ÚvodAktualityPoznejte Moravské zemské muzeum: druhou největší a druhou nejstarší muzejní institucí v Česku
Kultura

Poznejte Moravské zemské muzeum: druhou největší a druhou nejstarší muzejní institucí v Česku

Moravské zemské muzeum je druhou největší a současně i druhou nejstarší paměťovou institucí v České republice. Bylo založeno 29. července 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 a půl milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd. Kromě sbírkotvorné a vědeckovýzkumné práce pořádá muzeum výstavy, přednášky a exkurze. Moravské zemské muzeum má několik poboček. V Brně jsou to Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Palác šlechtičen, Pavilon Anthropos, Památník Leoše Janáčka a Dům Jiřího Gruši. Mimo Brno se nachází Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou, Starý zámek v Jevišovicích a Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Biskupský dvůr v Brně Kultura

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Palác šlechtičen v Brně Kultura

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Od roku 2022 jsou zde k vidění stálé expozice Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Zaniklý život na Moravě – expozice Moravského zemského muzea Kultura

Zaniklý život na Moravě – expozice Moravského zemského muzea

V Dietrichsteinském paláci se nachází stálá expozice Zaniklý život na Moravě, která je zaměřena na vývoj života v jednotlivých geologických érách. Nejvýznamnějším exponátem je zub masožravého dinosaura z bývalého lomu na Švédských šancích.

Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Věstonická venuše – nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě

Za jednu z nejkrásnějších ukázek pravěkého umění považují znalci kyprou hliněnou krasavici nalezenou roku 1925 v bývalém sídlišti lovců mamutů na jižní Moravě. V současnosti je soška Věstonické venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně v pavilonu Anthropos.

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea Kultura

Zámek Budišov – mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Tolik zvířat pohromadě už se nepodaří spatřit. Mimořádná sbírka a expozice vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea. Vypravit se sem můžete ali také na prohlídku zámeckých interiérů.

Archeologická lokalita Modrá – Na Díle Památky

Archeologická lokalita Modrá – Na Díle

Odkryté základy kostela, objeveného v roce 1911, jsou předmětem sporů historiků. Část má za to, že jde o kostel postavený za iroskotských misií, tedy před příchodem Cyrila a Metoděje někdy v první poloviny 9. stol. Navštivte tuto archeologickou lokalitu a prozkoumejte tajemství minulosti!

Archeologická lokalita Uherské Hradiště – Výšina sv. Metoděje Památky

Archeologická lokalita Uherské Hradiště – Výšina sv. Metoděje

V místech, kde se vytvářely stopy dávné historie, můžete navštívit volně přístupnou archeologickou lokalitu z 9. století. Ta patří k jednomu z míst, kde mohl údajně být hrob svatého Metoděje.

Starý zámek v Jevišovicích Památky

Starý zámek v Jevišovicích

Původní hrad, poprvé zmíněný v roce 1289, přestavěný do barokní podoby v první polovině 17. století Ludvíkem Raduitem de Souches, leží na jižním okraji Českomoravské vrchoviny, 16 km severovýchodně od Znojma. Od roku 1980 patří zámek Moravskému zemskému muzeu.

Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši Kultura

Moravské zemské muzeum – Dům Jiřího Gruši

Moravskému zemskému muzeu se díky dobrým vztahům s Jiřím Grušou a na základě jeho osobního přání podařilo získat do sbírek jeho archiv, který je uložený v objektu Moravského zemského muzea v Hudcově ulici 76 v Brně. Objekt je proto pojmenován Dům Jiřího Gruši.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu Gurmánská turistika

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Zámek Moravec – dopozitář Moravského zemského muzea Památky

Zámek Moravec – dopozitář Moravského zemského muzea

Předchůdcem dnešního zámku v Moravci na Žďársku byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení. Zámek není běžně přístupný veřejnosti.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum Kultura

Dietrichsteinský palác v Brně – Moravské zemské muzeum

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti Kultura

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Moravské zemské muzeum Brno otevřelo v Uherském Hradišti Centrum slovanské archeologie. Uvidíte zde výstavu o svatém Cyrilovi a Metodějovi a dozvíte se zajímavé informace také o počátcích křesťanství na Moravě.

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik

Johann Gregor Mendel (20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Jeho životem a dílem se zabývá Mendelianum, interaktivní muzeum a centrum G. J. Mendela lokalizované v autentických prostorách Mendelovy vědecké společnosti v historickém srdci Brna.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta Kultura

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Archiv Leoše Janáčka – Paměť světa UNESCO

Archiv Leoše Janáčka – Paměť světa UNESCO

Archiv Leoše Janáčka je dokumentační fond, zaměřený na život a dílo jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů 20. století. Spravuje ho Moravské zemské muzeum, pod které taktéž spadá Památník Leoše Janáčka. V roce 2017 byl archiv zapsán na seznam Paměť světa UNESCO.

