ÚvodAktualityKde jsou v Česku protiatomové kryty? Máme pro vás tipy, kde si prohlédnete kryty civilní obrany
Památky

Kde jsou v Česku protiatomové kryty? Máme pro vás tipy, kde si prohlédnete kryty civilní obrany

V době studené války byla naše republika protkána sítí podzemních bunkrů, které měly v případě přímého ohrožení civilního obyvatelstva zbraněmi hromadného ničení zabránit nejhoršímu, tedy destrukci lidských životů. Jednalo se o nenápadné či přímo utajené stavby vybavené ošetřovnami nebo podzemními kancelářemi pro generální štáb. Dodnes se některé z nich dochovaly a vy tak máte možnost se do těchto prostor podívat. Kde se ukrývají ty nejzajímavější z nich vám prozradí Kudy z nudy.
Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany Zážitky

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Město Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí.

Kryt civilní obrany v Jihlavě Památky

Kryt civilní obrany v Jihlavě

Trasa připomíná běžné využití sklepů pod jihlavskými domy a dále skutečný kryt civilní obrany.

Kryt Denis v Brně Památky

Kryt Denis v Brně

Téměř kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skále pod Petrovem. Soustava klenutých chodeb nacházející se na ploše ve tvaru obdélníka přibližných rozměrů 85 x 60 metrů poskytla v případě atomového výbuchu úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu Památky

Bývalý kryt v Olomouci – Institut Paměti národa pro střední Moravu

Institut Paměti národa v Olomouci sídlí v bývalém krytu v Bezručových sadech. Protiatomový bunkr byl postaven v 50. letech jako velitelství štábu civilní obrany celého olomouckého okresu. Pomocí výbušnin byl zřízen přímo v historických městských hradbách.

Kryt civilní obrany ve Znojemském podzemí Památky

Kryt civilní obrany ve Znojemském podzemí

Znojemské podzemí nejsou jen historické nebo adrenalinové trasy – nečekaně zde můžete natrefit i na vzácně dochovaný tajný kryt civilní obrany. Přístupný je ve vypsaných termínech a jeho návštěva je mimořádným zážitkem.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku Památky

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně Památky

Tajný atomový kryt 10-Z v Brně

10-Z je kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna.

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru Památky

Bunkr v hotelu Jalta v Praze – Muzeum studené války v protiatomovém bunkru

Hotel Jalta je symbolem luxusu. Málokdo ale ví, že stojí na protiatomovém krytu pro zhruba 150 osob. I dnes to po otevření pancéřových dveří vypadá, jakoby odtud agenti StB odešli teprve včera.

Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly Památky

Mundloch – kryt v kopci pod Bazaly

Mundloch je kryt vystavěný v kopci pod Bazaly (Baníkem) na Kamenci na pravém břehu řeky Ostravice vedle Komenských sadů. Tento kryt, dle sesbíraných faktů, byl používán jako protiletecký za 2. světové války a za socialismu přestavěn na civilní kryt. 1 km unikátních prostor.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Bunkr Drnov – muzeum studené války a protivzdušné obrany Památky

Bunkr Drnov – muzeum studené války a protivzdušné obrany

Přijďte navštívit jeden z největších podzemních bunkrů v ČR a nasát atmosféru období studené války tak, jak se projevila v tehdejším Československu. Bunkr se nachází v obci Žižice, nedaleko Slaného.

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově Kultura

Muzeum civilní ochrany: Protiatomový kryt v Havířově

Protiatomový kryt vznikl v roce 1960, uveden do provozu byl roku 1962. V krytu je k vidění kompletní vybavení, včetně operačního sálu, strojovny diesel agregátu, štábu velení, spojovacích prostředků a také trvalou expozicí civilní ochrany.

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska Památky

Kryt pod Knihovnou Kroměřížska

Protiatomový kryt pod Knihovnou Kroměřížska ukrývá zachovalou telefonní ústřednu, agregát pro případ výpadku proudu a desítky dalších místností, z nichž je dvacet zpřístupněno veřejnosti.

