ÚvodAktuality400 let od dobytí a vypálení Hodonína uherskými vojsky aneb ohavná rebélie
Památky

400 let od dobytí a vypálení Hodonína uherskými vojsky aneb ohavná rebélie

  • 25. října 2021
Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se zdejší protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
hodonínDne 25. října uplyne rovných 400 let od dobytí a vyplenění Hodonína uherskými vojáky povstaleckého sedmihradského krále Gábora Bethlena. Hodonín patřil k městům, která stála věrně na straně habsburského císaře Ferdinanda II. Uherský povstalec, původem vysoce postavený šlechtic, měl vojsko o 18 000 mužích složených z hajduků („partyzánů“ bojujících proti Osmanům, lapků a různých existencí) a sikulů (Maďarů z východního Rumunska – Transylvánie). Bethlenovy hordy přitáhly koncem října 1621 před Hodonín, jehož velkou slabinou bylo jeho opevnění. Na rozdíl od jiných měst tehdejší doby nemělo kamennou hradbu, ale sestávalo se z udusaného valu s několika bastiony a dřevěnými palisádami ze zahrocených kůlů. Někdy obránci města zřídili jakýsi plot, před nimiž byl vyhlouben vodní příkop. Do toho přivádělo vodu rameno rybníku Nesyt. Zavodněním celého prostoru vznikla mokřina bránící snadnému přístupu útočníků. Bojovníci svíraní bahnem byli snadným terčem pro lučištníky a bojovníky s kuší. Ovšem onoho 25. října zřejmě obránci nestačili vodu z Nesytu přivést k městu, a to se stalo kořistí pro Gábora Bethlena.
 
třicetiletá válkaBethlenovi se podařilo využít české stavovské povstání ke svým zájmům. V létě 1619 se spojil s významnými protestantskými rody v Uhersku a vystoupil vojensky proti katolické vrchnosti ve Vídni. Se svými vojáky vpadl na východní Slovensko, dobyl Košice a získal další vojáky, kterých bylo už na 30 000. Podařilo se mu ovládnout Horní Uhry, obsadil mimo jiné Spiš, Liptov, Košice, Nové Zámky, Trnavu i Bratislavu. Tam dokonce dostal od palatina Zigmunda Forgáče královskou korunu. Jako spojence si získal vůdce českého stavovského povstání hraběte Jindřicha Matyáše Thurna. Jak to tak bývá, Bethlen hledal výhody pro sebe a svá území, takže nakonec české stavy nepodpořil, uzavřel s Habsburky příměří a ti na Bílé hoře české protestanty rozdrtili.
 

Generál Buquoy a Valdštejn proti Uhrům a valašské povstání

Albrecht z ValdštejnaCísařský dvůr se pak zaměřil na boje s uherskými povstalci. Úspěchy proti nim zaznamenal český hrabě a generál Buquoy, který bohužel zahynul zahynul v červenci 1621 u Nových Zámků. A Bethlen tak znovu získal přístup na Moravu. Generál Buquoy císařské armádě velice chyběl a nebylo prakticky nikoho, kdo by jej mohl kvalitně nahradit. Do popředí se tak začala dostávat vojenská hvězda, Albrecht z Valdštejna. Jenomže roku 1622 měl Valdštejn jen nepatrné síly a nemohl čelit Bethlenovi, který se spojil se slezským vévodou Janem Jiřím Krnovským, jehož armáda se spojila u Trnavy s Bethlenovým vojskem. Společnými silami se oba velitelé pokoušeli na přelomu srpna a září dobýt Prešpurk (Bratislavu), město však odolalo, a tak spojená armáda odtáhla na Moravu, která v té chvíli nebyla chráněná.
 