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu Kultura

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu

Centrum kulturních dějin 20. století vytvořilo Moravské zemské muzeum v Brně jako unikátní archiv samizdatové, exilové literatury a pozůstalosti jejich tvůrců. V budově je přístupná expozice Corpus litterarum.

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos Kultura

Galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos

Do Pavilonu Anthropos se vrátily atraktivní obrazy Zdeňka Buriana!

Brněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů

Brněnský šaman a jeho loutka – unikátní objev z doby lovců mamutů

V 1891 roce se při hloubení kanálu na křižovatce ulic Francouzské (tehdy Franz-Josef Strasse) a Přadlácké v Brně narazilo na shluk velkých kostí a opracovaných kotoučů. Profesor Alexander Makowsky z německé techniky, vynikající mineralog, botanik a znalec pozůstatků pleistocenních zvířat nechal místo prověřit a objevil mamutí kel a ostatky člověka s mnoha dobovými milodary a "šamanskými" potřebami. Mezi nálezy vyniká soška z mamutoviny, sestavená ze tří částí: hlavy, trupu a levé ruky. Podobné sošky – loutky sloužily šamanům k různým performancím a jako lapače duchů.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky Zážitky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Další aktuality

Bezbariérová trasa i pro kočárky: Jeskyně Výpustek nabízí novou krátkou trasu

Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu připravila pro návštěvníky od léta 2025 novinku v podobě zkrácené prohlídkové trasy. Ta je navržena především s ohledem na rodiny s dětmi, seniory a osoby s omezenou pohyblivostí. Vede výhradně přírodními jeskynními prostorami a nezahrnuje vojenský kryt, jak je tomu u klasické Dlouhé prohlídkové trasy.
3. červenec 2025 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí zve do nové zahrady

Státní zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka, letos láká na atraktivní nové zážitky, které návštěvníkům přinesou možnost objevovat areál včetně zpřístupněné terasovité zahrady, opravené vyhlídky či využít virtuálního průvodce.
3. červenec 2025 10:00
Památky, Jihomoravský kraj

Milovníci dobrého vína míří na Den otevřených sklepů v Mikulově

Již posedmé se otevře veřejnosti sedmadvacet mikulovských sklepů najednou. Všichni zájemci o víno a vinařství mohou v sobotu 5. července 2025 nahlédnout do míst, kde vína vznikají a zrají. Vstupenka na místě stojí 1150 Kč a během akce je s ní možné ochutnat více než 150 vzorků bílých, růžových a červených vín. Navíc zahrnuje kupon ve výši 600 Kč na nákup vína.
3. červenec 2025 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Pernštejnské slavnosti zvou nejen na rytířský turnaj

Tradiční Slavnosti Pernštejnského panství na hradě Pernštejně se uskuteční o víkendu 5. až 6. července 2025. Již po pětadvacáté se na nádvořích hradu Pernštejna sejdou rytíři, kejklíři, doboví muzikanti a řemeslníci. Při procházce po areálu hradu se tak ocitnete v době největší slávy rodu pánů z Pernštejna.
2. červenec 2025 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Velké Pavlovice se o víkendu stanou městem meruněk

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 5. července 2025 koná další ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i soutěží v pojídání meruňkových belešů. Od večera do půlnoci pak můžete ochutnávat místní vína v rámci Otevřených nočních sklepů. Přijďte si užít pestrého programu!
1. červenec 2025 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
1. červenec 2025 8:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Jeskyně Výpustek zve děti na prohlídku s medvědem Brunem

Medvěd Bruno bude i letos v létě provádět děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška. Skupinka dětí s průvodcem prochází Výpustkem a přitom cestují v dávných časech a plní úkoly z těchto období historie jeskyně. Cílem hry je nalézt kolečka do pokaženého stroje času a vrátit se zpět do současnosti. Prohlídky se konají v pondělí a ve čtvrtek od 3. července do 28. srpna 2025.
30. červen 2025 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Léto v Mikulově láká na prohlídky i projekt výtvarná Dílna

Léto je v regionálním muzeu v Mikulově ve znamení nočních kostýmovaných prohlídek i unikátního výtvarného projektu "Dílna", který se tradičně koná v rámci festivalu Křehký Mikulov. K návštěvě láká také Horní synagoga, Dietrichsteinská hrobka nebo zřícenina Kozí hrádek.
30. červen 2025 9:25
Památky, Jihomoravský kraj