
Volary touto akcí připomínají dávnou historii města a tou je práce se dřevem.
Zručnost řezbářů můžete v srpnu obdivovat na dvou řezbářských sympoziích,
12. – 17. 8. na
Dačické řežbě, kde budou řezbáři tvořit na volné téma, bude zde i kovářská dílna, keramická tvorba, řezbářská show a večer živé koncerty. Ve dnech
13. – 16. srpna ožije uměleckými díly
řezbářského sympozia v Ratibořicích restaurace a penzion Viktorka blízko
Babiččina údolí.
Září: Vorařský den na zámku Ohrada a Festival dřeva v Ostravě
V
sobotu 7. září zve
Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v
Hluboké nad Vltavou na
Vorařský den. Připomeňte si staré plavecké řemeslo i životy lidí, kteří se voroplavbě věnovali.
V sobotu 14. září se koná v
Bělském lese v
Ostravě největší lesnická akce v
Moravskoslezském kraji,
Festival dřeva – Den v lese.
Festival dřeva přivádí širokou veřejnost a zejména nejmladší generaci k zájmu o les a přírodu jako součást prostředí ve kterém žijí. Ukazuje dřevo ve všech jeho podobách. Formou ukázek i zábavných aktivit předává informace o ekologii, přírodě, přírodních materiálech a využití přírodních zdrojů v životě člověka.
Říjen: Vůně lesa na zámku Ohrada
Kalendář akcí s tematikou dřeva, lesa a starých řemesel zakončí v sobotu
5. října Lesnický den na loveckém zámku Ohrada. Program nabídne ukázku lesní pedagogiky, prohlídku
expozice muzea včetně zážitkové interaktivní expozice s virtuálními efekty
Les pramenů – příběhy lesů. Představí se také různé lesnické organizace a školy a těšte se na den plný naučného programu i zábavy pro celou rodinu. Chybět nebudou ani tradiční dřevorubecké soutěže a výstava historických motorových pil.
Návštěvníci mohou během Dne otevřených lesů procházet lesy s lesníkem, účastnit se komentovaných procházek a větších akcí zaměřených na představení práce a péče o les.
Na Schwarzenberském kanále se koná ukázka plavení dříví, přičemž akci oživuje folklórní hudba a tanec.
Na řezbářském sympoziu v Pekle Čertovina mohou návštěvníci pozorovat, jak řezbáři tvoří umělecká díla z dřeva, a zúčastnit se dražby hotových soch.
Akce Lesem s myslivcem je interaktivní a zábavný den pro veřejnost, kde jsou k vidění sokolníci s dravci, myslivečtí trubači, je možné vyzkoušet lukostřelbu a napodobování hlasů zvěře.
V červenci se konají Horňácké slavnosti, Selské slavnosti v Holašovicích a Veselokopecký jarmark, které nabízejí stará řemesla, trhy, lidové zvyky, tance a muziku.
Želnavský smyk je odbočkou Schwarzenberského plavebního kanálu, je technickou památkou, kde se po šedesáti letech opět plaví dřevo.
V srpnu se konají akce jako Dny řemesel v Rožnově pod Radhoštěm, řezbářská sympozia a Volarské slavnosti dřeva, kde jsou prezentovány různé tradiční řemeslné dovednosti a techniky práce s dřevem.
Hlavním cílem Festivalu dřeva je zvýšení veřejného povědomí o lesu, přírodě a dřevu, a to prostřednictvím ukázek, zábavných aktivit a vzdělávacích programů pro mladou generaci.
Během Lesnického dne si návštěvníci mohou prohlédnout expozici muzea, zúčastnit se aktivit souvisejících s lesní pedagogikou, a užít si tradiční dřevorubecké soutěže a výstavu historických motorových pil.
Den v lese nabízí návštěvníkům ukázky a interaktivní aktivity týkající se dřeva a lesa, s cílem zvýšení zájmu o ekologii a přírodní materiály ve veřejnosti, zejména mezi mladší generací.