ÚvodAktualityKde jsou v Česku protiatomové kryty? Máme pro vás tipy, kde si prohlédnete kryty civilní obrany
Památky

Kde jsou v Česku protiatomové kryty? Máme pro vás tipy, kde si prohlédnete kryty civilní obrany

V době studené války byla naše republika protkána sítí podzemních bunkrů, které měly v případě přímého ohrožení civilního obyvatelstva zbraněmi hromadného ničení zabránit nejhoršímu, tedy destrukci lidských životů. Jednalo se o nenápadné či přímo utajené stavby vybavené ošetřovnami nebo podzemními kancelářemi pro generální štáb. Dodnes se některé z nich dochovaly a vy tak máte možnost se do těchto prostor podívat. Kde se ukrývají ty nejzajímavější z nich vám prozradí Kudy z nudy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany Zážitky

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Každou první sobotu v měsíci si můžete prohlédnout unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro vás mimo jiné připravena také výstava Liberecké podzemí.

Kryt civilní obrany v Jihlavě Památky

Kryt civilní obrany v Jihlavě

Trasa připomíná běžné využití sklepů pod jihlavskými domy a dále skutečný kryt civilní obrany.

Kryt Denis v Brně Památky

Kryt Denis v Brně

Protiatomový kryt z 20. století – téměř kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skále pod Petrovem. Soustava klenutých chodeb nacházející se na ploše ve tvaru obdélníka přibližných rozměrů 85 x 60 metrů poskytla v případě atomového výbuchu úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu Památky

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu

Institut Paměti národa v Olomouci sídlí v bývalém krytu v Bezručových sadech. Protiatomový bunkr byl postaven v 50. letech jako velitelství štábu civilní obrany celého olomouckého okresu. Pomocí výbušnin byl zřízen přímo v historických městských hradbách.

Kryt civilní obrany ve Znojemském podzemí Památky

Kryt civilní obrany ve Znojemském podzemí

Znojemské podzemí nejsou jen historické nebo adrenalinové trasy – nečekaně zde můžete natrefit i na vzácně dochovaný tajný kryt civilní obrany. Přístupný je ve vypsaných termínech a jeho návštěva je mimořádným zážitkem.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku Památky

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně Památky

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru Památky

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly Památky

Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly

Mundloch je kryt vystavěný v kopci pod Bazaly (Baníkem) na Kamenci na pravém břehu řeky Ostravice vedle Komenských sadů. Tento kryt, dle sesbíraných faktů, byl používán jako protiletecký za 2. světové války a za socialismu přestavěn na civilní kryt. 1 km unikátních prostor.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Bunkr Drnov – muzeum studené války a protivzdušné obrany Památky

Bunkr Drnov – muzeum studené války a protivzdušné obrany

Přijďte navštívit jeden z největších podzemních bunkrů v ČR a nasát atmosféru období studené války tak, jak se projevila v tehdejším Československu. Bunkr se nachází v obci Žižice, nedaleko Slaného.

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově Kultura

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově

Protiatomový kryt vznikl v roce 1960, uveden do provozu byl roku 1962. V krytu je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu, štábu velení, spojovacích prostředků a také trvalou expozicí civilní ochrany.

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska Památky

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska

Protiatomový kryt pod Knihovnou Kroměřížska ukrývá zachovalou telefonní ústřednu, agregát pro případ výpadku proudu a desítky dalších místností, z nichž je dvacet zpřístupněno veřejnosti.

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha Památky

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

V Zoo Praha najdete repliku protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

Válečné muzeum Sudety Zážitky

Válečné muzeum Sudety

Muzeum v originálním krytu civilní obrany je zaměřené na první a druhou světovou válku, koncentrační tábory, 50. a 60. léta obav před atomovou válkou a rok 1968. Velká výstava Zmizelé Sudety mapuje devastaci obcí v Sudetech komunisty.

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně Památky

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně

V roce 1984 se v prostorách bývalé vojenské cvičné střelnice, ve svahu Medvědína začala stavět unikátní stavba – protiatomový kryt pro 200 osob, navržen jako "pracoviště vlády za branné pohotovosti státu". Kryt v dnešním Harmony Club Hotelu si mohou ubytovaní hosté prohlédnout.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky