ÚvodAktualityKde jsou v Česku protiatomové kryty? Máme pro vás tipy, kde si prohlédnete kryty civilní obrany
Památky

Kde jsou v Česku protiatomové kryty? Máme pro vás tipy, kde si prohlédnete kryty civilní obrany

V době studené války byla naše republika protkána sítí podzemních bunkrů, které měly v případě přímého ohrožení civilního obyvatelstva zbraněmi hromadného ničení zabránit nejhoršímu, tedy destrukci lidských životů. Jednalo se o nenápadné či přímo utajené stavby vybavené ošetřovnami nebo podzemními kancelářemi pro generální štáb. Dodnes se některé z nich dochovaly a vy tak máte možnost se do těchto prostor podívat. Kde se ukrývají ty nejzajímavější z nich vám prozradí Kudy z nudy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany Zážitky

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Každou první sobotu v měsíci si můžete prohlédnout unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro vás mimo jiné připravena také výstava Liberecké podzemí.

Kryt civilní obrany v Jihlavě Památky

Kryt civilní obrany v Jihlavě

Trasa připomíná běžné využití sklepů pod jihlavskými domy a dále skutečný kryt civilní obrany.

Kryt Denis v Brně Památky

Kryt Denis v Brně

Protiatomový kryt z 20. století – téměř kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skále pod Petrovem. Soustava klenutých chodeb nacházející se na ploše ve tvaru obdélníka přibližných rozměrů 85 x 60 metrů poskytla v případě atomového výbuchu úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu Památky

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu

Institut Paměti národa v Olomouci sídlí v bývalém krytu v Bezručových sadech. Protiatomový bunkr byl postaven v 50. letech jako velitelství štábu civilní obrany celého olomouckého okresu. Pomocí výbušnin byl zřízen přímo v historických městských hradbách.

Kryt civilní obrany ve Znojemském podzemí Památky

Kryt civilní obrany ve Znojemském podzemí

Znojemské podzemí nejsou jen historické nebo adrenalinové trasy – nečekaně zde můžete natrefit i na vzácně dochovaný tajný kryt civilní obrany. Přístupný je ve vypsaných termínech a jeho návštěva je mimořádným zážitkem.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku Památky

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně Památky

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru Památky

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly Památky

Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly

Mundloch je kryt vystavěný v kopci pod Bazaly (Baníkem) na Kamenci na pravém břehu řeky Ostravice vedle Komenských sadů. Tento kryt, dle sesbíraných faktů, byl používán jako protiletecký za 2. světové války a za socialismu přestavěn na civilní kryt. 1 km unikátních prostor.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Bunkr Drnov – muzeum studené války a protivzdušné obrany Památky

Bunkr Drnov – muzeum studené války a protivzdušné obrany

Přijďte navštívit jeden z největších podzemních bunkrů v ČR a nasát atmosféru období studené války tak, jak se projevila v tehdejším Československu. Bunkr se nachází v obci Žižice, nedaleko Slaného.

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově Kultura

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově

Protiatomový kryt vznikl v roce 1960, uveden do provozu byl roku 1962. V krytu je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu, štábu velení, spojovacích prostředků a také trvalou expozicí civilní ochrany.

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska Památky

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska

Protiatomový kryt pod Knihovnou Kroměřížska ukrývá zachovalou telefonní ústřednu, agregát pro případ výpadku proudu a desítky dalších místností, z nichž je dvacet zpřístupněno veřejnosti.

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha Památky

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

V Zoo Praha najdete repliku protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

Válečné muzeum Sudety Zážitky

Válečné muzeum Sudety

Muzeum v originálním krytu civilní obrany je zaměřené na první a druhou světovou válku, koncentrační tábory, 50. a 60. léta obav před atomovou válkou a rok 1968. Velká výstava Zmizelé Sudety mapuje devastaci obcí v Sudetech komunisty.

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně Památky

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně

V roce 1984 se v prostorách bývalé vojenské cvičné střelnice, ve svahu Medvědína začala stavět unikátní stavba – protiatomový kryt pro 200 osob, navržen jako "pracoviště vlády za branné pohotovosti státu". Kryt v dnešním Harmony Club Hotelu si mohou ubytovaní hosté prohlédnout.

Další aktuality

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
5. červenec 2025 12:00
Památky

10 tipů na klasické, moderní i neobvyklé kašny a fontány aneb ve stínu i na výsluní

Zpívající, s vodními tryskami, barokní, moderní, zámecké nebo lázeňské: díky kašnám a fontánám se i krátká procházka po městě promění v umělecký zážitek. Které z nich jsou nejslavnější, které se řadí mezi zajímavé kuriozity a o kterých se píše ve světě?
5. červenec 2025 10:46
Památky

Kam na výlet na nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.
5. červenec 2025 9:56
Památky

Super letní výlety a historické akce:: přehled zřícenin, kde to skutečně žije!

Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.
5. červenec 2025 8:42
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
4. červenec 2025 18:31
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
4. červenec 2025 17:58
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
4. červenec 2025 7:50
Památky

Známé i neznámé skvosty archeologie: hlava Kelta, nejstarší studna světa a teorie obezity venuší

Věstonickou venuši zná asi každý – keramická soška nahé ženy, vyrobená 29 tisíc let před naším letopočtem, je stále ikonickým pravěkým artefaktem nalezeným na našem území. Mezi archeologické poklady České republiky však patří i další skvosty... znáte například opukovou hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic anebo šamanovu loutku z Brna? Na výpravu pořádně hluboko do minulosti vás zve Kudy z nudy.
4. červenec 2025 1:52
Památky