ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZikmundova vila ve Zlíně
Památky

Zikmundova vila ve Zlíně

Nejdřív baťovský dům a bydliště prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka. Na čas majetek oscarového režiséra Elmara Klose. Následně domov cestovatele Miroslava Zikmunda. A dnes? Kulturní památka protkaná příběhy, se kterými se jinde nesetkáte. 

Vše začalo vznikem zlínského okresu

Původně funkcionalistický dům nechal postavit v letech 1934–1935 na zlínských Nivách Baťův podpůrný fond jako služební byt pro prvního hejtmana nově vzniklého zlínského okresu, vládního radu, JUDr. Josefa Januštíka. Ten v domě bydlel v (pravděpodobně bezplatném) pronájmu se svojí ženou Marií do roku 1953, a to navzdory skutečnosti, že objekt už v roce 1942 koupil od firmy Baťa a. s. režisér a scenárista Elmar Klos. Pozdější držitel filmového Oscara byl totiž synem Marie Januštíkové z prvního manželství. I když Klos udělal na Nivách některé úpravy, sám zde nežil.
 

Pak se objevil Miroslav Zikmund

Vývoj politických událostí a pracovní povinnosti donutily Elmara Klose i manžele Januštíkovy se ze Zlína odstěhovat. V roce 1953 tak Elmar Klos prodal nemovitost Miroslavu Zikmundovi, se kterým jej propojil filmař Jaroslav Novotný. Ve spolupráci s Novotným totiž Zikmund s Hanzelkou právě připravovali ve zlínských ateliérech své celovečerní filmy z první tzv. africké expedice.
 

Dům prošel rozsáhlou adaptací

Miroslavu Zikmundovi na Nivách učarovala především vzrostlá zahrada. V rozhodování o koupi tak měl rychle jasno. Po uzavření smlouvy se společně s architektem Zdeňkem Plesníkem ihned pustil do rekonstrukce. Vnitřní vybavení domu navrhl architekt Plesník ve spolupráci s designérem Miroslavem Navrátilem. Oba se přitom řídili konkrétními požadavky nového majitele vily. Výsledek je tak odrazem spolupráce všech tři mužů.
 

Cestovatel strávil na Nivách téměř 70 let

První rok bydleli v domě mimo čerstvě sezdaných manželů Zikmundových i novomanželé Hanzelkovi. Ti si souběžně pořídili stavební parcelu v sousedství. Projekt stavby své vily zadali rovněž architektu Plesníkovi. Zatímco Hanzelkovi však zlínský domov opustili už v roce 1958, Miroslav Zikmund na Nivách žil až do prosince 2016, kdy začalo jeho postupné přestěhování na druhý konec Zlína, k životní partnerce Marii Macalíkové. V roce 2020 se cestovatel rozhodl vilu definitivně opustit a prodat ji Čestmíru Vančurovi, zlínskému podnikateli a mecenáši.
 

Vila dorostla mezi ikony poválečné architektury

I když od přestavby domu na zlínských Nivách uplynulo téměř 70 let, stojí dnes v takřka nezměněné podobě. Kompletně zachovaný je také interiér, kterému vévodí ohýbaný nábytek, tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po celém světě. Díky své nedotčenosti a unikátnosti byl za přispění architekta Petra Všetečky objekt včetně zahrady v roce 2000 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek ČR.
 

Začala se psát nová kapitola

Při prodeji vyjádřil Miroslav Zikmund přání, aby se ve vile i nadále žilo, pracovalo, tvořilo. Prostor totiž sloužil dlouhá léta jako útočiště umělců, spisovatelů a dalších aktérů disentu. (Dům často navštěvoval etnograf a folklorista Karel Pavlištík, nositel tradice lidových řemesel František Zuska, malíř a grafik Josef Ruszelák i další Zikmundovi přátelé nejen ze Zlína. Mezi hosty ale patřil i Václav Havel, Soňa Červená, Ludvík Vaculík, manželé Zátopkovi, režisér Miloš Forman a řada dalších.) Nejen proto se Čestmír Vančura rozhodl založit nadační fond, který nyní o vilu v souladu s přáním Miroslava Zikmunda pečuje.
 

