Podzemní bunkry byly utajené stavby, které měly v případě ohrožení civilního obyvatelstva zbraněmi hromadného ničení poskytnout ochranu a zabránit destrukci lidských životů. Některé byly vybavené ošetřovnami nebo podzemními kancelářemi pro generální štáb.
V libereckém krytu civilní obrany se nachází kilometrový labyrint chodeb a je zde připravena výstava nazvaná Liberecké podzemí.
Kryt Denis v Brně mohl poskytnout úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny v případě atomového výbuchu.
V bývalém krytu v Olomouci dnes sídlí Institut Paměti národa pro střední Moravu. Bunkr byl postaven v 50. letech jako velitelství štábu civilní obrany.
Pardubický zámek ukrývá protiletecký kryt z 50. let, který byl zřejmě budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.
V Znojemském podzemí můžete nečekaně narazit na vzácně dochovaný tajný kryt civilní obrany, který je přístupný ve vypsaných termínech a jeho návštěva je mimořádným zážitkem.
Tajný atomový kryt 10-Z v Brně sloužil jako nejutajovanější brněnský kryt pro politické představitele města a kraje v době komunismu.
Kryt v hotelu Jalta je protiatomový a byl postaven pro zhruba 150 osob. Je unikátní tím, jak je zachovaný, včetně dojmů, že by odtud agenti StB odešli teprve včera.
V protiatomovém krytu v Havířově je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu a štábu velení, společně s trvalou expozicí civilní ochrany.
Mundloch sloužil jako protiletecký kryt za 2. světové války a za socialismu byl přestavěn na civilní kryt. Nabízí 1 km unikátních prostor.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.