ÚvodAktuality50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav
Kultura

50 let od upálení Jana Palacha připomene řada akcí a výstav

  • 14. ledna 2019
Byla to událost, která navždy změnila naše dějiny: je to právě padesát let, co se v lednu 1969 na protest proti sovětské okupaci, postupující apatii a neschopnosti bránit demokratické hodnoty na Václavském náměstí v Praze upálil student Jan Palach. Výročí připomíná řada akcí, výstav a míst. Zve vás na ně portál Kudy z nudy.
Ač se čin Jana Palacha (1948–1969) stal symbolem doby, desítky let se o něm oficiálně nemluvilo. Vzpomínky se ale komunistickému režimu vymazat nepodařilo: stále tu bylo místo před Národním muzeem na Václavském náměstíPraze, kde se 16. ledna 1969 upálil. Byla tu Vysoká škola ekonomická a Karlova univerzita, kde studoval; náměstí před Filozofickou fakultou se na jeho počest dnes jmenuje Palachovo a v lednu 1991 byla na budově školy odhalena posmrtná maska od Olbrama Zoubka. A nakonec tu byl i Palachův týden v lednu 1989, vlna protestů proti režimu, která rozhýbala českou společnost. Odkaz Jana Palacha se tehdy po dvaceti letech naplnil.
 

Jan Palach – naše svědomí

Smutné výročí připomene dvoudenní program sedmi institucí; program začne ve středu 16. ledna pietním odhalením pamětní dlaždice na nádvoří Karolina na Ovocném trhuPraze a bude pokračovat vernisáží výstavy v horní části Václavského náměstí; ta bude k vidění až do konce ledna. Odpolední pietní program ve středu 16. ledna na Václavském náměstí nabídne také uměleckou část (Jan Palach v literatuře, hudbě a filmu, vystoupení pamětníků a osobností) a vyvrcholí tichým průvodem se světly; sraz je u pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v 18 hodin, průvod se vydá na cestu Starým Městem v 18.45 a celou akci zakončí pietní akt na Staroměstském náměstí.

Stejný den odpoledne chystá odhalení pamětní desky Jana Palacha Vysoká škola ekonomickáPraze. Vzpomínat se bude i v Akademické farnosti v kostele Nejsvětějšího Salvátora; od neděle 13. do neděle 20. ledna si můžete prohlédnout výstavu, mše za Jana Palacha celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem se odehraje v úterý 15. ledna od 18 hodin.

Na Jana Palacha se bude 16. a 21. ledna vzpomínat také v Mělníce, městě, kde studoval na gymnáziu: kromě pietního aktu se chystá odhalení památníku, představení publikace, výstava a další akce.
 

Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy

Na pietní akce naváže Palachův týden v Galerii hlavního města Prahy; program pro dospělé i pro děti potrvá od 17. do 20. ledna. Kromě workshopů v Colloredo-Mansfeldském paláci si můžete společně s lektory GHMP prohlédnout pomník upálení Jana Palacha; ten objevíte, když se z náměstí Jana Palacha vydáte po nábřeží směrem ke Karlovu mostu. Jeho autorem je výtvarník a architekt s českými předky John Quentin Hejduk a v rámci komentovaných prohlídek můžete vstoupit do interiéru památníku a seznámit se s jeho historií a významem.
 

Živé pochodně v Museu Kampa

Jan Palach se zapálil 16. ledna 1969 a svým zraněním podlehl o tři dny později. V sobotu 19. ledna, tedy ve výroční den jeho smrti, začne výstava Síla činu v Museu Kampa. Představí díla, která reagovala kromě Palacha i na smrt Jana Zajíce, který se upálil 25. února 1969 v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948. Výstava má ukázat, že i když se totalitní moc snažila památku na živé pochodně potlačit, ve vědomí společnosti zůstával jejich odkaz stále živý.
 

Další akce a výstavy

Mohyla Jana Palacha na Smrku Příroda

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze Památky

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha