Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je považována za patronku rodin a první českou i slovanskou světici.
V roce 921, v noci z 15. září, byla Sv. Ludmila zavražděna v důsledku vzájemných neshod s její snachou Drahomírou, přičemž vrazi použili její vlastní šátek.
Svatoludmilská pouť na Tetíně má více než stoletou tradici a koná se opětovně každý rok, přičemž další naplánovaná pouť je o víkendu 21. - 22. září 2024.
Mezi památky spojené se Sv. Ludmilou patří bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě, Pravoslavný chrám sv. Ludmily v Řimicích, Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec, a mnoho dalších.
Nejstarší křesťanský kostel v Čechách založený knížetem Bořivojem I. se nachází na území dnešního města Roztoky, ve části zvané Žalov.
Pražský hrad je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky. Je nejnavštěvovanější památkou Česka a jeden z největších hradních komplexů na světě.
Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn je známá svojí krásou a vnitřní silou, a dříve sloužila jako unikátní pokladnice pro říšské korunovační klenoty.
Václavské náměstí v Praze slouží jako obchodní a administrativní centrum města, a především jako tradiční místo oslav a veřejných shromáždění s historickým významem.
Nejstarší dochovaná česká stavba, rotunda Petra a Pavla, stojí na kopci u Zákolan a je stará 1100 let.
Muzeum Tetín nabízí návštěvníkům seznámení s pověstmi o založení Tetína, s počátkem křesťanství a s pobytem prvních Přemyslovců na Tetíně, stejně jako s duchovním odkazem sv. Ludmily.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.