valašiDo poloviny října Bethlen a krnovský kníže obsadili Skalici, Strážnici, Veselí nad Moravou a Uherský Brod. Pohyblivá lehká uherská jízda sužovala svými výpady samotné moravské vnitrozemí. Vpád početného evangelického vojska na Moravu vzbudil v markrabství velkou odezvu, díky čemuž se znovu probrali místní protestanti, kteří byli v uplynulých měsících zastrašeni bělohorskými vítězi. Na stranu Gábora Bethlen a Jana Jiřího Krnovského se přidali odbojní evangeličtí Valaši pod vedením Jana Adama z Vacíkova, kteří jako jediní na Moravě odmítli po Bílé hoře kapitulovat. Ba co více, nezdolní Valaši ze Vsetínska, Brumovska a Vizovicka již od počátku roku 1621 vedli partyzánské boje proti císařským. Pod velením svých fojtů Valaši přepadávali města a městečka na východní Moravě jako byl Zlín, Valašské Meziříčí nebo Vizovice. Poté, co se Valaši přidali na stranu protestantské armády Bethlena a Krnovského, obsadili průsmyky mezi Těšínskem, Moravou a dnešním Slovenskem, aby tak usnadnili kontrolu celé oblasti a přísun nových jednotek ze Slezska a Uher. Na podzim odbojní horalé vyplenili biskupské statky Hranice a Kelč. Valaši se stali pro Habsburky trvalou hrozbou a problémem, jenž je s malými přestávkami znepokojoval až do roku 1644, kdy bylo valašské povstání krutě potlačeno císařským vojskem.
 

Hodonín s Valdštejnem v čele odolal, dobyl ho až Torstensson

hodonínVraťme se ale ještě k Hodonínu, věrnému městu krutě stíhanému válečným konfliktem. Již víme, že bylo roku 1621 vypáleno a vypleněno Gáborem Bethlenem. Ten se sem vrátil za dva roky poté, na podzim roku 1623. V té době se spojil také s Turky a Tatary, a jejich spojené armády čítaly na 50 000 mužů. V té době už generál Valdštejn osobně velel obraně města. Snažil se ji vylepšit různými technickými opatřeními. Nařídil například vypustit všechny rybníky v olomouckém, hradišťském i brněnském kraji, aby se uměle navýšila hladina Moravy a tím se zvýšila obrana Hodonína. Neboť ten měl, jak již víme, město chránil obranný vodní příkop. Město bránilo na 9 000 mužů a nutno říci, že úspěšně. Armáda bahnem neprošla, a tak se snažila Hodonín vyhladovět. Vojáci byli nuceni sníst své koně (celkem padlo cca 2 000 koní). Nakonec dobyvatelé zkusili dělový útok, kdy na město dopadlo téměř 200 dělových ran, avšak opět jej nezdolali. Sveřepý odpor obránců Hodonína je pochopitelný – kdyby město padlo, byla by cesta na Vídeň volná.
 
třicetiletá válkaDalší hrůzy způsobili městu v roce 1645 Švédové, kdy jej prý navštívil generál Torstensson. Tentokrát se ale město neubránilo a podle některých údajů byly po ukončení bojů vhodné k bydlení na náměstí jenom dva domy a ještě po čtvrt století zůstávala asi třetina města pustá. Fara byla v troskách ještě řadu poválečných let, duchovní museli bydlet a stravovat se na zámku. Teprve v šedesátých letech byla vystavena nová farní budova a zároveň byl přestavěn „po dlouhý čas pustý“ kostel.
 

Gábor si do smrti nedal pokoj

Gábor BethlenA jak to dopadlo s Gáborem Bethlenem? Císař s ním podepsal nejdříve mír v Mikulově (1622), po neúspěšném tažení na Hodonín pak podepsal mír ve Vídni (1623). Už roku 1626 ale opět kuje pikle, a to s odvěkým nepřítelem Rakouska, Francií. Západní spojenci mu poslali na pomoc vojsko generála Mansfelda, se kterým znovu vystoupil proti císaři. Císař Ferdinand II. proti němu vysílá těžký kalibr, samotného Albrechta z Valdštejna. Jeho působení na Slovensku odřízlo Bethlena od jeho západních spojenců a byl donucen podepsat další mír v Levoči. Konec nekonečným a vleklým proti-císařským půtkám udělala až Gáborova náhlá smrt v roce 1629.
Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu Příroda

Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu

Slanisko u Nesytu a jeho okolí patří bezesporu k několika posledním významným lokalitám slanisek u nás.

Relaxace v Hodoníně Životní styl

Relaxace v Hodoníně

Lázeňské město Hodonín na jižní Moravě je rodiště zakladatele československého státu a prvního prezidenta T.G. Masaryka. Ve městě je řada památek, které tuto velkou osobnost a jeho život zde připomínají. Zavítat do Hodonína můžete také za dalšími zajímavostmi či zábavou.

Naučná stezka Lednické rybníky Příroda

Naučná stezka Lednické rybníky

Trasa stezky je 11 km dlouhá a má několik odboček. Na 14 panelech se dozvíte mnoho zajímavého o vodním ptactvu, rostlinách i o historii a architektuře zdejší parkové krajiny. Naučná stezka prochází Národní přírodní rezervací Lednické rybníky.

Veselí nad Moravou

Veselí nad Moravou

Město v nížině Slovácka z jihu lemují vinice a Bílé Karpaty, na západě lužní lesy a na severu Chřiby. Z pohledu automobilistů je Veselí nad Moravou několik kilometrů dlouhá ulice s řadou křižovatek. Malebné historické náměstí totiž uvidí jen ti, kdo sem zamíří od Bzence nebo od Moravského Písku.

Hodonín

Hodonín

Hodonín je jedním z center Slovácka, oblasti proslavené folklorem, lidovými řemesly a živými tradicemi. Město, ležící v rovinách u řeky Moravy, je rodištěm T. G. Masaryka, filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky, jehož osudy jsou spojeny také s řadou obcí v okolí.

Uherský Brod

Uherský Brod

Město leží východně od Uherského Hradiště v údolí řeky Olšavy mezi Vizovickými vrchy a Bílými Karpaty. Patří k nejstarším sídlům jihovýchodní Moravy a bohatá historie se odráží v řadě zajímavých památek, několik míst také připomíná Jana Amose Komenského.

Meandry Moravy na dolním toku řeky u Bzence Příroda

Meandry Moravy na dolním toku řeky u Bzence

Poslední neregulovaný úsek řeky Moravy na dolním toku začíná pod Vnorovským jezem. Řeka protéká svým přirozeným korytem oblastí vátých písků. Chráněná přírodní památka Osypané břehy je jedinečná až 13metrovými odkryvy v říčním korytě, hnízdišti ptáků a celou řadou vzácných chráněných živočichů.

Strážnice

Strážnice

Strážnice leží na Slovácku, v rovinách u řeky Moravy pod svahy Bílých Karpat. Je to město vína a lidových tradic; každoročně se tu koná Mezinárodní folklorní festival, vyhlášený je i zdejší skanzen a zámek, v němž si prohlédnete unikátní expozici lidových hudebních nástrojů.

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku Letní sporty

Morava – řeka nabízející pravou vodáckou romantiku

Řeka Morava odedávna tvoří hranice: nedaleko pramene krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku zase státní hranici mezi ČR a Slovenskem i mezi Slovenskem a Rakouskem. Nejdůležitější řeka Moravy, která protéká jejím územím od severu na jih vytváří levý přítok Dunaje.