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha Památky

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

V Zoo Praha najdete repliku protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

Válečné muzeum Sudety Zážitky

Válečné muzeum Sudety

Muzeum v originálním krytu civilní obrany je zaměřené na první a druhou světovou válku, koncentrační tábory, 50. a 60. léta obav před atomovou válkou a rok 1968. Velká výstava Zmizelé Sudety mapuje devastaci obcí v Sudetech komunisty.

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně Památky

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně

V roce 1984 se v prostorách bývalé vojenské cvičné střelnice, ve svahu Medvědína začala stavět unikátní stavba – protiatomový kryt pro 200 osob, navržen jako "pracoviště vlády za branné pohotovosti státu". Kryt v dnešním Harmony Club Hotelu si mohou ubytovaní hosté prohlédnout.

Další aktuality

Vyhlídky z kostelních věží: zajímavosti, rarity a kuriozity

I když Praha má Petřínskou rozhlednu, na Ostravu, Znojmo a Olomouc se podíváte z radničních věží a na Zlín z vyhlídkové terasy slavné Baťovy Jednadvacítky, rozhledny v centrech měst jsou velkou vzácností. Jejich úlohu pak často přebírají kostelní či městské věže, které navíc v záplavě starých i nových rozhleden zůstávají trochu utajené – a věřte, že pohled na hemžení v městských ulicích je leckdy zábavnější než výhled do luk a lesů.
9. červen 2024 12:00
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
7. červen 2024 6:36
Památky

Noc kostelů 2024: tipy, kam se podívat na jižní Moravě

V pátek 7. června 2024 se již pošestnácté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Na svátek všech chrámů, kostelů, kaplí a dalších církevních staveb se připravuje i brněnská diecéze, která pro vás letos otevře 261 kostelů. Některé z nich vám přináší ve svých tipech Kudy z nudy, úplný výčet pak naleznete na webových stránkách Noci kostelů.
6. červen 2024 12:30
Památky

Vydejte se s námi do časů gotiky!

Přeneste se zpět do doby, kdy ideálem muže byl ušlechtilý rytíř na válečném oři, který byl odvážný i slitovný, jemný a kultivovaný. Vznosné gotické stavby vám přiblíží nejen víru tehdejšího člověka, ale mocné kamenné hradby přiblíží i jeho bojovnost a touhu po bezpečí. Navštivte gotické skvosty podle tipů Kudy z nudy.
6. červen 2024 8:26
Památky

Věda a historie není nuda: Mohyla míru a další památníky válek i míru

Války a bitvy provázejí lidstvo celou jeho historií. Na památku krvavých střetnutí se staví pomníky a památníky, od maličkých a nenápadných až po pompézní, které zná celý svět. Málokteré ale mají jiný smysl než připomenout historickou událost – a právě proto je unikátní Mohyla míru na někdejším bojišti Slavkovské bitvy. S Kudy z nudy vás pozveme i do do Hrabyně a na Ploštinu.
4. červen 2024 15:08
Památky

Noc kostelů 2024: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Šestnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 7. června 2024. V letošním ročníku je přihlášeno 1841 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma srdce jako spojení citů, pocitů, vůle, myšlení, svědomí a niterné sídlo života člověka. Ať už jde o biblické pojetí, nebo vnímání symboliky srdce bez ohledu na víru, lidé by měli brát Noc kostelů jako příležitost otevřít a zpřístupnit svá srdce.
3. červen 2024 17:00
Památky

Hrad a výlet – to je synonymum: dobuďte desítku nejzajímavějších hradů

Jen se přiznejte, že když se řekne slovo výlet, vybaví se vám nějaký hrad. Je to logické, protože bez pořádného hradu u nás pořádný výlet vymyslíte jen těžko. Může za to už Karel Hynek Mácha, který začal obcházet jejich zříceniny a psát o nich, a může za to Klub českých turistů, který staré hrady již od předminulého století navštěvuje (a původně je i opravoval). Zkrátka, chodit na hrady, to patří už tak nějak tradičně k českému národu. Vydejte se i vy na klasický výlet a pokuste se dobýt některý z našich pradávných hradů!
1. červen 2024 15:00
Památky

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.
29. květen 2024 9:00
Památky