Nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách je hvězdárna Kleť, která se nachází v Blanském lese na nadmořské výšce 1 070 metrů.
iQlandia Liberec nabízí 11 expozic, přes 400 interaktivních exponátů a planetárium s rozlišením 4K. Návštěvníci si zde mohou užít i science show a badatelské aktivity.
Štefánikova hvězdárna na Petříně nabízí veřejná pozorování denní i noční oblohy, která jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů. K dispozici je také nová expozice - Muzeum meteoritů.
Hvězdárna a planetárium v Teplicích se zaměřuje na popularizaci poznatků z astronomie a příbuzných oborů, spolupracuje se školami a pořádá přednášky pro školy. Prošla také rozsáhlou modernizací v roce 2018.
První české 3D planetárium se nachází v Techmania Science Centru v Plzni. Nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a umožňuje návštěvníkům získat nové poznatky nejen o vesmíru, ale i o světě moří, oceánů nebo hmyzu.
Největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě se nachází na Kraví hoře v Brně, kde Hvězdárna a planetárium Brno nabízí zcela nové prolamování prostoročasového uspořádání.
Hvězdárna Ondřejov, založená J. Fričem v roce 1905, je součástí Astronomického ústavu Akademie věd České republiky (AVČR) a nabízí nejen pozorování hvězd, ale je také centrem vědeckého výzkumu v oblasti astronomie.
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové pro děti připravila program s astronomickou pohádkou a umožňuje jim procházet se naučnou Planetární stezkou.
V Simulatoriu si můžete vyzkoušet simulátory raketoplánu, stíhačky, lunárního modulu nebo vozítka na Marsu a Měsíci, obklopeni galerií podsvícených obrazů z hlubin vesmíru.
V Klementinu v Praze, který je druhým největším komplexem v metropoli, se nachází Národní knihovna s nejcennějšími rukopisy a knihami vydanými na území Čech po roce 1807.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.