Komentované prohlídky

Areál Zikmundovy vily je přístupný v čase vypsaných prohlídek nebo v době konání veřejných akcí, a to pouze pro osoby s platnou vstupenkou. V průběhu komentované prohlídky interiéru projdeme vstupní halou, knihovnou a obývacím pokojem. Vystoupáme do patra, kde vkročíme do pokoje pro hosty a nahlédneme do soukromé ložnice. Následně vejdeme do fotokomory a koupelny s tělocvičnou. Z té se podíváme do srdce domu – pracovny Miroslava Zikmunda. Exkurzi zakončíme průchodem přes technické zázemí, a to včetně filmové laboratoře. Za suchého počasí trasu rozšíříme o vstup na terasu domu. Po prohlídce budete mít možnost projít si sami zahradu.

Prohlídky se konají zpravidla první neděli v měsíci. Vybírat můžete vždy z aktuálně vypsaných termínů, které jsou průběžně doplňovány na webu vily.

Provozovatel

Nadační fond Zikmundova vila

Žlebová 2894
760 01 Zlín
Tel.:
+420 722 973 215
Email:
info@zikmundovavi...
GPS:
49,234240 17,676917
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Zlínsko – Luhačovicko
Město:
Zlín
Tipy na výlet:
Zlín a okolí
 

Cena

Cena: 550 Kč

Poznámka:Cena komentované prohlídky (jednotné vstupné). Fotografování v interiéru během prohlídky 300 Kč.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Kombinovaná prohlídka Zikmundovy a Baťovy vily

Dvě ikonické vily ve Zlíně, Zikmundova vila a Baťova vila, společně nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek. Zájemci tak mohou ve vypsaných termínech nahlédnout do obou těchto architektonických a historických skvostů.
Zlín, Zlínský kraj

Kombinovaná prohlídka Zikmundovy a Baťovy vily

Dvě ikonické vily ve Zlíně, Zikmundova vila a Baťova vila, společně nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek. Zájemci tak mohou ve vypsaných termínech nahlédnout do obou těchto architektonických a historických skvostů.
Zlín, Zlínský kraj

Tenisový turnaj amatéru – Avex cup 2024

Akce je je určena pro všechny věkové skupiny a širokou veřejnost. Podmínkou účasti je, že hráč nesmí být registrován v žádném tenisovém klubu.
Zlín, Zlínský kraj

Barum Czech Rally Zlín 2024

53. ročník populární automobilové soutěže, která je součástí FIA Mistrovství Evropy a Mistrovství České republiky. Víkend plný akce, rychlosti a zábavy, okořeněný účastí nejrychlejších pilotů a především nočním ostrým průjezdem centrem města Zlína s neopakovatelnou atmosférou.
Zlín, Zlínský kraj

Zdraví a prevence s 211 – Zlín

Zveme vás na osvětovou roadshow Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR na náměstí Míru do Zlína.
Zlín, Zlínský kraj

Zámecký ryneček – slavnosti vína a folklorní festival

Vystoupení skvělých lokálních folklorních souborů a k tomu ochutnávky těch nejlepších moravských vín! Takový bude druhý ročník slavností vína a folklorního festivalu Zámecký ryneček, 5. – 6. října před zámkem Zlín.
Zlín, Zlínský kraj

Flamenco & drinky

Žhavé španělské rytmy a drinky před zámkem Zlín! Výjimečný letní večer pro dva i partu přátel.
Zlín, Zlínský kraj

Hudební neděle u zámku Zlín – Blues Station

Blues Station je zlínská elektrická bluesová kapela s dechovou sekcí.
Zlín, Zlínský kraj

Portréty slavných zlínských osobností – street art v podjezdu na Dlouhé ulici

Zeď v podjezdu na ulici Dlouhá zdobí úžasné street artové dílo Michala Filáka, který tento prostor v červnu 2023 vymaloval plejádou portrétů významných osobností Zlína.
Zlín, Zlínský kraj