Další aktuality

Bzenecké vinobraní nabídne vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky

Využijete v pátek a sobotu 20. až 21. září 2024 možnost se seznámit s historickými tradicemi předků, užít si pestré kroje Slovácka a prožít si všudypřítomnou lidovou muziku četných hudců ve Bzenci. Dobré bzenecké víno zachutnalo již nejedné známé osobnosti. Při svých cestách zde zastavili básník Petr Bezruč, mistr Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš, ale i Auguste Rodin, Svatopluk Čech, F. X. Šalda a jiní.
18. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

O víkendu bude v Boskovicích vonět husí pečínka: ochutnáte i husí játra nebo chleba s husím sádlem

Boskovice, malebné město uprostřed Moravy svého času proslulo vyhlášeným chovem husí. Už o víkendu 21. a 22. září 2024 se tu koná další ročník stále oblíbenějších slavností, které připomínají někdejší proslulost boskovických chovů husí, ceněných zejména na vídeňských trzích. Pečené husy, husí paštiky a chleba s husím sádlem táhnou ale stále. Během slavností skončí každoročně na pekáči přes 250 hus. Přijeďte ochutnat pravé husí hody!
18. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Moravská metropole patří jazzu – začíná JazzFestBrno

Milovníci jazzu se od 17. září do 22. října 2024 mohou těšit na skvělé muzikanty a nezapomenutelnou atmosféru mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Brno. Do moravské metropole přijede jeden z největších jazzových kytaristů všech dob Al Di Meola, americký zpěvák, kytarista a skladatel José James, těšit se můžete také na Cabaret des Péchés nebo Jiřího Slavíka a jeho Polka-boys.
17. září 2024 17:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brno nostalgické: hrad Špilberk zve na výstavu Obraz města v proměnách staletí

Muzeum města Brna zve zájemce o historii na výstavu s názvem „Brno nostalgické: Obraz města v proměnách staletí“, která se uskuteční od 19. září 2024 do 30. března 2025 na hradě Špilberku. Tato výstava návštěvníkům přiblíží historický vývoj Brna prostřednictvím vedut, tedy uměleckých topografických vyobrazení města, které zachycují jeho proměny během staletí. Nejde však jen o historický pohled – moderní výstava vizuálně atraktivní a plná interaktivních prvků, vtáhne návštěvníky do atmosféry minulých dob.
17. září 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Titul Vinař roku České republiky 2024 patří Vinařství Jiří Uherek

Na základě hodnocení mezinárodních komisí, které posuzovaly výhradně kvalitu vín byl koncem srpna vyhlášen na Žofíně vítěz soutěže Vinař roku České republiky, kterým se pro rok 2024 stal Jiří Uherek ze Sudoměřic. Ten navíc získal i ocenění za Nejlepší rodinné vinařství v soutěži a dokonce i Titul Národního Šampiona bílých vín!
16. září 2024 18:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Tour de burčák se pojede po vinařských stezkách Kyjovska

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách protíná cílovou pásku. Poslední zářijovou sobotu 28. 9. 2024 čeká sportovně laděné turisty "Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska". Na výlet mohou vyrazit jak cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připraveny jsou tři trasy různých délek a obtížností, na všech najdete řadu zastávek na zajímavých místech Moravského Toskánska.
15. září 2024 15:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dny židovské kultury v Mikulově budou plné kulturních i gastronomických specialit

Dějiny hebrejského obyvatelstva v Mikulově, jejich osudy i rozmanitost kultury a gastronomie, život v současném Izraeli, to vše připomene již čtrnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury. Ten se na různých místech v Mikulově uskuteční ve dnech 19. do 22. září 2024.
11. září 2024 6:47
Památky, Jihomoravský kraj

Amatérská jeskyně v Moravském krasu zve na prohlídky – slaví letos 55 let

Před pětapadesáti lety, začátkem roku 1969, objevili speleologové v Moravském krasu Amatérskou jeskyni, nejdelší jeskynní systém České republiky. Měří přes 40 km a řadí se do první stovky nejdelších jeskynní světa. Při této unikátní příležitosti letos speleologové mimořádně otevřou část jeskyně veřejnosti k nahlédnutí. Amatérskou jeskyni zpřístupňují ochranáři jen při mimořádných příležitostech.
11. září 2024 6:00
Zážitky, Jihomoravský kraj