Centrální park a vodní biotop na Jižních Svazích ve Zlíně

Centrální park o rozloze 11 ha je spojnicí mezi novou bytovou zástavbou a plochou lesa. Kromě souboru sedmi sportovišť se zde nachází i parková část s vodním biotopem, řadou květinových záhonů a travnatých ploch s dřevinami. Nechybí ani hrací prvky v podobě lanové pyramidy nebo lezecké stěny.
Zlín, Zlínský kraj

Discgolfové hřiště Zlín

Discgolf je hra s několika jamkami, které postupně obcházíte a snažíte co na nejméně pokusů umístit disk do kovového koše. Je to ideální sporto pro rodiny s dětmi, ale také pro seniory.
Zlín, Zlínský kraj

Paintball za nejnižší ceny ve Zlíně

Jste přepracovaní, potřebujete se odreagovat nebo se chcete jen tak pobavit? Přijďte se odreagovat a bavit s přáteli k nám, zaručujeme 100% účinek!
Zlín, Zlínský kraj

Muzeum map Zlín

Ve Zlíně vzniklo zážitkové Muzeum map, věnované mapám a kartografii. Můžete si vyzkoušet práci kartografa v minulosti, otestovat své znalosti na slepé malované mapě České republiky a Evropy nebo si vyformovat svůj model krajiny.
Zlín, Zlínský kraj

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích ve Zlíně

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů se nachází se uprostřed sídliště na Jižních Svazích. Stavba kostela a střediska mládeže byla dokončena roku 2003. Dnes celý areál zahrnuje kostel, zázemí farnosti, ubytování pro členy salesiánské komunity, klubovny, učebny, společenský sál a další prostory.
Zlín, Zlínský kraj

Kavárna Moje dílna ve Zlíně

U nás si můžete vychutnat kávu, posedět u sklenky lahodného vína, ochutnat něco z domácího pečení a u toho tvořit. Nabízíme širokou škálu výtvarných technik – volně v otevřené dílně i v rámci kurzů.
Zlín, Zlínský kraj

Čiperova vila ve Zlíně

Samostatně stojící, patrová vila s valbovou střechou, vystavěná v roce 1939 podle projektu V. Karfíka. Areál, sestávající dále z křídla pro personál, zahradnického domku, terasy a zahrady, je situován ve svahu severovýchodně od města.
Zlín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Galaxie

Budova hotelu Galaxie je součástí rozlehlého zábavního centra Toboga ve Zlíně.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace U dvou slunečnic

Široká nabídka české a slovenské kuchyně, jídela z ryb i pro vegetariány.
Zlín, Zlínský kraj

Penzion Uno Zlín

Nabízíme příjemné ubytování ve Zlíně s výbornou domácí kuchyní. Pohodová rodinná atmosféra, tříhvězdičkový komfort a široký výběr pokojů za příznivou cenu.
Zlín, Zlínský kraj

Hotel Baltaci U Náhonu

Pokud chcete uniknout ruchu a hluku velkoměsta, pak rodinný Hotel Baltaci U Náhonu nacházející se 10 minut chůze od centra města Zlín, může být vaší volbou.
Zlín, Zlínský kraj

Restaurace Baltaci Zlín

Moderní restaurace na přízemí Hotelu Baltaci Atrium, v centru města Zlína.
Zlín, Zlínský kraj

Hotel Baltaci Atrium – komfortní ubytování v centru města Zlína

Městský typ hotelu – Hotel Baltaci Atrium**** Superior nabízí hotelové služby vysoké úrovně.
Zlín, Zlínský kraj

Zelenáčova šopa ve Zlíně

Hospůdka pivních speciálů, hudební a divadelní klub je místem, kde můžete ochutnat desítky různých piv, zažít živé koncerty, cestovatelské besedy, nebo divadelní představení pro děti i dospělé.
Zlín, Zlínský kraj

Comic Cone Foodtruck ve Zlíně

Máte chuť na barevné šťavnaté burgery s libovým trhaný masem od ještě barevnějšího Foodtrucku? Vydejte se do Zlína.
Zlín, Zlínský kraj